bedelli askerlik

tarihte babamla aramdaki konuşmada aynen şu şekilde kendine yer bulmuş olan askerlik çeşididir.

-ee okulunda bitti artık şirketin yönetim kurulu üyeliği için imza sirkülerinde isminin yer alması gereklidir, yarın ivedi bir şekilde notere gidiyoruz

+peki ya askerlik?

ben bu cümleyi kurduğumda babam taş kesilmişti, dili tutulmuştu kekeleyerek ki asla kekelemez babam istanbul türkçesiyle konuşur-oğlum haberin yok galiba bedelli çıktı allaha şükür halimiz vaktimiz yerinde parasını verebiliriz...gitmezsin.zira şu ara yönetici kadromda senin gibi ultra bir inovasyon gücüne ihtiyacım var.

+olmaz baba ben de vatani görevimi yerine getirmek istiyorum bu tür şeyler insanın hayatında bir kez olur ve bir daha asla yaşayamayacağım duyguları bir izmirli güzelin çilek dudaklarına yapışıp kalarak yaşamaya çalışmak istemiyorum ki o da o okul yolundaki ucuz kızların tadını vermiyor( o sıralar çokca dinlediğim yılmaz erdoğan ve berksan?dan alıntılar yapıyorum)babam yine taş kesilmişti, hiç huyu değildir ama cevaplarım ard arda birer sevda demirel tokadı etkisi yarattığı için en fazla annem cem davran olabiliyordu...

-oğlum iyi düşün bu karar bir daha asla şirkete girememen anlamına geliyor biliyorsun değil mi? çünkü sen benim sana vaat ettiğim bu ultra lüks hayatı red edip çarıklı olmaya gidiyorsun...

çok sinirlenirdim çarıklı lafına gözüm döndü birden diğer 7 kardeşim de odadaydı onlarda hep bir ağızdan "en büyük asker bizim asker" gibi beni babama karşı kışkırtan cümleler kullanıp ellerinde odamdan söktükleri tam boy fergie ve shakira fotoğraflarını ellerinde sallıyorlardı

+hey! bana bakın çarıklı sensin, sen! sen! sen! ordaki askerler çoğu zaman aç kalıyor, çoğu zaman uykusuz, çoğu zaman hasret çekiyor... ama sizler babamın birer maşasısınız sözünden çıkmıyorsunuz ben bunu red ediyorum. evet ben sadece sizin karşısınızda belki bir küçük ustayım yaşar usta ama asla vicdanımın bana git dediği yere serveti seçip gitmemezlik etmeyeceğim

dedim ve arkamı dönmeden çıktım gittim. askerliğimi de paşalar gibi para vermeden kardeşlerimin yanında yaptım. beraber üşüdük beraber dertleştik, onların küçük hayatlarına girdim, aynı havayı soluduk... şimdi ailemden ayrı yaşıyorum kocaman bir fabrikam var evet kocaman bir arkadaş, dost fabrikam var ben çok zenginim

fakirler ölsün kışladan selamlar...
çıkartılan son bedelli uygulamasında belirlenen fiyat, önceki dönemlerdekine kıyasla son derece düşüktür.
sözlükte de sayısı oldukça fazla olan bedelli askerlik yapmış yazarları yakından ilgilendiren bir çıkış chp'li gürsel tekin'den geldi..
"iktidara gelirsek bütün o bedelli askerlik yapanların askerliklerini iptal edeceğiz" diyen tekin üstelik bundan bir yıl önce bedelli askerlik talebiyle tbmm'de soru önergesi verdiği de bilinmekte..

tazecik bankalar ile aralarında "askerlik kredisi" ödemelerini rayına oturmuş "vatan evladı" tekin'e tepkili..

seçimler öncesi büyük bekleyiş sürüyor. oy potansiyelini arttırmak için bu tür kararların alınması şart. oy arttırmak için diğer bir alternatif örneği ise atatürkçü gibi görünmektir.

başbakanlık'tan da yeşil ışık yakılmış.

https://twitter.com/TC_Basbakan/status/9...
günümüz siyasi gerginliği içerisinde, önce ılımlı baktıklarını bildirdi birileri, ardından yok yok asla dediler, ve sonra da hele bir seçim geçsin de dediler... ne olacağı belli, bu bir zorunluluk, zaten çıkacaktı, ama bunu oy toplama aracı olarak kullanmak istediler.
gitmek istemeyen, yaşı tutan, işini gücünü kuran gitmesin, zaten gitmesin, asla önermiyorum. çıkarsa da üzülmeyeceğim ben gittim geldim diye, çıkması için dua ediyorum ki eşim dostum faydalansın.
bedelli askerliği beklicem diye erteleye erteleye yüksek lisanlara bilmem nelere verdiğiniz para da bir o kadar zaten. ne anladım bu işten?
seçimin büyük kozlarındandı. detaylar belli olmuş, 26 yaş ve 20.000tl ilgilenenler için link : https://m.ucankus.com/detay/379088/son-...
2 puanla kaçırdığım askerlik türü.
şu bedelli askerliği neden 22-23 yaşa indirmiyorlar anlamıyorum. kimse zorla askerlik yapmak zorunda değil. zorunlu askerlik sistemi çağ dışı bir sistemdir. okumuş cahiller bunun çağ dışı bir uygulama olduğunu göremiyor, insanları zorlamayı vatani görev olarak görüyorlar. o askerlik yaptıysa herkes askerlik yapmak zorunda. tam bir ezik psikolojisi.
ah bir de duyar kasmıyorlar mı orda burda. çükünden dolayı adam olduğunu zannedenlerle, askerlik yaptım diye vatansever olduğunu zannedenler ölümüne kapışır. zorundalık olmasa aslında belki yapılabilir ama işte o zorunluluk varya tüm herşeyi mahvediyor. çıksın da artık o vatani kutsal göreve kaç tl biçecekler öğrensek.
(bkz:fuck the system)
25 yaş ve 15 bin tl olarak belirlenmiş. 25 gün askerlik şartı var, onu da iptal ederler bir kaç güne. o kadar kişiyi 25 gün kışlaya vs alıp bakmak ne gereksiz, sanki çok paranız var. zaten para kazanmak için çıkarmıyor musunuz bedelliyi?

