cinsel yolla bulaşan hastalıklar

tanımlanma yapmaya gerek yok. evet müzik dinliyoruz, film izliyoruz, geyik yapıyoruz ama bütün bunların yanında çatır çatır sevişiyoruz da. ve her sevişmede aslında sağlığımızın bozulması riskini de alıyoruz. başımıza her an gelebilecek bazı hastalıklar:*

(bkz: gonore) veya diğer ismiyle (bkz: bel soğukluğu)
(bkz: sifiliz) (bkz: frengi )
(bkz: genital klamidya hastalığı)
(bkz: hiv) enfeksiyonu ve (bkz: aids)
(bkz: genital herpes) diğer ismiyle (bkz: uçuk)
(bkz: hepatit) b ve c
(bkz: genital siğil)
(bkz: trikomonas hastalığı)
(bkz: uyuz )
(bkz: bit)

bu hastalıklardan bir çoğunun belirtisi idrar yollarındaki iltihapla ilgilidir. idrar dışında garip sıvılar, penis çevresinde garip kabartılar, ağrılı idrar yapmalar gibi belirtiler baş gösterirse bunlardan birinin size bulaşmış olması olasıdır. bu durumda telefonunu açmayan kocanız için verdiğiniz paranoyak tepkinin aynını vermek yerine hemen doktora gidin sayın homoseksüeller.

ismi en ürkütücü olanı aids için (bkz: pozitif yaşam derneği)
sevişirken kapıyı pencereyi kapayın, ceyranda kalmayın, hasta olmayın...
ağız dahil, cinsel organlarınıza mikrobiyal yapısı riskli nesneleri değdirdiğinizde de bir kısmını kapabildiğiniz rahatsızlıklar.

yere düşen sigaraları kulağınıza sokmayın, kalemleri ağzınıza falan.. bence bunlar hep cinsel yolla bulaşan hastalıklar.

daha ciddileri ya da ciddiyetsizleri olabilir tabii. ama hastalık kavramını, silip baştan yazmak lazım. bunun için gacıların gacısı susan sontag'a bakılabilir. hep ona baksak zaten, epey sağlıklı kalabiliriz.. en azından kendimizle kurduğumuz ilişkilerde.. falan.

(bkz: metafor olarak hastalık: aids ve metaforları)
temizliğe ve korunmaya özen gösterilmesi gerek. hiv aralarında en korkutanı ama hakkında bilinçlenmek lazım. en son aids yüzünden yavaş yavaş ölen bir adamı işleyen bir film izledim ve korktum. evet aids tanısından sonra uzun sayılabilecek bir süre yaşayabiliyorsunuz. ama son evreler acı verici olabiliyor. aids'in dışındaki hastalıklar da çok ciddi.

şişli belediyesi sağlık işleri müdürlüğü'nde sifiliz (frengi) ve hiv için anonim bir şekilde testlerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin. ve bunu belli aralıklarla tekrar edin. tabii iş sadece bu iki testle bitmiyor. bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına gidip, cybh'ın her biri için test isteyin.
aktif cinsel hayatı olanların (heteroseksüel ya da homoselsüel farketmez) düzenli olarak kontrol ettirmeleri ve önlemi elden bırakmamaları gereken durumdur.