binnaz toprak

eskinin akademisyeni, şimdilerin başarılı chp milletvekili. kişisel kanaatim şafak pavey'le birlikte chp'nin en önemli kozlarından biri olduğu yönünde. boğaziçi üniversitesi'nde bir dönem uluslararası ilişkiler başkanlığı yapmış, comparative politics ve cinema and politics derslerini vermiştir. milletvekili olana kadar radikal gazetesi'nde köşe yazarlığı da yapan toprak, ulusalcı chp'lilerin aksine sosyal demokrat çizgiye yakın, hümanist bir dille türkiye'nin sorunlarına dikkat çekmeye çalışmış bir isimdir. eşcinsellerin ve kadınların uğradığı sorunlarla ilgili meclis çatısı altında defalarca mücadele veren toprak'a, eşcinsellerin desteğinin sınırlı olması ise üzücüdür.

ps: boğaziçi üniversitesi'nde bir dönem ondan ders alan arkadaşlarım çok sevilen bir hoca olduğunu ve şekerim lafını kullanmasıyla ünlü olduğunu söylemişlerdi...

(bkz: chp den lgbt önergesi)
efendim kendisi bu ne boktan bir sistem böyle diyen öğrencilere "şekerim devlet bize para vermiyor. anamızdan babamızdan kalmasa evimiz bile olmayacak. hocalarımızın pek çoğu çok daha iyi paralara özel okullarda çalışabilecekken sizin için buradalar" gibisinden bir şeyler gevelemiş, kısaca "ne kadar ekmek o kadar köfte, bu paraya anca bu kadar akademisyenim" demeye getirmiş, istisnasız her biri herhangi bir özel üniversiteyi seçmesi durumunda akademisyen maaşı kadar burs alabilecek öğrencileri kendisinden soğutmuştur.

neyse ki sonrasında bahçeşehir üniversitesine geçip paralanmıştı sonrasında.

siyasi hayatını takip etmiyorum lakin meclisin en aklı başında 3-5 kişisinden biri olma ihtimali bu anlattıklarıma rağmen hayli yüksektir.
29 mayıs 2013 tarihinde lgbt hakları için mecliste yaptığı konuşmanın vidyosu için bakınız: