borç

birine iade etme yükümlülüğünü taşıdığınız şey. para olur, mal olur, borcu veren alacaklı bunu ödenmesini bekler günü geldiğinde. ticari işlemden de doğar, manevi destektende doğar. yani borcun ödenmesi gerekir. alacak ile ilişkisi vardır, biribirlerine kavuşmalasalarda bazen, ebedi çözülmez bir nikahları vardır. borç ve alacak biri olunca diğeride olandır.
(bkz: alacak)
yiğidin kamçısı olan şey. bazıları buna çok sadık kalır ve geri öder, bazıları da unutur veya unutmuş gibi yapar.
insan psikolojini bozar ve istenmeyen, kişinin sergilememesi gereken ve ya kendisinden beklenmeyen davranışlara iter.

(bkz: bozulduğu zaman insandan daha korkunç yaratık yoktur)
maddi ve manevı borç olarak ikiye ayırabiliriz....madddı kısmı her zaman daha çok bizi zorlasa da manevı borç ta bi o kadar gözardı edilebilen bi konu...ha bu arada maddi borç her zaman ödenır demiyorum......kaçıyormuyuz burdayız....hastaydım..karnım ağrıdı..basım ağrıdı..yan yattı çamura battı muhabbetleri basşadıysa umutlar azalmiştir..
aflar sayesinde tarihe karışan kavram. kredi kartlarını kullan ama ödeme, büyük firma ol vergi ödeme,.. maddi sıkıntı çeken insanlar bu grup dışında kalan ya çok yoksul bir kesim ya da belirli bir işi gücü olan orta gelir grubuna mensup ve tüm taksitlerini, vergilerini, faturalarını ödeyip kalanıyla geçinmeye çalışan kesimdir. demek ki borç bazı yiğitlerin zorunlu kamçısı, geri kalanlar sayesinde devletin bilinçli kamburudur.
yiğidin kamçısı diye açılan borçlar tatlı tatlı hurmalar... şeklinde çıkıyor bir yerlerden.
alacaklı da olsadan, verecekli de olsan, iki durumda da insanı bunalıma sokar.