biseksüelleri eleştirmenin bifobi sayılması

biseksüeller de, gayler de, heteroseksüeller de eleştirilebilir, bunların herhangi birini eleştirmek kimseyi fobik yapmaz. zaten fobi, bir eleştiri konusu değil, nedeni mantıkla açıklanamayan korkudur, yani homofobik dediğimiz insanlar eşcinsellerden x nedenden dolayı kaçmaz, korkmaz, sadece eşcinsel olmaları durumundan korkarlar, öğretilerden ya da bilinç altından kaynaklanan nedenleri vardır elbet, ama kişi farkında bile değildir bu nedenlerin hiçbirinin.

ben biseksüelliğe karşı değilim, ayrı ve saygın bir kategori olarak da görüyorum. ama biseksüellik l-g-b-t-t içerisinde yaşamı t'lerden sonra en zor olanı. ikiye bölünmüş bir cinsel ilgi, duygulanım, tavır, tutum. cidden hiç kolay değil. anlık kadın beğenisinden bahsetmiyorum. bir ilişki yaşayabilme yeteneğinden, kadına göre ve erkeğe göre ayrı ayrı şekillenebilmekten bahsediyorum. bence bir ruh travestiliği o anlamda. evlenebiliyorsun mesela, ama algıların erkek beğenisine de kapalı değil. kadınla gayet aktif bir cinsel yaşamın oluyor, öte yandan bir erkekle pasif olmak isteyebiliyorsun, hatta hem aktif hem pasif de olmak isteyebiliyorsun. benim için çok ağır, hem de çok. ben gaylikte bile her iki rolü de taşımayı kolay görmüyorum, ki iki kimlikli yaşamak? offf!

her şeyden öte, ben evlilik=biseksüellik olarak da görmüyorum. dibine kadar gay olduğu halde, sadece vazife gibi haftada bir kez eşiyle ilişkiye giren ama rüyalarında fantezilerinde hep erkekler olan insanlar yok mu? var! tersi de vardır, sadece önyargıları, çekinceleri olduğu için kendine bir kadınla deneyim yaşamanın nasıl bir şey olduğuna izin vermeyen , hiç kadınla ilişki kurmamış gizli biseksüeller var mı ? var! aslında biseksüellik geçiş devresi değil, herkesin ilk başta olduğu şey, sonra bazıları gay oluyor, bazıları hetero oluyor, bazıları ise böyle ilk noktada kalıyor.

konuya geri dönersek, ben fobik değilim kesinlikle, ama sonuna kadar eleştirebilirim de, çünkü biseksüellerin hayati hatalar yapma, acı çekme ve çektirme riski bütün yönelimlerden daha fazla. çok daha dikkatli ve bilinçli yaşamaları gerekiyor, çünkü bir transeksüel içinde bir kadın bedeni taşıdığına emindir, bir gay-lezbiyen başka bir cinsle beraber olma isteğinde ya da düşüncesinde değildir, ama bir biseksüel maalesef bunların hiçbirisinden emin ve stabil durumda değildir. güven vermemelerini bu nedenle çok yadırgamıyorum.

kimse bana haklı çıkarmasın bir biseksüeli arkadaş. biseksüel = abaza
hemen her konuda kırmızı çizgileri olan biri olarak biseksüelleri sevmediğimi söyleyebilirim. ilişki açısından zerre güven vermemelerini geçtim arkadaş olarak da beni tam olarak anlayamadıklarını/anlayamayacaklarını düşünüyorum.

biseksüellik de nasıl oluyoranlayamıyorum diyen yazarlar veya okuyucular olabilir. sen nasıl sadece erkeklerden hoşlanıyorsan, rüyanda erkek görüyorsan, adam da iki cinsi de görebilir. yalan söyleyecek hali yok, his bu. belki sen o durumda olacaksın ilerde, bilemessin.

