dunkirk

cristopher nolan ın yeni filmi.ikinci dünya savaşını konu alıyor.konu artık suyu çıkmış ikinci dünya savaşı olunca beklentide doğal olarak biraz düşüyor.ama bu adam batman serisindede bizi ters köşe yapıp muhteşem bi iş çıkarmıştı.ön gösterim ve eleştirmelerden gelen yorumlar cristopher nolan ın en iyi filmi olduğu yönünde.yarın vizyona giriyor.umarım şu film yokluğunda beklentileri karşılar.
güzel diyemem ama kötü demekte gelmiyor içimden.senaryosu çok zayıf kalmış.bir anda savaşın içinde buluyorsunuz kendinizi.karakterleri tanımıyorsunuz.kimle savaşılıyor düşman kim olay o noktaya nasıl geldi bilmiyorsunuz.filmin başında gösterilen iki asker kaçabilecekmi,tom hardynin oynadığı pilot düşman uçaklarını vurabilecekmi,ingiltereden çıkan sivil gemiler askerleri kurtarabilecekmi sorularına daha başından tahmin edilebilir cevaplar arıyor.kötü olmasada kesinlikle bahsedildiği gibi cristopher nolan ın en iyi filmide değil .savaş atmosferini tüm gerçekliğiyle deneyimlemek için izlenebilir.
amerikalı birkaç sinema eleştirmeninin "kesinlikle herkes 70mm imax ile izlemeli yoksa izlemeyin bu deneyimi sakın kaçırmayın" demesiyle twitterda baya dalga konusu olmuş film. görüntülerin güzel olacağı belliydi zaten de, nolan'cığımız biraz senaryodan kaçınıyor gibi mi artık acaba ya?
normaniya çıkartmasından önce fransa sahillerinde başlıyor film. öyle bilindik asker filmlerindeki gibi ekip ruhunu yücelten bromance barındırmıyor, aksine sıradan insanların hayatta kalma mücadelesiyle dolu. akışkan bir film olmakla birlikte gerilim sizi çok içine alıyor. ne zaman başlayıp bitti bilmiyorum bile. güzel bir nolan filmi.