bilal erdoğan'ın ifade vermeye hazır olması

siz adam mı "kekliyorsunuz" dedirten mevzu.

http://www.ankarahaber.com/haber/bilal-erdogan-ifade-vermeye-haz%c4%b1r/152197

--- spoiler--- mümkün olduğunca kibar ifade etmeye çalışacağım.

17 aralık 2013 rüşvet ve yolsuzluk operasyonu başlayalı tam 41 gün olmuş.

•

daha ilk gününden bu işin bilal'e uzanacağını başbakan bilmiyor olabilir diyen gerizekalılar yazının buradan sonraki kısmını okumayabilirler.

•

- aynı gün hükümet tarafından hiç bir açıklama yapılmadan istanbul emniyet müdürlüğündeki tüm şube müdürleri makama çağrıldı. (bkz: 17 aralık rüşvet operasyonunu bitirme operasyonu)

hasır altı edelim dediler ama olmadı.

- aynı gün savcılar görevden alınmak istendi. bundan 10 yıl öncesi olsa görevden alınmışlardı da. sosyal medyadan haber yayılınca gelen tepkiler üzerine geri adım atıldı. (bkz: 17 aralık 2013 savcılarının görevden alınması)

olmadı.

- ertesi sabah soruşturmayı yürüten emniyet müdürleri görevden alındı. (bkz: 5 emniyet müdürünün görevden alınması)

devamının geleceği tahmin ediliyordu. ama 4567 polisin görevden alınması akp için bile tahmin edilemezdi.

- aynı işlem savcılar için yapılmak istendi. (bkz: 18 aralık 2013 rüşvet operasyonuna savcı atanması) mevcut yasalar buna izin vermeyince toplantılar yapıldı. toplantıdan 1 savcı yanına 2 savcı verip onay için 2/3 istemek gibi mükemmel bir çözüm çıktı.

- bu işlemler yapıldıktan sonra başbakan çıktı açıklama yaptı. (bkz: 18 aralık 2013 tayyip erdoğan basın açıklaması)

"gezi olaylarıyla başlayan bir süreç oldu" dedi. azıcık kafasını kullanan seçmen vay anam vay neler dönmüş serhat ya derken bir kısmı "hee geziymiş ya la" dedi.

- başbakanın açıklamasına cevap gecikmedi. (bkz: muammer güler'in şok telefon kaydı) ortaya çıktı. oğlu barış güler ile yaptığı telefon görüşmesinde reza zerrab hakkında şikayetçi olan polis müdürü için defterini düreceğim o pezevengin dediği tapeler ortaya çıktı.

- bir önceki gün "işte bunlar hep gezi" diyenler gezi'de destan yazan (bkz: hüseyin çapkın'ın görevden alınması)na şahit oldular.

- baktılar işin boku çıkıyor. yatak odalarındaki paralar, para sayma makineleri ve ayakkabı kutuları her yerde kol geziyor hemen rtük'e başvuru yaptılar. (bkz: 19 aralık 2013 rüşvet operasyonuna yayın yasağı) geldi. meclis iki hafta tatile çıktı.

- aynı gün adalet bakanı cumhuriyet başsavcısı ile çok masumane bir görüşme yaptı. (bkz: 19 aralık 2013 sadullah ergin çolakkadı görüşmesi)

- başbakan'ın özel uçağıyla apar topar istanbul'a yeni emniyet müdürü getirildi. (bkz: yeni emniyet müdürünün özel uçakla getirilmesi)

- haliyle adamlar uykusuz kaldılar. (bkz: 21 aralık 2013 adli kolluk yönetmeliği) gece uyumayıp yönetmelik değiştirdiler.

- ilk tutuklamalar geldi. (bkz: 21 aralık 2013 rüşvet ve yolsuzluk tutuklamaları) barış güler, salih kaan çağlayan ve reza zarrab'ın da aralarında bulunduğu 14 kişi tutuklandı.