gerçek biseksüeller için diyorum bunu tabiki yoksa 5 sene önce bi kızın elini tutmuş adam da kendine biseksüel diyor onlarla zaten muhatap olmayın. koyun götüne gitsin.
oto boka fobik yaftası yapıştırmaktan ileri gelir. eleştirmeyi biliyoruz! ama eleştirilince de anlamıyoruz, kestirmeden yaftayı yapıştırıyoruz. işimize gelen neyse o dur.
eşcinsel diye tek tip bir insan türü olmadığına göre biseksüel diye tek tip bir insan türü de yoktur ve bu durumda biseksüelleri eleştirmek anlamsız ve aptalca bir olgu olacaktır. sırf eşcinsel olduğu için birileri eleştirildiğinde buna nasılki homofobi diyorsak aynı durum biseksüeller açısından da geçerlidir. biseksüelim ve hayatıma onlarca gey girdi seks veya arkadaşlık olarak. bu geylerin hemen çoğu seks düşkünü, kendiyle barışmakta sorunlu, içsel homofobisi olan, sevgililerini bir şekilde aldatan ya da planlayan, cinsel yönelimini romantik şeylerden ziyade fiziksel noktada tutan, sevgililikten kaçınan ( tabii toplum baskısı, rol model eksikliği, içselleştirlmiş homofobi vb. nedenlerden ötürü)yeri gelince gey arkadaşlarına kazık atmaktan çekinmeyen, yaşamı ve hakları için mücadele etmeyi küçümseyen kişilerdi. işin ilginci bunca şeye rağmen bu gey arkadaşlarımın çoğu biseksüeller için, burada yazılan tonla saçmalığı yinelemekten kaçınmaz, ortada bir çelişki olduğunun farkına varmazlardı. bana da götümle gülmekten başka bir seçenek kalmıyordu haliyle. biseksüelim. en azından 13 yıldır kendimle gayet barışığım. her iki cinsiyete de duygusal-fiziksel ilgim var. hiçbir sevgilimi aldatmadım. beni aldatan gey sevgililerim oldu ama. imkanım olduğu halde hiçbir zaman evlenme isteğim olmadı. toplum baskılıyor diye bir kadını bir erkeğe tercih etmedim. hayatım boyunca homofobiyle uğraştım ama geylerin bifobisi kadar beni yaralamadı. '' dostun bir gülü yareler beni '' demiş pir sultan abdal .
mevzu biseksüel var oluşu eleştirmek değil.öyle anlaşılıyorsa komik bir algılama sisteminiz var demektir.eleştirilen konu genel davranışlarıdır.ama mağduriyetten gelen üstünlük ve farklı olduğunuzu varsaymanız size bu şekilde bir savunma sistemi kazandırmış.
her neyse sizden alası yok sizden mükemmeli hiç yok.eşcinseller ve heteroseksüeller hayatınıza renk katan şeyler.
bir çok sözlük yazarının " ben bi seksüelim, bi seksüelim sorma gitsin.." diyerek sıraya girdiğini görmeme ve kendi kendime, "ulan yoksa ben seksüel değilmiyim?.. " diye sormama sebep olan başlık olmuştur.
biseksüel , trans , lezbiyen , travesti ,gay ,ibne , totoş , nonoş , ibne vs vs vs vs vs .

