bedelli askerlik

askere gidilecek kısımda yıllık izinden kullandırtacak olmaları da ilginç.şimdiden kurumlara yazı gönderilip kimlerin bedelli askerlikten yararlanabilecekleri, kalan izinleri ve yerlerine birilerinin bakıp bakamayacağı araştırılmaya başlandı.durumun belirsizliği nedeniyle yaz tatil planlarını iptal edenlerde hiçte az değil.askere gitmemek için para ödeyip kısa sürede olsa askere gitmek başlı başına mantık hatası zaten.
ak parti, bedelli askerliğin 1 ocak 1994 doğumluları da kapsaması için önerge verecekmiş.
keşke 94'lüleri de kapsasaydı dediğim olay.
hadi bakalım başta köfte dudaklım olmak üzere bekleyen herkese geçmiş olsun. karar açıklanmış. 21 gün asker yolu gözleyeceğim şimdi http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-b...
tam bir saçmalık. hem insanları zorla askere götürüp bir yığın para harcıyorsun, sonra o harcadığın paraları ekonomiyi toplamak için bedelli askerlik çıkarıyorsun. tüm vatandaşlar eşit olmalı. o yüzden zorunlu veya bedelli değil, profesyonel ordu!
köfte dudaklımın bulunduğu grup gidiyormuş ekim ayında.... 21 gün zor geçecek
son hiç gidilmeyen tur bedelliden faydalanarak doğrusu çok mutlu olduğumdur...
yasal olarak kalıcı hale gelen askerlik hizmeti ifa türü.

21 gündür. 2021 yılının ilk yarısında 39bin lira 2 taksit haline ödenebilmektedir.

başvurudan sonra hangi ayda askere gitmek istediğinizi tercih edebilmektesiniz.
devlete zırnık para veremem. giderim misler gibi askerliğimi yaparım.
6 aylığına harcayacağın parayla bedeli hemen hemen aynıdır. bu sebepten gitmişimdir beybisi. birden binlerce tl hibe etmek var, bir tarafta bir tabur askerle...*
bu tür şeylere zırnık koklatmam. göbeğim boşa mı duruyor?
(bkz: askerlikte kilo muafiyeti)
ben para vermedim gittim yaptım ama bedelli yapmadım da diyemem.
ne bedeller ödedim o nöbet kulübesinin dili olsa da konuşsa. askerler benle nöbet tutmak için sıraya girerlerdi.
halbuki bir de işin şu yönü vardır: ülkede askerlik zorunludur. zorunluluktan yapılan bir şeyin uzunu kısası ya da yapınca boy uzatanı ve ömürler boyu gurur salgılayanı mı vardır?

eşcinsel biri olarak askerliği uzun süre yapıp uyum sağlayabilirdim, yapmayınca mı eksik kaldım? vicdani ret vardı da ben mi yapmadım? madem eşcinselim ya, daha da yüzüme vursunlar diye pembe teskere mi almalıydım? hayır, uzun dönem yapmayınca "cehennemlik" veya "vatan haini" mi oldum? ha, zaten eşcinselim demiş miydim, toplumun gözünde eksiğim, bedelli yapınca daha da mı eksildim? muavin! daha ne kadar eksileceğiz?

peki, zengin bebesi mi oldum bedelli yapınca? "her türk zengin doğar" mı dedirtiyorlardı, kısa yaptığım için unuttum, öyleyse ben niye zengin doğmadım? çünkü ben fakirlikten fakirlik beğenen bir aileye doğdum, geri doğabiliyor muyuz hakkımızdan feragat etmemek için?

öte yandan, verdiğim vergilerin parasını 6-9-12 ay ekseninde düşündüğünde gidip kısa sürede yapmam sadece ekonomik olarak da ülkeye daha karlıyken uzun yapmayarak nereye zarar verdim? peşin ödediğim bedelli askerlik paramı tükürükleyip sokaklara mı attılar ben bakmıyorken? üstelik ankesörlü telefonla her gün işi arayıp sabah akşam işleri de idare ettim, kontrol ettim, tüh bak, ben eksik mi yapmış oldum şimdi?

hayır, askerliğin zorunluluğundan nasıl çıktınız bu konuda da bedelli yapanı eziklediniz? kendi azınlığında bile azınlık bulunca üste çıkıp neyin tatminini yaşadın arkadaşım?
  • /
  • 3