ayı sözlük yazarlarının depresyondan kurtulma taktikleri

  • /
  • 7
bir şey yapmam bir hafta beklerim. sonra geçtiyse tamamdır geçmediyse bir hafta daha beklerim. böyle böyle galiba ben hiç depresyondan çıkamadım. hala bir hafta daha bekliyorum.
depresyon son derece tehlikeli bir hastalıktır. farkında olmadan ruhunuzu kemirir. önlem almazsanız gittikçe kronik bir hal alır. öncelikle yapılması gereken şey, depresyonda olduğunuzu kabul etmek ve bir adım atmak için ilk çabayı göstermektir. eğer hayatınızın eskisi gibi akmadığını derinden hissediyorsanız, anhedoni (haz almama) halindeyseniz, kayıtsız kalmayı ve insanlardan kaçmayı yeğliyorsanız, uykuya, yiyeceğe ya da buna benzer bir şeye sığınıyorsanız hemen harekete geçmeniz gerekir. öncelikle tıbbi destek almak son derece önemlidir. sizi detaylı olarak dinleyen ve durumunuzu objektif olarak değerlendiren bir uzman hekimle görüşerek ilk adımı atabilirsiniz. hekiminizin bu noktaya gelme sürecinize dair saptadıkları üzerinde yeniden düşünmeli ve hekiminizle iş birliği içinde olmalısınız. bu esnada ilaç kullanımınızı gerektiren bir durum söz konusu ise (muhtemelen bir antidepresan) mutlaka ilacınızı belirtilen şekilde, aksatmadan, düzenli olarak alınız. fakat ilaca sarılıp başka hiçbir şey yapmamak depresyonu ortadan kaldırmaz. hiçbir ilaç sihirli değnek gibi sizin depresyonunuzu düzeltmez. ilaç sizin için bir bastondur, bastonunuz da olsa yürüyen siz kendinizsiniz. ilacın dışında çevresel etkenler adına değişikliklerinizin olması gerekmektedir. kişisel olarak yaşam tarzı değişiklikleriniz olması ve iyi hissettiğiniz anların çoğalması adına çaba göstermelisiniz. izole olmak, alkole/yemeğe sığınmak, çok uyumak bu dönemde yapılan en kötü hatalardandır. mutlaka egzersiz yapın ve ter atın. vücudunuzun endorfin salgılaması ve rahatlamanız için egzersiz yapmanız çok önemli. sağlıklı beslenmeye özen gösterin, sizi ağırlaştıran ve iştahınızı çok açan besinlerden uzak durun. çok güvendiğiniz ve en yakınınızda bulunan insanlara sımsıkı sarılın, daha çok zaman geçirin. günlük hayatınızda sorumluluklarınızı aksattığınızı fark ettiyseniz (bir yerlere geç kalmak, zamanında işlerinizi bitirememek, sınavlardan kötü not almak vb.) hekiminize mutlaka bunları bildiriniz. bir de, size keyif veren bir uğraş içine girmeniz faydalı olabilir: bir dil kursuna gitmek, müzikle, resimle ilgilenmek gibi hobileriniz olabilir. son olarak, durumunuz uygunsa bu süreçte size destek olacak bir can yoldaşınız, pati dostunuz olması hayatınızda çok güzel bir değişim yaratacaktır. eğer günlük hayatı yoğun olan biriyseniz kedi, kendinize ait zamanınız görece fazlaysa köpek sahiplenebilirsiniz. iç dünyanızın renklendiğini göreceksiniz. hayatın güzelliklerinin bazen çok küçük yerlerden çıkabileceğini, yaşanmışlıkların insana değer kattığını ve son kertede iç huzurunuzu sağlayan binbir bileşeni koruyacak gücünüzün olduğunu bilerek bu süreci yaşayın. yüzleşin, sorgulayın ve hayatınıza devam edin. depresyonun sizi yok etmesine izin vermeyin.
pubg oynarken arkaya post42 veya educatedear yayını açıp dinlemek. 2 saate pırıl pırıl oluyorum.
canınız hiç bir şey yapmak istemese bile eğlenceli bir şeyler yapmak için kendini zorlamak bunlardan biridir. bir bakmışsınız ki zevk almaya başlamışsınız. insan içine çıkmak için kendini zorlamak bunlardan en iyisidir.
  • /
  • 7