biseksüelleri eleştirmenin bifobi sayılması

bir çok sözlük yazarının " ben bi seksüelim, bi seksüelim sorma gitsin.." diyerek sıraya girdiğini görmeme ve kendi kendime, "ulan yoksa ben seksüel değilmiyim?.. " diye sormama sebep olan başlık olmuştur.
biseksüel , trans , lezbiyen , travesti ,gay ,ibne , totoş , nonoş , ibne vs vs vs vs vs .

hepimiz eşcinseliz.
aynıyız .
varız .
farklıyız.
yorumları okuduğumda aklıma özellikle ekşi sözlükteki kezban konusu geldi.malumunuz kezban olgusu son birkaç yıldır tartışılıyor ve ülkede ciddi bir kezban olgusu var.ama sözlüklerdeki yorumları okuduğunuzda aslında kezban olmayan ama karşısındaki erkeğin bir şekilde istediğini yapmayan kişi direk kezban olarak yaftalanır.bu durumda odur esasında.neymiş biseksüeller güvenilmezlermiş * neymiş biseksüeller aslında abazaymış * bu argümanların aynısını zaten heteroseksüeller gaylere demiyormu ?sonuçta bu tip argümanlar kişileri ayrı ayrı ele almadıkça hiçbir gerçekçilik ifade etmiyor ve genel kanılar hüküm oluyor.ve biseksüellere atfedilenlerin biseksüeller tarafından ne derece kaale alınacağıda malumunuzdur heralde
görünen şu ki biseksüellere cephe almış olan ne kadar çok gay var. "biseksüel diye bişey yoktur yeeaaa" diyen arkadaşlar da yıllardır bu konular üzerinde araştırma yapan yüzlerce bilim insanından daha bilgililer, paçalarından akıyor bu bilgileri. bir heteroseksüel sizin kendi cinsinize ilgi duymanızı anlamlandıramadığında nasıl ki sinirlenip onu homofobik ilan ediyorsanız aynı şekilde bir biseksüeli anlayamayıp arkasından atıp tutmanız da bir o kadar bifobik görünüyor buradan. sorun, zamanında biseksüel yarağı yemiş olmak mı * yoksa bir biseksüelin sizi bırakıp karşı cinsteki birine gönlünü kaptırmış olması durumu mu henüz çözemedim. yoksa bir biseksüelin anne yada baba olması mı sizi rahatsız ediyor? anne baba olmak için biseksüel olmaya da gerek yok halbusiki. kişiler yönelimlerini zaman zaman değiştirebilirler kinsey skalasında da göründüğü gibi. bireye bir kadın bedenine dokunmak kadar bir erkek bedenine dokunmak da keyif verebilir. belki bu kişiler cinsiyetsiz toplum hedefine ulaşacak en yakın savaşçı bireylerdir. olamaz mı? olabilir.

zöge: bifobik homoseksüeller rahatsız. kendimiz gibi olmayanı ötekileştirmeye bayılıyoruz, işte bu yüzden toplumda yer bulmamız zorlaşıyor. kendi içimizde bile birbirimizi kabullenemiyoruz. homofobi, bifobi, transfobi.
teorinin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor yazılanlar.kimse biseksüelleri ötekileştirmedi halde en ufak bir tenkit kelimesini biseksüelleri yok sayma ve horma görme şeklinde algılanmış.zamanında bir çoğumuz biseks yarağı yedik onlarda eminim ibne yarağı yemiştir.yarak yedirmek ne zamandan beri bir üsütünlük sıfatı olmuş merak ediyorum.cinsiyetsiz toplumu erkek egemen ağız vasıtasıyla gelecek heralde.
(bkz: çirkef gay)
(bkz: bekaretini sözlükte satan gay)
(bkz: üvey anne olmak isteyen gay)
(bkz: tanıştıkları ilk gün eve davet edilen gay)
(bkz: yuvasını kurtarmak için her türlü fedakarlığı yapan gay)
(bkz: gay barda kucaktan kucağa dolaşan gay)
(bkz: aynada kendi fotoğrafını çeken gay)
gibi geyler hakkında binlerce başlık var bu sözlükte ama kalkıpta kimse homofobik diye basitçe yargılamıyor.
ama eminim:
(bkz: bekaretini sözlükte satan biseksüel)
(bkz: üvey anne olmak isteyen biseksüel)
(bkz: gay barda kucaktan kucağa dolaşan biseksüel)
(bkz: aynada kendi fotoğrafını çeken biseksüel)
(bkz: çirkef biseksüel)
gibi başlıklar olsaydı pir u pak biseksüellerimiz bifobikler,ayrımcılar,ötekileştiriliyoruz biz diye ortalığı ayağa kaldırırlardı.biseksüel geçen her entiride az önce saydığım tüm iftiralar yazılmış zaten halihazırda.
gey olsun biseksüel olsun eleştiriye açık olmak ve azıcık da mizah duygusuna sahip olmak hayatı daha çekilir kılıyor unutmamak lazım.
eleştirilen biseksüellerin(yada yaptıkları) bifobiye sığınması heteokroseksüellerle homoseksüellerin belkide tek ortak düşüncede buluştuğu şeyin gerçekliğini değiştirmeriyecektir.ekşi sözlük gibi sitelerden alınan ve "kadın" yerine "gay" eklenerek dalga geçme amaçlı konular bifobinin üzerini örtmüyor bence.
benim eşcinsel arkadaşımdan çok heteroseksüel arkadaşlarım var. ben onları çok severim, sağolsunlar onlar da beni sever. yani ne biseksüellere karşıyım ne de heteroseksüellere. bana eksi oy verenlerin gerçekten yazdıklarımdan ne anladığını merak etmekteyim.
evet bilimadamlarinin inceledigi bazda gerceten biseksuellik soz konusudur ama bu ulkemiz bazinda daha cok savunma mekanizmasi seklinde seyretmektedir. sozlukteki biseksuel yazarlarin hircinligindan da anlasilmaktadir.

