demagoji

laf kalabalığı yaparak anlatmaktır. haksızsanız bile haklı durumuna gelmeniz ihtimaldir. bazen de haklısınızdır bilgilisinizdir bir hevesle anlatır yardımcı olduğunuzu düşünürsünüz karşınızdaki tamam yeter demagoji yapma der bütün söylediklerinizi siker atar. böyle bir duruma da neden olabilir tabi.
benimle tartışmaya girme cesaretine sahip ama söylediklerimi anlamayacak seviyede olanlardan '' demagojinin kralısın '' tepkisini almaya alışığımdır . *
bu sanatta ustalık göstermiş olanlara, demagog denilir.
laf ebeliği. çok fazla üretmek fakat sonuca bağlamamak.
son dönemimizi siyasi olarak etkisine almış kavramdır. kelimenin kökeni yunanca halk olan demos ve liderlik etmek olan agogos kelimelerinin birleşiminden türemiştir. demagojide en buyuk prim yaptıran şey halkin eksik gördüğü seyler uzerine ve isteklerine , ozellikle onyargilari ve korkularina sirt dayayarak yapilan siyaset ve destek bulma cabasi , arayisidir. bu noktada akilci ve mantikli cikarimlar ve tartismalar goremezsiniz. mevzu halki manipule etmektir. duygulari somurerek algilarin oynandigi bu eylemde en cok somurulenler arasinda dini ve milliyetci hisler yer alir. ust duzey bir hitabet yetenegi ve propaganda becerisi etkili sonuclar verir. burada sizi manupule eden sey duygularınızin kamcilanmasidir.