eşcinsel role play

arkadaşlarınızla buluştuğunuzda birinizin kaan birinizin tolga olup mevzubahis durumu ilgili karakterlerin perspektiflerinden tartışıp, daha sonra da işin içinden çıkmaya çalışacağı, bu karakterler yerinde siz olsanız durumu nasıl idare edebileceğiniz yada gemileri yakabileceğiniz üzerine kurgulanmış bir role play oyunu.

tolga

32 yaşında gey bir erkeksiniz ve 8 yıllık iyi giden bir ilişkiniz ve de iyi de bir kariyeriniz var. erkek arkadaşınızla birbirinizi çok seviyorsunuz. fakat erkek arkadaşınız son bir yıldır artık sizin iş yerinde de açılmanızı istiyor. iş arkadaşlarınıza bayılmasanız da aranız kötü değil. iyi niyetli insanlar olduğunu düşünüyorsunuz ama sizin eşcinsel olduğunuzu ve 8 yıllık iyi giden bir ilişkiniz olduğundan haberdar değiller. iş yemeklerine, motivasyon tatillerine herkes eşleri veya kız-erkek arkadaşları ile giderken, siz tek başınıza takılmak zorunda kalıyorsunuz. işin kötüsü artık bu durum ilişkinizi de etkilemeye başladı. kaan bu durumdan oldukça rahatsız. patronunuz sizi çalışkan ve dürüst bir çalışan olarak görüyor. üst kademelerde açılan bir pozisyon için en güçlü adaylardan birisiniz. bir ay içerisinde kimin terfi ettirileceği belli olacak. bir tarafta kariyeriniz ve nasıl tepki vereceğini tam kestiremediğiniz iş ortamı, diğer tarafta da açılamadığınız için kötüleşme ihtimali bulunan ilişkiniz. ne yapacağınızı bilemiyorsunuz ve yorgun argın eve geldiniz. erkek arkadaşınızı sizinle konuşmak üzere kanapede oturur buldunuz.

kaan

26 yaşında, tiyatro öğretmenliği yapan ve dizilerde rol alan bir oyuncusunuz. işinizi çok severek yapıyorsunuz. iş yerinde ve ailenizde herkese açıksınız. uzun yıllar önce bir dernekte aktivistlik de yaptığınız için yıllar önce açılma halkanızı tamamlamış hissediyorsunuz. şu an yaşadığınız tek sorun erkek arkadaşınız tolga'nın özellikle iş yerinde açık olmadığı için yaşadığı sorunlar. iş arkadaşları ve patronu eşcinsel olduğunu bilmediği için hiçbir düğün, dernek, motivasyonel tatil veya iş yemeğine beraber katılamıyorsunuz. başlarda bunu pek de sorun etmemiştiniz fakat ilişki derinleşip, erkek arkadaşınız bu konu hakkında bir şey yapmadıkça sizi daha da rahatsız eder hale geldi. ve artık işyerinde de açılmasını istiyorsunuz. sabrınız yavaş yavaş tükenmeye başladı. bu akşam onla konuşmaya karar verdiniz ve erken geldiniz. onun işten gelme saatine yakın kanapeye oturdunuz ve bir sigara yaktınız. kapı açıldı ve erkek arkadaşınız içeriye girdi.
tolga açısından bakıyorum hemen. açılmak mecburiyetinde değil, kimse gelip bana heteroseksüelim diye açılmadı. ben de biseksüelim ya da eşcinselim diye iş arkadaşlarıma açılmak zorunda değilim. iş arkadaşlarıyla kısmi zaman geçirir, geri kalan zamanı sevdiceğe ayırarak bu durum idare edilebilir. kibar bir dille iş hayatımın bunu kaldıramayacağını söylerdim.


kaan'a gelelim; kendisi öğretmen ve tiyatrocu. anladığımız kadarıyla rahat büyümüş. kimin ne diyeceğini çok önemsemiyor gibi hali var. rahatlıktan kastım gevşeklik değil. çevresine açık ama karşı tarafa anlayışlı olmasını ve partnerinin de onun gibi net olma zorunluluğunun olmayışını kabullenmesi gerekir. her iki cinse ilgi duyan kişiye bile hemen zarf atan kadınlar ya da erkekler var. ve bu çok itici. dolayısıyla cinsel eğilimin iş yerine çekilmemesi yönünde karar vermesi gerekiyor.
kaan belki de tolga'nın artık kendinden daha emin daha kendine güvenen şekilde hareket etmesini istiyor olabilir. belki birazcık da çıkılan motivasyon tatillerini yemeklerini de kıskanıyordur. ancak tolga'ya hele ki bir ay içinde önemli bir pozisyon değişikliği olacakken bu baskıyı yapması yanlış olur. çünkü insanlarla yaşanan dostluk ilişkisi başkadır, iş arkadaşlığı başkadır. onun bu durumunu kullanıp önünr taş koyabilirler ya da terfi almasına vs birçok şeye engel oluşturabilir bu durum. bunu bilerek hala baskı yapması efkarlı efkarlı sigara yakıp onu beklemesi yanlış bir hareket. ayrıca iş ortamında kimse cinsel yönelimini ya da heteroseksüel oldugunu vs açıklamazken tolga'nın da böyle bir şey yapmasına gerek yoktur.