erkeklerle birlikte olunca sadece pasif olan ama evli ve cocuklu biseksuellik kac kisiye mantikli gelebilir? bir cok gayin kendini kabul edemedigi surecte giydigi kiliftir buralarda biseksuellik.

askin cinsiyeti yoktur tezini kabul etmek mumkun ama cinsiyete gore sabit rollerde cinsellik yasayip, daha sonra burada farkli seyler savunmak iki yuzluluktur.

kaldi ki biseksuel, gay yada lezbiyen kisilerin evlenmesi kadar abeste istigal bir durum soz konusu olamaz, hic bir mantikli aciklamasi olamayacak derecede sacma, ahlak disi ve anlamsizdir.
eleştirdiğim tek noktası biseksüelliğini kabul etmeyenler için, heteroseksizmin o güvenli kıyılarında görünmeye çalışmaları. yok kız arkadaşım var da falan da filan da... kaç senedir yarrak yalıyorsun sonra efenim ben bütün cinsel yönelimleri reddediyorum. yok ya?! senin bu yarrak kürek tutumun sebebiyle o kadar lgbt bireyi işkenceye uğruyor her gün.. ha icraate bakarsan gelsin herifler, gitsin herifler. insanın kendine saygısı olacak abi. hayatta ne olursan ol, önce kendinin arkasında durabileceksin.

biseksüellik herhangi bir geçiş dönemi olmamasına karşın, homofobik gayler tarafından marş haline getirildiğinden bu tarz sorunlar çıkmakta.
ne acayip değil mi homofobik gay kavramı??! tıpkı bifobik biseksüeller gibi.

nasıl ki homofobi yapan gayler çoğunluktaysa, bifobiyi oluşturan biseksüeller de çoğunlukta, herkes kendi kapısının önünü süpürsün dicem de, 2 tarafta da bu pislik aynı kökenden geliyor, erkeklik kavramı üzerinden. nasıl ve niye böyle anlasılıyorsa artık bilemiyorum. ha bilmek istiyor muyum ondan da emin değilim artık. amma velakin seviştiğim adam çıkıp da agızlara sakız kıvamında kız arkadaslarını anlatıyorsa kimse kusura insan bir sabrediyor, iki sabrediyor daha sonra bir daha aynı tongaya düşmüyor. olayın kimin kimi siktiğiyle de alakası olmadıgını her aklı başında lgbt bireyi zaten çözecektir.

dediğim gibi bu fobilerin kaynagı yönelimler değil. bir çeşit "erkeklik" kavramı kavgası ki, walla gay olsun biseksüel olsun lütfen almayayım.
efendim bence biseksüellik gayet doğaldır ve belki de herkes biseküel doğar lakin mevcut biseküeller kafamı karıştırmaktadır.

zira nedense biseküller genelde ya ibneliğini kabul edemeyen dev egolular ya da çalıya sürtsem, ağaç kocuğunu mu dürtsem diyen abazanlardan çıkıyormuş gibi gelmektedir bana.

