dedemin insanları

yönetmenliğini çağan ırmak'ın yaptığı halen vizyonda olan dönem filmi. konusu mübadele, aslında milyonlarca kişinin yer değiştirdiği önemli bir olay. 7 yaşında iken girit den türkiyeye gelen mehmet bey ve torunu ozan arasında ki ilişki üzerine kurulu filmde göç, aidiyet, toplumsal değişim süreci de farklı dillerle anlatılıyor. 1923 yılında giritli göçmenleri türkiyeye taşıyan gülcemal vapurunda yaşananlar ve o dönem ege nin şirin bir kasabası mükemmel yansıtılmış. oyuncuların performansıda aynı güzellikte ancak, yönetmenine göre çok sıradan bir film izlenimi veriyor. beklentim daha farklıydı açıkçası. yönetmenin kendi çocukluk hikayesini anlatması gerçekçi olması yönüyle iyidir fakat izleyiciyi filmin orjinalliği ilgilendirir. film boyunca uzlaşının, merhametin, idealin sembolü olan ismin, düşünmeden intihar etmesi şaşırtıyor. sorsalar bu adam yaşamak için her yolu denerdi dersiniz. diğer taraftan çetin tekindor ve hümeyra'yı farklı rollerde görmek istemez mi kimse? oyunculukları süper ama daha orjinal, farklı rollerle karşımıza çıkmalarını bekliyoruz.
çağan irmakın bir filmi güzel olsa diğer olmuyor sonra ondan sonra gelen güzel oluyor kuralı hiç bozulmayan film. babam ve oğlum güzeldi, ulak ehhh ile kötü arası, dedemin insanları güzel.
öncelikle en beğendiğim adam çetin tekindor ve yanıbaşında hümeyranın oluşu ve de filmin çağan ırmak filmi olması zaten işin artısı. izleyemedim henüz.
an itibariyle star tv de yayinlanmakta olan güzel çagan irmak filmi.
beni salya sümük ağlatan film.
mükemmel bir film izlemeyenlere kesinlikle tavsiye ederim.
çağan mıçsa izlerim dedirten duygu yüklü bir film.
oyuncu kadrosu bakımından son yıllarda çekilen en güçlü film. yan rollerde bile hümeyra, ezgi mola, mert fırat gibi isimleri görüyorken, filmin sonunda ozan'ın yetişkin hali olarak karşımıza çıkan uzhan çakır'ın performansı inanılmaz derecede yapmacık. başka bir oyuncu tercih edilebilirdi.
o kadar oyuncuyu biraraya bu senaryo için mi getirmişler dediğim film. değil sinemada evde izlemek bile vakit kaybı.
çağan irmak'ın muhteşem bi filmiydi bu ya, çok beğenmiştim.
çağan ırmak'ın, babam ve oğlum kadar, belki de daha iyi olan filmi. at gibi ağlatabilir.
" ben gördüm hem de çok gördüm. erken yaşlandım. "