ertuğrul kürkçü

meclis zabıtlarına 29 mayıs 2013 tarihi itibariyle şu ifadeleri geçiren bdp mersin milletvekilidir.

"biz, eşcinsel onur yürüyüşünde 'şişli'de kürtüz, taksim'de eşcinseliz' dediğimiz zaman, buna karşı propaganda yapan yayın organları 'bunlar homoymuş' dedi. doğrusu, öyle olsam da hiçbir şey fark etmezdi ama bütün mesele, 'homo' olmadığın hâlde 'homo'nun hakkını savunmaktır, onlar kendi haklarını savunuyorlar zaten. kendileri gibi olmayanların, onların haklarını savunduğu gün, türkiye başka bir ülke olacak. türkiye, türkler kürtlerin hakkını savunduğu zaman, heteroseksüeller eşcinsellerin hakkını savunduğu zaman, erkekler kadınların hakkını savunduğu zaman, yaşlılar gençlerin hakkını savunduğu zaman, hâli vakti yerinde olanlar yoksulların yanına geçtiği zaman hakikaten başka bir ülke olacak. yoksa her zaman olduğu gibi olmaya devam edebilir. o zaman da, kalubeladan beri nasıl gelmişse öyle gider, eşcinsel taşlar durursunuz, taşlayamadığınız yerde de hakaret edip meclisi terk edersiniz."

türkiye'de solun bile yaşamdan çok ölümü yüceltme hastalığından muzdarip olduğunun bir kanıtı olarak her seferinde neden kızıldere'de ölmediği sorgulanan mücadele adamı.

yaşamanın bile taviz vermek ya da ihanet sayıldığı bir ülkede ertuğrul kürkçü gibi bir isim ancak saygıyı hak eder.
68 kuşağının son temsilcilerindendir." o güzel insanlar o güzel atlara binip gittiler" geriye aklı, vicdanı, dili doğrudan yana olan bir iki kişi kaldı, ama onları da anlayacak halk kalmadı.
güzel ve vefakar bir aydındır. kadim anadolu'ya yakışandır.
belki, birgün, böyle insanların da günü gelecektir...
(bkz: anayasada lgbt)

https://www.facebook.com/video.php?v=1538803503027130
" seni hiç sevmedim süt oğlan."

mahirler ölümü şereflice kucaklarken mahirlerin yoldaşı(!) olan kürkçü, ölen arkadaşı için
"mahir çayan’ın tesiri altında kaldık, bütün felaketler dizisi zaten bunun yüzünden meydana gelmiştir. kaprisleri için 13 insani hiç düşünmeden ölüme attı." sözlerini söyleyebilecek kadar düşkünleşecektir.

insan tereddütleri ve çelişkileriyle bir bütündür. kendi içinde yaşadığı çatışmalardan bu tereddütler baskın çıkabilir ve kişide zaaf meydana gelebilir bunlar normal şeyler. lakin insanı insan yapan da değerleri ve onurudur. mahkeme salonlarında ölen arkadaşlarının anısına saygı göstermeyip değerlerini inkar edenler şüphesiz ki tarih önünde verdikleri sınavda başarısız olmuştur.

kürkçü, benim vicdanımda mahkumdur.