chronicle

7.1 imdb puanını sonuna kadar hak edeni 2012 yapımı sci-fi gerilim filmi.

hayatı boyunca hep hor görülen, klasik amerikan filmlerinde gördüğünüz ezik liseli andrew, kuzeni matt ve okulun popüler çocuğu steve'in bir parti sonrası mağarada keşfettikleri bir şeye dokunarak süper güçler kazanmaları ve bunların beraberinde getirdikleri, gelişen olayları anlatmakta. son 5-6 yıldır revaçta olan footage görüntülerle izliyoruz film boyunca, zaten ana karakter andrew hayatının her anını kamerasıyla kaydetmekle meşgul bir arkadaş.

öylesine bir film izlemek yerine, öyle woow bir film olmasa da gayet etkileyici, 84 dklık bir film.


----------spoiler----------

filmin afişini de görünce, süper güçler kazanan gençler teması ile cloverfield tadında uzaylılarla savaşılacak vs sandım ama ortaya çıkan beni çok daha memnun etti filmde. hep ezilmiş, kimsenin sallamadığı andrew filmin son 40 dakikasında, gücün insanları nasıl etkileyebilecek-ele geçirebilme kapasitesinde bir şey olduğunu bize bir kez daha gösteriyor. spider man'in amcası boşuna büyük güç büyük sorumluluklarla gelir dememiş. hele de öfkesine yenik düşüp steve'e yıldırım çaktırması, dahası bütün şehri yerle bir etmesi... kendisinin de değindiği uç yırtıcı tanımını aslında yüceltmiş film. elindeki güce nasıl hakim olacağını bilmeyen kaybolmuş bireyin fazla yükleme sonucu kelimenin tam anlamıyla çıldırması, aslında insanın ne kadar vahşi olabileceği hususuna bir kez daha değinmiş anladığım kadarıyla.
insanı telekinezi aşkıyla yanıp tutuşturan film. filmi izledikten sonra küçükken yaptığımız* eşyaları zihin gücüyle hareket ettirmeye çalışma eylemine geri döndüm. tabi ki bi bok olmadı.**
konu dağılmasın filme döneyim.
--- spoiler ---

güçleri keşfetme evresinden ne kadar zevk aldıysam da andrew'un delirmesiyle birlikte ortalığı yakıp yıkması bana sinir bozucu geldi. potansiyeli harcadıklarını düşünüyorum böyle yaparak. yeraltında buldukları maddenin kaynağına dönselerdi, ortaya çekimlerle birlikte orjinal bir süper kahraman filmi çıkabilirdi. bu süreçte andrew yine delirebilir, hikaye dallanıp budaklanabilirdi.

--- spoiler ---
imdb puanını hak ediyor bence tam olarak.