- başbakan yine sahne aldı. diyecek bir şey bulamadığı için şunları söyledi: "terbiyesizliğe bak ya yürütme mensubu baskın yapacak, bacak bacak üstüne atacak.." (bkz: 21 aralık 2013 recep tayyip erdoğan'ın konuşması)

- ertesi gün basın mensuplarının emniyete girişi yasaklandı. (bkz: basın mensuplarının emniyet binalarına alınmaması)

- soruşturmada kendisi ve oğlunun adı geçmesine rağmen görevde kalan içişleri bakanı muammer güler istifa etti. ama ne istifa... (bkz: 535 personeli görevden alıp istifa etmek)

- daha önce oğlumun ve arkadaşlarımın masumiyetine inanıyorum diyen bakan "her şey başbakanın talimatıyla yapıldı." diyerek istifasını verdi. başbakanın emri ve beni rahatlatın isteği ile zafer çağlayan ve muammer güler de istifa etti.

- başbakan' çıktı korkusunu dile getirdi: "'operasyonun hedefi benim. oğlum bilal'i hedef alıyorlar. 'türgev'den dolaşıp bana gelmek istiyorlar" (bkz: oğlum bilal'i hedef alarak bana gelmek istiyorlar)

- ertesi gün görevden alınan muammer akkaş basın açıklaması yaptı. (bkz: 26 aralık 2013 muammer akkaş'ın basın açıklaması)

"delillerin karartılmaya başlandığını tespit ettim, dosya gerekçe gösterilmeden benden alındı."
"şüphelilerin kaçması sağlanmış,görevimi yerine getirmem engellenmiştir."

- aynı gün soruşturmanın başında adalet bakanı ile görüşen çolakkadı da açıklama yaptı: "evet mahkemenin gözaltı kararı var ama biz gerekirse uygulayacağız"

- hemen peşinden hsyk açıklama yaptı. (bkz: 26 aralık 2013 hsyk açıklaması)

" polis savcının talimatını aynen uygulamak zorundadır "
" adli kolluk yönetmeliği anayasaya aykırıdır "
" yönetenlerin yargı tarafından denetlenmesi hukukun gereğidir "

- ertesi gün danıştay (bkz: 27 aralık 2013 adli kolluk genelgesinin iptali)ni anayasaya aykırı gerekçesi ile açıkladı.

- karar üzerine hemen başbakan ortaya çıktı. (bkz: yetkim olsa hsyk'yı anında yargılarım) dedi.

- görevden alınan emniyet müdürlerinin yerine atanan emniyet müdürleri bilal erdoğan'ın teşrif etmesini beklediler. (bkz: bilal erdoğan'ın ifade vermeye beklenmesi)

deliller yeterince karartılmamış olacak ki gitmedi.

- tanınan süre bittikten sonra bilal erdoğan babasının makam aracında gezerken görüntülendi. kimse dokunamadı.

- artık emniyette görevden alınacak adam kalmayınca başbakan rahatladı. (bkz: yolsuzluğa bulaşan evladımı evlatlıktan reddederim)

- cumhuriyet savcılarının eli kolu iyice bağlandıktan ve akp savcıları yerlerine getirildikten sonra bu kez bilal erdoğan ortaya çıkıp "ifade vermeye hazırım" demiş.

•

yazının en başında mümkün olduğunca kibar olmaya çalışacağım diye söz vermiştim.

arkadaş siz bizle taşak mı geçiyorsunuz!?

--- spoiler ---
2 hsyk üyesi 117 savcı 4567 polis görevden alındıktan sonra, bilal ifade vermeye hazır olduğunu avukatı aracılığıyla bildirmiş. komik.
-şimdilik kesin bişey yok, şartlar da anlaşılırsa tabii ki bende ifade vermeye gideceğim, sonuçta adalet hepimiz için ve ben profosyonel bir hırsızım, asla işime duygusallığı karıştırmam, hem yeni sezon öncesi, yeni seçim döneminde neyle karşılacağımızı görmek adına bunu çok değerli bir fırsat olarak görüyorum, kesinlikle reza ve ağaoğluyla yollarımızı ayırmayacağız ama bu sezon yeni arkadaşlarla da ihaleye girip onları geleceğe hazırlamayı düşünüyoruz,burdan bizi seçen herkese seslerini çıkarmadıkları için çok teşekkür ediyorum allah'ın izniyle, yeni milyonerlerle karşınızda olacağız