biseksüelleri eleştirmenin bifobi sayılması

bu konuda birçok konuda açık görüşlü olduğum gibi olamıyorum, o yüzden tahminen ileride söyleceklerim için hedef tahtası olacağım ama benim bu konudaki kendime sakladığım görüşüm bu-ki biseksüel veya değil herkes istediğini yapabilir, ben kimim ki yargılayayım. benim mantığıma oturmasa da, onun da öyle olma hakkını kabul eder ve saygı duyarım, sadece söylemek istedim.

evet, hayatta her şey siyah ve beyaz kadar keskin ayrımlarda değil, aralarda griler de var. herkes istediğiyle birlikte olabilir, dilediğini yapabilir. hani bazı insanlar vardır ya kafese koyamazsınız, uçsuz bucaksızlardır. işte cinsellik anlamında da böyle olan insanlara saygı duyuyorum anlayabiliyorum. çünkü insan neye-kime aşık olacağını, seveceğini ne yazık kı seçemez. bu insanlar da zaten çok özgün bireyler diye düşünüyorum. ama biseksüellik adı altında gayliğini kamufle eden ya da her çiçekten bal alayım tadında gezen tipleri ki günümüzde biseksüelim diye gezen birçok kişinin böyle olduğuna inanıyorum, kabul edemiyorum. aynı anda hem çikolataya hem de vanilyaya sahip olamazsınız kusura bakmayın. bu hetero ya da gay olun, bunu ertelemenin-kaçmanın bir yolu gibi geliyor bana. kimse seçim yapmak zorunda değil tabi ki ama kendi sözümona özgürlüğünüz için de bu yolda birçok canı yakmanız da adil değil diye düşünüyorum.

'i'm not even sure bisexuality exists. i think it's just a layover on the way to gay town.'
bifobinin temelinde kıskançlık vardır.

misal:

ben eşcinselim ve kırıtmadan yürüyemiyorum. götümü de siktirmek istiyorum. anlayacağınız toplumda marjinalize oldum ve buna canım çok sıkılıyor. ancak ahmet biseksüel. kırıtmıyor. götünü siktirmiyor. kadınlarla da sevişiyor. hayat ahmet'e çok güzel. biseksüellerin bu kadar rahat olmalarına tahammül edemiyorum. onlar da kırıtsın. evet, içlerinden gelmiyorsa bile kırıtsınlar. öyle biseksüele can kurban. mesela götüne damacana da sokarsa tadından yenmez çünkü bana köpek muamelesi yapılıyorsa onlara da yapılmalı yani.

kimin nasıl hissettiği önemli değil. benim nasıl hissettiğim önemli. benim! benim! benim!

nihahaha

kimse kimseyi cinsel yöneliminden dolayı eleştiremez.

misal:

ahmet otobüste bacaklarını açarak oturan bir biseksüel. biz ahmet'in bacaklarını açarak oturmasını, öğrenilen ve değiştirilmesi mümkün-toplum içinde sorun olabilecek davranışını eleştirebiliriz ancak ahmet'in kadın ve erkek ayırt etmeksizin çekici bulduğu iki cinsle de münasebette bulunmak istemesini eleştiremeyiz. çünkü bu ahmet'in elinde olan bir şey değil.

tıpkı birilerinin kırıtması.
tıpkı birilerinin götünü siktirmesi.
tıpkı birilerinin yüzüne işenmesinden zevk alması gibi.
bi kişiyi biseksuel olduğu için eleştiriyorsanız bifobiksinizdir aynı zamanda homofobik ve türcüsünüzdür.
eleştiri, bifobi değildir. herkes herkesi, saygı çerçevesinde eleştirebilme hakkına sahiptir. eğer gerçekten biseksüel biriyle ilişki kurmaktan korkuyor ve güvenilmez olduklarından eminseniz işte bu bifobi oluyor.
zenciyi renginden dolayı eleştirmek kadar absürt. hiçbir mantıklı açıklaması yok. kişilerin kime vurdurup vurdurmayacağı özgür hür iradelerine kalmıştır ancak kimse yaşadığı üç-beş sikik tecrübeden ötürü bir cinsel yönelimi geneleyecek tanımalarda bulunamaz.

misal birisi de çıkıp şunu diyebilir:

- kadınlar güce taparlar. güçlü erkek severler. kocasından daha güçlüsünü bulursa terk eder. (the red pill öğretisi)
binbir türlü ezberin benimsendiği sığ bir reflekse dönüşmüştür artık. bütün biseksüelleri değil, ayrımcı biseksüel erkekliğini benimsemiş biseksüel erkeklerin eleştirildiğini anlamazlar.

örneğin eşcinsel erkeklerin feminen düşmanlığı da ayrımcı bir erkeklik biçimidir. bu tip eşcinsel erkekler ve bu erkeklik biçimi gayet rahatça eleştirilirken kimsenin aklına eleştirenleri homofobiklikle suçlamak ya da "erkeksileri kıskanıosunuss" demek gelmez. buna rağmen, ayrımcı biseksüel erkekliği eleştirilirken "ama bu bifobiii" der, "bifobi kıskançlıktır" der, alakalı alakasız otomatiğe bağlamış gibi "ama bi insan hem erkeklerden hem kadınlardan hoşlanamaz mı yane ne var bunda yanee" der. yani çifte standart uygulanır.

halbuki eleştirilen şey birinin hem erkeklerden hem kadınlardan hoşlanması değil, biseksüelliğini bir şiddet biçimi olarak dayatmasıdır, erkeklik biçimidir(kadınların deneyimleri hakkında pek bilgim yok). herif anasına küfretse "ne var bunda, hem erkeklerden hem kadınlardan hoşlanıyor" diyecek, ezbere bağlamış :) ayrımcı olmayacak ya hesapta, mantık yoksunu.

ayrıca,

biseksüelligi ispatlamak gibi bir derde düşmüş, bunu da "inanmak-inanmamak" eksenli değerlendiren insanların sinir bozduğu durum.
ay ben bifobik miyim şimdi yok yok değilimdir lan öyle bişey olsam bilirdim yani hem eskiden ben de bisekstim anlarım yani hallerinden. ay çok kötü bişey bu geçiş evresi gibi evrimleşememiş kertenkele gibin bişey. amaan neyse ne bana ne canım
  • /
  • 3