biseksüelleri eleştirmenin bifobi sayılması

zenciyi renginden dolayı eleştirmek kadar absürt. hiçbir mantıklı açıklaması yok. kişilerin kime vurdurup vurdurmayacağı özgür hür iradelerine kalmıştır ancak kimse yaşadığı üç-beş sikik tecrübeden ötürü bir cinsel yönelimi geneleyecek tanımalarda bulunamaz.

misal birisi de çıkıp şunu diyebilir:

- kadınlar güce taparlar. güçlü erkek severler. kocasından daha güçlüsünü bulursa terk eder. (the red pill öğretisi)
cinsel ve duygusal açıdan her iki cinsiyete de ilginiz olduğunu belirttiğinizden, partner’ınızın gözünde “sadakatsiz” olarak algılanmanız olasıdır. elde tutulması bu bakımdan en zor gruptur biseksüeller çünkü biseksüel olan sevgili için her iki cinsiyetten insanlarla savaşmak gerekir. bence genel anlamda biseksüellerin sevilmemesinin temel sebebi bu.

her iki cinsiyetten kişilerle olan ilişkilerinde aktif olan biseksüeller bence daha dertli olmalı. çünkü “o gün bahtına ne çıkmışsa” kafasıyla yargılanıyorlar.

kimileri için de kendini siktirmeden karısını sikemez derler.
binbir türlü ezberin benimsendiği sığ bir reflekse dönüşmüştür artık. bütün biseksüelleri değil, ayrımcı biseksüel erkekliğini benimsemiş biseksüel erkeklerin eleştirildiğini anlamazlar.

örneğin eşcinsel erkeklerin feminen düşmanlığı da ayrımcı bir erkeklik biçimidir. bu tip eşcinsel erkekler ve bu erkeklik biçimi gayet rahatça eleştirilirken kimsenin aklına eleştirenleri homofobiklikle suçlamak ya da "erkeksileri kıskanıosunuss" demek gelmez. buna rağmen, ayrımcı biseksüel erkekliği eleştirilirken "ama bu bifobiii" der, "bifobi kıskançlıktır" der, alakalı alakasız otomatiğe bağlamış gibi "ama bi insan hem erkeklerden hem kadınlardan hoşlanamaz mı yane ne var bunda yanee" der. yani çifte standart uygulanır.

halbuki eleştirilen şey birinin hem erkeklerden hem kadınlardan hoşlanması değil, biseksüelliğini bir şiddet biçimi olarak dayatmasıdır, erkeklik biçimidir(kadınların deneyimleri hakkında pek bilgim yok). herif anasına küfretse "ne var bunda, hem erkeklerden hem kadınlardan hoşlanıyor" diyecek, ezbere bağlamış :) ayrımcı olmayacak ya hesapta, mantık yoksunu.

ayrıca,

biseksüelligi ispatlamak gibi bir derde düşmüş, bunu da "inanmak-inanmamak" eksenli değerlendiren insanların sinir bozduğu durum.
ay ben bifobik miyim şimdi yok yok değilimdir lan öyle bişey olsam bilirdim yani hem eskiden ben de bisekstim anlarım yani hallerinden. ay çok kötü bişey bu geçiş evresi gibi evrimleşememiş kertenkele gibin bişey. amaan neyse ne bana ne canım
saçmadır. ben de biseksüelleri eleştiriyorum. buldunuz boku, bide boncuklusunu arıyosunuz. olm homofobiklerle uğraşsanıza? sizi zaten destekleyen birine niye "niye daha güzel desteklemiyosun?" dersiniz ki? aynı durum şunun için de geçerli:

internette bir transgender ile yazışıyorsun. diyorsun ki, "bir erkek olarak doğup, sonradan kadına dönüşmek nasıl bir duygu?" o da diyor ki, "ben doğduğumdan beri kızdım bir kere, transfobiklik yapma."

olum ben zaten transfobi yapmıyorum ki! yapamadığım şey, kendimi düzgünce ifade etmek. bunun da bi sürü sebebi olabilir. mesela seninle konuştuğumuz dil benim ana dilim olmayabilir (ki söz konusu dil ingilizcedir %99.). ben sana demiyorum ki, "sen erkek üreme organıyla doğmuşsun, bu saatten sonra istesen de kız olamazsın." ben sana diyorum ki, "bir erkek olarak doğup, sonradan kadına dönüşmüşsün." yani niyetim iyi, ama ifadem kötü. bunu eleştir. gereksiz hassasiyet hiçbişeyi çözmez. yanındaki destekçiyi de kaybedersin.

"bizim destekçiye ihtiyacımız yok" diyosan da... o senin bileceğin iş.
  • /
  • 3