https://www.sozcu.com.tr/2018/ekonomi/4-...
hadi yine iyisiniz verin 15 bin telenizi kurtulun askerlikten diyecem ama beni bir gülme alıyor. 25 gün askerlik mi? asdafdsfadfsdafafdsfadfs. küfür gibi lan resmen devlet vatandaşla dalga geçiyor. siz de paşa paşa ödeyip kurtulacam zannediyorsunuz. hadi hayırlı traşlar.
teorik eğitim de verilecekmiş. hadi yine iyisiniz. yat kalk sürün yokmuş. adsfadsfaf. buna bile itiraz ediyorlar. müstehak size müstehak.
"allah sevindireceği kulunun önce eşeğini kaybeder, sonra da buldururmuş" misali, bedelli gündeminin kronolojisi hep aşağıdaki gibi ilerliyor. bu sefer sadece 25 gün eklenmiş. o da mhp'den kaynaklanıyormuş vs.

bedelli askerlik gündemi kronoloji

1. gündemimizde bedelli askerlik yok.
2. şartlar olgunlaşırsa olabilir.
3. şu an gündem yoğun, seçimlerden sonra olabilir.
4. seçimlerden sonra olacak.
5. yaş 28, bedel 15 bin tl.
6. yaş 25, bedel 15 bin tl.
7. yaş 25, bedel 15 bin tl + 25 gün askerlik eğitimi.
8. yaş 25, bedel 15 bin tl + 28 gün askerlik eğitimi.
9. karar komisyonda...
(karşılıklı yoklamalar çekilir, twitter'da isyan eder bedelliler. daha doğrusu yoklama çektiklerini sanırlar. halbuki, yasa aşağı yukarı bellidir zaten ve 10'uncu madde gibi bir şey çıkar ortaya)
10. yaş 25, bedel 20 bin tl.
abi bir ay askere acemi birliğine gideceksen zaten sonrasına ne kalıyor ki. hiçbir anlamı olmayan bedelli askerliktir. çıkarttılar evet ama 15 bin tl verip bir de hala 25-28 gün askere gidecek olmalarına gülmeden edemiyorum. ha ben mi ? 2 günle kaçırdım. zaten gidecektim bişey de fark etmedi yani.
bedelli gerçekten son zamanlarda gerekli birşey. hem hayatında askerlik sorun olan kişiler için hem de devlet için. fiyatı uygun ama 28 gün meselesi saçma. boşa masraf yapmasına gerek yok askeriyenin.
son olarak 21 gün gündüz askeri eğitim, akşam teorik bilgi eğitimi şeklinde yapılacak olduğu açıklanmış olay. ha bir de uzun dönemlerin bu bedelli yapacak arkadaşlar için hazırladıkları muhteşem planlar da çıktı su yüzüne adsfadsfa. benimle mi bot bağladından tut da yatakhaneye itfaiye hortumuyla su basmaya kadar, 8 saat nöbetten falan bahsedilmiş. hadi size kolay gelsin. olaya gel paranla rezil olmak diye buna derler açık ve net.
ha bir de yurt dışındakilere hizmet daha ucuz ve uzaktan eğitim de cabasıymış. adsfadsfa. gerisini yurt içindekiler düşünsün.
6 aydan yeni gelmiş biri olarak şuanki maddi olanaklarımla 3 haftalık askerliğe 15.000 verirdim.. evet saçma. keşke 20.000 olsa da hiç gitmeseniz ama en azından embesil sürüsü uzun dönem ve bazı kısa dönemleri çekmeyeceksiniz. büyük ihtimal acemi askerliğin yapıldığı kışlalarda eğitim görülür ve eğlenceli bile olabilir. şahsen acemi birlik benim için gayet güzeldi. kimse sizi usta birliklere dağıtmaz. o "şöyle yaparız böyle keseriz nöbet tuttururuz" diyen mal değnekleri anca konuşur. askere yeni başlamışken söylediğim şafakla göt ettiğim insancıklar sadece bana bile kıskanç bakış atabiliyorlardı. ki siz muhatap bile olmayacaksınız anlaşılan. 3 haftalık askeri ortam da götünüze zor gelmesin, kamp gibi düşünün işte.

ibne kardeşlerim, gözünüz güzel vücutlar, perde arkasından belli olan pipiler görmek istiyorsa toplu duşu kaçırmayın asjdhgsgjf.
  • /
  • 3