"hoşt! ben biseksüelim ayol..." bakışları ile kendilerini üstün ve farklı bir yere koyma, yerin dibinde oldum yukarıdan bakma abaları da muhakkak bifobi'nin en önemli nedenlerindendir. ama sanmayın ki meşru bir nedendir. mamafih bir nedendir ve zaman zaman haklı olabilmektedir.
geçen haftanın boş entry'leri'ne göre bifobi sayıldığı kanıtlanmış durumda sanırım. şimdi isviçreli bilimadamları düşünsün.
bu konuda birçok konuda açık görüşlü olduğum gibi olamıyorum, o yüzden tahminen ileride söyleceklerim için hedef tahtası olacağım ama benim bu konudaki kendime sakladığım görüşüm bu-ki biseksüel veya değil herkes istediğini yapabilir, ben kimim ki yargılayayım. benim mantığıma oturmasa da, onun da öyle olma hakkını kabul eder ve saygı duyarım, sadece söylemek istedim.

evet, hayatta her şey siyah ve beyaz kadar keskin ayrımlarda değil, aralarda griler de var. herkes istediğiyle birlikte olabilir, dilediğini yapabilir. hani bazı insanlar vardır ya kafese koyamazsınız, uçsuz bucaksızlardır. işte cinsellik anlamında da böyle olan insanlara saygı duyuyorum anlayabiliyorum. çünkü insan neye-kime aşık olacağını, seveceğini ne yazık kı seçemez. bu insanlar da zaten çok özgün bireyler diye düşünüyorum. ama biseksüellik adı altında gayliğini kamufle eden ya da her çiçekten bal alayım tadında gezen tipleri ki günümüzde biseksüelim diye gezen birçok kişinin böyle olduğuna inanıyorum, kabul edemiyorum. aynı anda hem çikolataya hem de vanilyaya sahip olamazsınız kusura bakmayın. bu hetero ya da gay olun, bunu ertelemenin-kaçmanın bir yolu gibi geliyor bana. kimse seçim yapmak zorunda değil tabi ki ama kendi sözümona özgürlüğünüz için de bu yolda birçok canı yakmanız da adil değil diye düşünüyorum.

'i'm not even sure bisexuality exists. i think it's just a layover on the way to gay town.'
bifobinin temelinde kıskançlık vardır.

misal:

ben eşcinselim ve kırıtmadan yürüyemiyorum. götümü de siktirmek istiyorum. anlayacağınız toplumda marjinalize oldum ve buna canım çok sıkılıyor. ancak ahmet biseksüel. kırıtmıyor. götünü siktirmiyor. kadınlarla da sevişiyor. hayat ahmet'e çok güzel. biseksüellerin bu kadar rahat olmalarına tahammül edemiyorum. onlar da kırıtsın. evet, içlerinden gelmiyorsa bile kırıtsınlar. öyle biseksüele can kurban. mesela götüne damacana da sokarsa tadından yenmez çünkü bana köpek muamelesi yapılıyorsa onlara da yapılmalı yani.

kimin nasıl hissettiği önemli değil. benim nasıl hissettiğim önemli. benim! benim! benim!

nihahaha

kimse kimseyi cinsel yöneliminden dolayı eleştiremez.

misal:

ahmet otobüste bacaklarını açarak oturan bir biseksüel. biz ahmet'in bacaklarını açarak oturmasını, öğrenilen ve değiştirilmesi mümkün-toplum içinde sorun olabilecek davranışını eleştirebiliriz ancak ahmet'in kadın ve erkek ayırt etmeksizin çekici bulduğu iki cinsle de münasebette bulunmak istemesini eleştiremeyiz. çünkü bu ahmet'in elinde olan bir şey değil.

tıpkı birilerinin kırıtması.
tıpkı birilerinin götünü siktirmesi.
tıpkı birilerinin yüzüne işenmesinden zevk alması gibi.
bi kişiyi biseksuel olduğu için eleştiriyorsanız bifobiksinizdir aynı zamanda homofobik ve türcüsünüzdür.
eleştiri, bifobi değildir. herkes herkesi, saygı çerçevesinde eleştirebilme hakkına sahiptir. eğer gerçekten biseksüel biriyle ilişki kurmaktan korkuyor ve güvenilmez olduklarından eminseniz işte bu bifobi oluyor.
  • /
  • 3