hepimiz eşcinseliz.
aynıyız .
varız .
farklıyız.
yorumları okuduğumda aklıma özellikle ekşi sözlükteki kezban konusu geldi.malumunuz kezban olgusu son birkaç yıldır tartışılıyor ve ülkede ciddi bir kezban olgusu var.ama sözlüklerdeki yorumları okuduğunuzda aslında kezban olmayan ama karşısındaki erkeğin bir şekilde istediğini yapmayan kişi direk kezban olarak yaftalanır.bu durumda odur esasında.neymiş biseksüeller güvenilmezlermiş * neymiş biseksüeller aslında abazaymış * bu argümanların aynısını zaten heteroseksüeller gaylere demiyormu ?sonuçta bu tip argümanlar kişileri ayrı ayrı ele almadıkça hiçbir gerçekçilik ifade etmiyor ve genel kanılar hüküm oluyor.ve biseksüellere atfedilenlerin biseksüeller tarafından ne derece kaale alınacağıda malumunuzdur heralde
görünen şu ki biseksüellere cephe almış olan ne kadar çok gay var. "biseksüel diye bişey yoktur yeeaaa" diyen arkadaşlar da yıllardır bu konular üzerinde araştırma yapan yüzlerce bilim insanından daha bilgililer, paçalarından akıyor bu bilgileri. bir heteroseksüel sizin kendi cinsinize ilgi duymanızı anlamlandıramadığında nasıl ki sinirlenip onu homofobik ilan ediyorsanız aynı şekilde bir biseksüeli anlayamayıp arkasından atıp tutmanız da bir o kadar bifobik görünüyor buradan. sorun, zamanında biseksüel yarağı yemiş olmak mı * yoksa bir biseksüelin sizi bırakıp karşı cinsteki birine gönlünü kaptırmış olması durumu mu henüz çözemedim. yoksa bir biseksüelin anne yada baba olması mı sizi rahatsız ediyor? anne baba olmak için biseksüel olmaya da gerek yok halbusiki. kişiler yönelimlerini zaman zaman değiştirebilirler kinsey skalasında da göründüğü gibi. bireye bir kadın bedenine dokunmak kadar bir erkek bedenine dokunmak da keyif verebilir. belki bu kişiler cinsiyetsiz toplum hedefine ulaşacak en yakın savaşçı bireylerdir. olamaz mı? olabilir.

zöge: bifobik homoseksüeller rahatsız. kendimiz gibi olmayanı ötekileştirmeye bayılıyoruz, işte bu yüzden toplumda yer bulmamız zorlaşıyor. kendi içimizde bile birbirimizi kabullenemiyoruz. homofobi, bifobi, transfobi.
teorinin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor yazılanlar.kimse biseksüelleri ötekileştirmedi halde en ufak bir tenkit kelimesini biseksüelleri yok sayma ve horma görme şeklinde algılanmış.zamanında bir çoğumuz biseks yarağı yedik onlarda eminim ibne yarağı yemiştir.yarak yedirmek ne zamandan beri bir üsütünlük sıfatı olmuş merak ediyorum.cinsiyetsiz toplumu erkek egemen ağız vasıtasıyla gelecek heralde.
(bkz: çirkef gay)
(bkz: bekaretini sözlükte satan gay)
(bkz: üvey anne olmak isteyen gay)
(bkz: tanıştıkları ilk gün eve davet edilen gay)
(bkz: yuvasını kurtarmak için her türlü fedakarlığı yapan gay)
(bkz: gay barda kucaktan kucağa dolaşan gay)
(bkz: aynada kendi fotoğrafını çeken gay)
gibi geyler hakkında binlerce başlık var bu sözlükte ama kalkıpta kimse homofobik diye basitçe yargılamıyor.
ama eminim:
(bkz: bekaretini sözlükte satan biseksüel)
(bkz: üvey anne olmak isteyen biseksüel)
(bkz: gay barda kucaktan kucağa dolaşan biseksüel)
(bkz: aynada kendi fotoğrafını çeken biseksüel)
(bkz: çirkef biseksüel)
gibi başlıklar olsaydı pir u pak biseksüellerimiz bifobikler,ayrımcılar,ötekileştiriliyoruz biz diye ortalığı ayağa kaldırırlardı.biseksüel geçen her entiride az önce saydığım tüm iftiralar yazılmış zaten halihazırda.
gey olsun biseksüel olsun eleştiriye açık olmak ve azıcık da mizah duygusuna sahip olmak hayatı daha çekilir kılıyor unutmamak lazım.
eleştirilen biseksüellerin(yada yaptıkları) bifobiye sığınması heteokroseksüellerle homoseksüellerin belkide tek ortak düşüncede buluştuğu şeyin gerçekliğini değiştirmeriyecektir.ekşi sözlük gibi sitelerden alınan ve "kadın" yerine "gay" eklenerek dalga geçme amaçlı konular bifobinin üzerini örtmüyor bence.
benim eşcinsel arkadaşımdan çok heteroseksüel arkadaşlarım var. ben onları çok severim, sağolsunlar onlar da beni sever. yani ne biseksüellere karşıyım ne de heteroseksüellere. bana eksi oy verenlerin gerçekten yazdıklarımdan ne anladığını merak etmekteyim.
evet bilimadamlarinin inceledigi bazda gerceten biseksuellik soz konusudur ama bu ulkemiz bazinda daha cok savunma mekanizmasi seklinde seyretmektedir. sozlukteki biseksuel yazarlarin hircinligindan da anlasilmaktadir.

