ebola virüsü

ülkemize gelen turistte ebola virüsü olmadığı tespit edilmiştir. ancak güzel ülkemin virüslü turistin bulunduğu bölgeye emniyet şeridi çekerek almış olduğu önlem 'olaydı da öleydik' dedirtmiştir.
birkaç gün önce bu hayattan çok bıktım artık zombie apocalypse mi olur bi şey olur okula gitmeyeyim diye tribe girmiştim, üzerine bu gündeme geldi. dedim allahım sonumuz yoksa bir walking dead mi bir resident evil mi hemen askıdaki deri ceketime gözüm ilişti. bi ufaktan ya gerçekten ebola çıkarsa, yayılırsa diye bi ihtimal düşünmediğim değil zira sars'ta bu şekilde kısa bir sürede kendini fark ettirmeden yayılarak etkili oldu.

nijeryalı kadının sıtma olduğunu ortaya çıkınca bütün komplo teorilerine güle güle dedim.
kongo demokratik cumhuriyeti'nde en son 2013 aralıkta görülen salgına sebep olan virustur ve 2018'in temmuz ayında tekrar baş göstermistir. ülkenin ikinci büyük salgını yaşamaya başladığı söyleniyor. vücuda girdikten sonra,vücudu hızlı sardıgi ve bağışıklıgi bitirerek organları cokerttigi için kısa sürede yoğun kanamalı şekilde ölüme sebep olan virüs yüzlerce kişiyi telef etmiştir bile. umarım tez zamanda atlatirlar.