dario moreno

izmir asansörde, anısına bir sokak bulunan, don kişot müzikalinde jacques brel ile oynayan, aydın doğumlu; ince bıyıklı, güleryüzlü, briyantinli saçları ve göbeğiyle pek bir sempatik insandır. gerçek adı david arugete'dir. bildiğimiz, dilimize pelesenk olmuş şarkılarını da;

(bkz: deniz ve mehtap)
(bkz: her akşam votka, rakı ve şarap)
(bkz: hatıralar hayal oldu)
çok erken aramızdan ayrılmış mükemmel kişiliktir.

(bkz: besame mucho)
(bkz: amor amor amor)
ölümü hakkında çeşitli rivayetler olan yahudi asıllı türk sanatçı.

--- spoiler ---alıntıdır---
moreno'nun ölümüne ilişkin söylentiler değişiktir. bunlardan birisi 1 aralık 1968 günü istanbul hilton oteli'ndeki odasında ölü bulunduğudur. diğeri ise havaalanına taksi ile giderken geçirdiği bir kalp krizi sonucunda öldüğüdür.

ancak bu söylentilerin aksine ölümü, paris'te galası gerçekleşecek oyununa ve paris'te ilk kez yapılacak türk gecesine gideceği uçağına geç kalması ve uçağa bindirilmemesi üzerine havaalanındaki görevliyle girdiği münakaşa üzerine rahatsızlanmıştır.[kaynak belirtilmeli] hipertansiyon hastası olan moreno bu tartışmanın ardından hastaneye kaldırılmış fakat hastanede ilk müdahaleyi yapan doktorun ifadesine göre hastaneye geldiğinde hayatını kaybetmiş durumdadır. istanbul'da ölen dario moreno, izmir'de gömülmesini vasiyet etmiştir. fakat ölümünün ardından izmir'den israil'e yerleşmiş annesi madam roza, oğlu dario moreno'yu gömülmek üzere israil'deki holon kenti gömütlüğüne götürmüş ve moreno orada toprağa verilmiştir.
--- spoiler ---alıntıdır----

şu gazete haberinde de görülebileceği üzere, havaalanında rahatsızlanmış ve akabinde ölmüştür; toprağı bol olsun: http://cdn.gecmisgazete.com/assets/haber...
http://cdn.gecmisgazete.com/assets/haber... haberi gayet net şekilde havaalanında öldürüldüğünü gösteriyor. şu an nasıl ki her yerimizden nefret fışkırıyorsa eskiden de aynıymışız. yani değişen bir şey yok.

gerçek adı davi arugete moreno'dur. 4 yaşına kadar kaldığı yetimhanede öğrendiği fransızcasını geliştirip yıllarca fransızlara şarkı söylemiş, sonrasında da tüm dünyanın tanıdığı, dinlediği popüler biri haline gelmiştir. askerliğini de türkiye'de yapmıştır. fransa’da 15 yıl içinde 32 film çevirmiş, brigitte bardot ile birçok filmde başrol oynayıp, bardot’nun en yakın arkadaşlarından biri olmuştur.