erkeklerle birlikte olunca sadece pasif olan ama evli ve cocuklu biseksuellik kac kisiye mantikli gelebilir? bir cok gayin kendini kabul edemedigi surecte giydigi kiliftir buralarda biseksuellik.

askin cinsiyeti yoktur tezini kabul etmek mumkun ama cinsiyete gore sabit rollerde cinsellik yasayip, daha sonra burada farkli seyler savunmak iki yuzluluktur.

kaldi ki biseksuel, gay yada lezbiyen kisilerin evlenmesi kadar abeste istigal bir durum soz konusu olamaz, hic bir mantikli aciklamasi olamayacak derecede sacma, ahlak disi ve anlamsizdir.
eleştirdiğim tek noktası biseksüelliğini kabul etmeyenler için, heteroseksizmin o güvenli kıyılarında görünmeye çalışmaları. yok kız arkadaşım var da falan da filan da... kaç senedir yarrak yalıyorsun sonra efenim ben bütün cinsel yönelimleri reddediyorum. yok ya?! senin bu yarrak kürek tutumun sebebiyle o kadar lgbt bireyi işkenceye uğruyor her gün.. ha icraate bakarsan gelsin herifler, gitsin herifler. insanın kendine saygısı olacak abi. hayatta ne olursan ol, önce kendinin arkasında durabileceksin.

biseksüellik herhangi bir geçiş dönemi olmamasına karşın, homofobik gayler tarafından marş haline getirildiğinden bu tarz sorunlar çıkmakta.
ne acayip değil mi homofobik gay kavramı??! tıpkı bifobik biseksüeller gibi.

nasıl ki homofobi yapan gayler çoğunluktaysa, bifobiyi oluşturan biseksüeller de çoğunlukta, herkes kendi kapısının önünü süpürsün dicem de, 2 tarafta da bu pislik aynı kökenden geliyor, erkeklik kavramı üzerinden. nasıl ve niye böyle anlasılıyorsa artık bilemiyorum. ha bilmek istiyor muyum ondan da emin değilim artık. amma velakin seviştiğim adam çıkıp da agızlara sakız kıvamında kız arkadaslarını anlatıyorsa kimse kusura insan bir sabrediyor, iki sabrediyor daha sonra bir daha aynı tongaya düşmüyor. olayın kimin kimi siktiğiyle de alakası olmadıgını her aklı başında lgbt bireyi zaten çözecektir.

dediğim gibi bu fobilerin kaynagı yönelimler değil. bir çeşit "erkeklik" kavramı kavgası ki, walla gay olsun biseksüel olsun lütfen almayayım.
efendim bence biseksüellik gayet doğaldır ve belki de herkes biseküel doğar lakin mevcut biseküeller kafamı karıştırmaktadır.

zira nedense biseküller genelde ya ibneliğini kabul edemeyen dev egolular ya da çalıya sürtsem, ağaç kocuğunu mu dürtsem diyen abazanlardan çıkıyormuş gibi gelmektedir bana.

"hoşt! ben biseksüelim ayol..." bakışları ile kendilerini üstün ve farklı bir yere koyma, yerin dibinde oldum yukarıdan bakma abaları da muhakkak bifobi'nin en önemli nedenlerindendir. ama sanmayın ki meşru bir nedendir. mamafih bir nedendir ve zaman zaman haklı olabilmektedir.
geçen haftanın boş entry'leri'ne göre bifobi sayıldığı kanıtlanmış durumda sanırım. şimdi isviçreli bilimadamları düşünsün.
  • /
  • 3