bedelli askerlik

zorunlu askerliğin uygulandığı ülkemizde çeşitli sebeplerle * zamanında askere gitmeyen kişilerin hükümet ve genelkurmay başkanlığının aldığı ortak karar doğrultusunda, 21 gün süreyle, standart maddi bir değer ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirmesidir. asker kaçaklarının sayısının fazla olması uzun zamandır konuyu gündemde tutmaktadır. en son 1999 marmara depreminde deprem yaralarını sarma gayesi ile çıkarılmış 15000 alman markı olan ücret 3 eşit taksitte ödenebilmişti. yakın zamanda tekrar çıkmasını bekleyenlerin 30 yaş üstü 100.000 kişi, 28 yaş üstü 200.000 kişi olduğu tahmin ediliyor. kamuoyunda ciddi tartışmalara yol açan konu özellikle şehit aileleri ve gaziler tarafından tepkiyle karşılanıyor.
askerliği zorunlu tutan bir devlet için çelişki yaratan bir uygulama. askerlik kavramı ortadan kalkmayacaksa, profesyonel askerlik kavramı gelmeyecekse birilerini daha eşit kılan bir sistemdir bedelli askerlik. kimileri torpille batıda, evinin önünde askerlik yaparken, kimileri parasıyla bu işi kotarırken, kimilerininse ağzına şehitlik adı altında bir parmak bal çalınıyor. okul biter bitmez gönderilen kağıtla zorla askere alan devlet için orta halli ve yoksul vatandaşın verdiği can, varlıklı kesiminse hesap numarasına yatırdığı parası bedel.
hükümetin para kazanacağı askerlik biçimi.
alt sınırın 18 e düşmesini temenni ettiğim askerlik tipi.*
günümün içine etmiştir. 28 alt sınır diye beklerken 30 olarak açıklanmıştır . çok moralim bozuk çok ...
gün itibariyle bakanlar kurulunda imzaya açılan tasarının detayları henüz bilinmemektedir. ancak yaş sınırının 30, ücretinde 20 bin lira olacağı tahmini ağır basmaktadır.
hükümetin vergiler ile yolduğu halkı, başka bir şekilde yolma biçimi. vicdani red i konuşan adamlar aynı zamanda bedelli askerliği gündemde tutabiliyorlar. bazen çok erken, bazen de çok geç olabilme durumu.
2 ay önce hükmetin gündeminde yokken birden ne olduysa gündemlerine giriveren para kaynağı.
yine ezilen okumayan parası olmayan...
kısa dönem askerlik yapanlara poşet denirdi. bu gidişle bedellilerede condom demeleri muhtemel gözükmektedir.
tarkan ve cem yılmaz gibi ünlülerin gittiği zamanki gibi sansasyonel nitelik taşımadı bu defa.söylentiler askerlik yapmamak için yurt dışına çıkan tarkan ın çok önemsediği vatani gorevini yerine getirmesi icin seferberlik boyutuna ulaşan anı kurtarmalik kazanç kaynağı.
bedelliden gelecek parayla nereye duble [yol] döşeyeceksiniz acaba? dedirten karar!
ülkede zaten var olan ciddi ayrımcılığı büyüteceğini, zengin fakir nefretini daha da körükleyeceğini düşündüğüm, "bunlar insan evladı, ana kuzularıysa, dağda ölen gariban mehmetçiğimiz neydi" dediğim, gene dünyanın adaletsizliğini ve paranın hakimiyetini bir kez daha gözler önüne seren adaletsiz uygulama...
normal askerliktir. her askerliğin bir bedeli vardır. paranız gidebilir, canınız yanabilir, sevdiklerinizi özleyebilirsiniz, sevdikleriniz sizi özleyebilir, ölebilirsiniz, öldürebilirsiniz, gururunuz kıralabilir, gurur kırabilirsiniz, vesaire...

üstelik askerlik için üniformaya da gerek yok, askerlik hep aynı askerlik...
yemen yolu çukurdandır
karavanam bakırdandır
zenginimiz bedel verir
askerimiz fakirdendir

meşhur yemen türküsüne de konu olan askerlik.demek ki yüzyıllardır değişen bir şey yok.işin garip tarafı bunu kimse dillendirmez.hiç boğazdan bir yalıda veya rezidansta şehit çıkmaz.niye çünkü zenginsen yaşamayı hak edersin fakirsen zaten yaşaman tesadüftür.kimse ölmesin ne gecekondu oturan nede caddeli piçler.ama ortada her türk asker doğar diye birşey var zengin türkler bedelli asker doğuyor galiba.gerçi şimdi krediyle yapılıyor fakire bir kıyak geçtiler.bankaya ömür boyu borçlu kalırsan sende asker doğmayan şanslılardan olabilirsin.
son bedelli askerlik için rahatlıkla söyleyebilirimki yalanmış olan en büyük tükürük değil, en büyük balgam değil, en büyük kusmuktur. bedelli askerliğin taraftarı olabilirsiniz karşısında olabilirsiniz ama yine de bu gerçeğin, kusmuğun en iğrenç turuncusu olduğunu değiştirmeyecek. ben bedelli askerliğin karşısında ve yanında olanların birçok* argümanına hak veriyorum. sorun şu ki: bedelli askerlik devenin sadece çene eğrisi. zorunlu askerlik uygulaması gibi bir sistemde zaten eğri olmayan bir şey bulamayacaksınızdır.
  • /
  • 3