aynı sakızı tekrar tekrar çiğnemek

yeni bir sakız israf etmemek adına; sakızın kabına sarılarak *, ya da bir köşeye konularak *, ya da teyzelerimiz gibi başörtüsünün üstüne yapıştırarak yapılan eylem.

*
10 kuruşa pintilik adını verdiğim eylemedir. bazen daha bi sınırları zorlayıp su içtiği şaşala koyanlar var. neymiş efenim : daha temiz kalıyomuş. batsın senin temizlik anlayışın. paçoz nolacak.
o sert görünümlü sakızların tükürük ve dil yardımıyla nasıl da yumuşadığını, sertliğinden eser kalmadığını kanıtlar eylem. ağızla şaka olmaz.
dönüp dolaşıp eski sevgiliyle bir araya gelmeye benzer. hiçbir zaman ilkinde aldığın tadı alamazsın.
terk edildikten sonraki rekorum 2 hafta
iki geveleyip yuttuğum için ''tekrar'' ı olmayan...
bu eylemi nedense 20 li yaşlarımda ortaokul öğretmenimi gördüğümde yapmıştım. uzaktan selam verdiği zaman sakızı nedense ağzımdan çıkartıp elimde yumruk yaparak cılkını çıkartmıştım. halbuki kalsın ağzında 2 dk çiğneme ama gereksiz bir saygı gösterisi olarak komik bir durumdu. selam sabah faslı bitince de hiçbir şey olmamış gibi aldım avucumdan çiğnedim durdum.
bunun dışında mecaz anlamı ile tat ile duygular karıştığında ne tür bir algı bozukluğu oluştuğunu gösterir. çünkü biri tat verir*, diğeri hissedilir*. belki bir gün sulugöz çiğnersiniz ve o zaman algılayabilirsiniz* bir nevi baştan savma atın ölümü arpadan olsun demek gibi bir şey.