bayan değil kadın

kadındır arkadaş. bayan da bay da bullanılmamalı.
karı en sevdiğim versiyonudur ama kaba olduğu için birçok kadın kabul etmiyor.
kesin cevabı "kadın" olan soru. karı da kullanılabilir ama bazıları bu sözcüğü kaba bulur. oysa "karı" kocanın eşi anlamında bir hukuki terimdir. sonradan sözcüğe olumsuz bir anlam yüklenmiştir. bu arada ben "hatun" denmesinden de çok hoşlanırım.
şaka* bir yana aslına bakılırsa türkiyede erkek gözüyle hiç bir farkı yoktur. kadın er kişisi kadın kullanılmasından yana olsa da ülkemizde kadın her zaman bayandır. sen kadın dedikçe o bayan anlayacaktır öyle telaffuz edecektir.
bayan kelimesinin bizzat kendisi uydurma bir sözcük olduğu için de problematiktir. hatta sevgili anti feminist sevan nişanyan hocamız etimoloji sözlüğünde * altını çize çize "-an" ekinin daha önce herhangi bir dişil sözcük üretilmek için kullanılmadığını belirtir. devrimle gelen avrupalılaşma sürecinde madam vb hitapların yerini tutsun diye uydurulmuştur. şahsım sırf etimolojik sebeplerden ötürü dahi kullanılmamasından yanadır. üzerinde ayı sözlük yazarlarımızın da değindiği anlam problemi vardır. "bayan" kelimesinin uydurulma süreci aynı zamanda yeni bir kadın rolünün uydurlmasıyla çakışır. cumhuriyetçi idealde narin, kibar, evinin ekonomisi kocasının mutluluğu ve çocuklarının istikbali için yaşayan modern * görünümlü kadın imajının tam karşılığıdır bayan. * bu sebepten ötürü de kullanılmaması gayet makuldür.
çoğu yerde hanım kelimesini tercih ettiğim durum.
kadın-erkek ikilisini kullanmak istemeyenlere hanım-bey ikilisi önerilebilir, en azından bay-bayan kadar zorlama ve yapay değildir.
yıl olmuş 2016 hala bayan kelimesini kullananlar var.
kadınların ad veya soyadlarının önüne getirilen saygı sözü olarak öğretildiği için kullanmakta hiçbir sakınca görmediğim kelime.
bayan bir konu resmen, bay geldi.
+bayan, çantanı unuttun.
-bayan değil kadın!

+kadın, çantanı unuttun.
-kibar ol ayı!

+kız, çantanı unuttun.
-nerede unutmadım ki ayol. kafa gitti bende.

+hanımefendi, çantanı unuttun.
-teşekkür ederim, alıyorum.

en iyisi hanım / hanımefendidir.
yıl olmuş 2018 hala bayan kelimesini kullananlar var.
türkçe konuşmayı bilmeyen hanzoların bağğğyan şeklinde söylemesinden dolayı pis kaka olarak görülmeye başlanan , kurallara uygun olarak kullanıldığında türk diline oldukça yakışan ve kullanımı hiç de pis kaka olmayan isim.