diyarbakır

doğunun en büyük ili.istanbul gibi aşırı kalabalık ve aşırı pahalı.siyah taşlardan dolayı bilmiyorum ama çok kasvetli bir havası var.dolandırıcısı,gaspçısı,torbacısı boldur.ve tüm caddelerde cirit atarlar.uyuşturucu kullanımı en fazla olan illerden doğuyu gururla temsil eder.
surları,camileri,kiliseleri görülmesi gereken yerleridir.güzeldir diyarbekir her haliyle.
gaziantep'in ardından güneydoğu bölgesinin en büyük şehri. seneler önce gittiğimde kafamdaki onlarca önyargıyı silip atmıştı. müthiş geri kalmış ve muhafazakar bir yer beklerken tersi bir görüntüyle karşılaşmıştım. bir hayli şehirleşmiş ve kent kültürü olan bir yer. bölgedeki en büyük şehirlerden biri olduğu için köyden kente göç sorunuyla boğuşuyor. halkı son derece politize ve yardımsever. kent merkezinde bulunan uzunca bir alışveriş caddesi var; ismi ofis caddesi. kentte ciddi sayıda memur ve asker ikamet ediyor. diyarbakır'da bulunan dicle üniversitesi çok büyük ve köklü bir üniversite. malesef yaşanan terör olayları üniversitenin adını geriletmiş durumda. söylenenlere göre güneydoğu dışından gelen öğrenci sayısında bir hayli azalma olmuş. yolunuz diyarbakır'a düşerse melengiç kahvesi içmeyi ve sac kebabı yemeyi ihmal etmeyin...
kürdistan'ın başkenti olması umulan şehir'dir, kürtçe ismiyle amed
karpuzuyla ünlü, halkının ciğer kebabını (cartlak) kahvaltıda hüplettiği memleket. zamanında kızlar sokakta mini etekle gezermiş...güneydoğunun paris i diye anılırmış.
türkiye de terör örgütü sebebiyle adı çıkmış, aykırı tavırlarıyla ayrı bir havası olduğunu düşündüğüm şehir.