eyvallah

bugünlerde çok duyduğum ve ister istemez kullandığım kelimedir. neredeyse heryerde kullanılır,
-senin ağzına sıçarım
-eyvallah

-napıyon bilader?
-eyvallah,sen ne yapıyon

-lan bi siktir git
-eyvallah

bilmeyene öğretmesi biraz zor bir kelime. anlam islami olarak yaradandan* gelen her şey kabülümdür anlamındaki kelimedir. fekat günümüzde teşekkür ederim manasında bile kullanılıyor.
chatte eyv. günlük kullanımda eyvalla versiyonları da mevcuttur
yeni türkünün parçası o kadar içten, sımsıcak bir şarkı.

dervişler döneminin kargaşık ama özgür anadolusunun, minnet ve teslimiyet ifadesi...
çok masum, insancıl, içten ve barışçıl bir sözcük...sevilesi ve kullanılasıdır...
sevmediğim bir kelime, kullanan da itici gelir ama deniz arcak'ın şarkısı bambaşka.

"kapılar kapandı bak işte. yüreğim sıkıştı hüzünle. sevincim içimde buz oldu. kalakaldım öyle sessizce. tanıdıktı yalnızlık oysa. haklısın belki yolunda. hazırdım bu kez mutluluğa, nereden çıktı şimdi ayrılık! öyle boş öyle boş ki bu dünya, güneşim sandım seni oysa girdabın içinde yaşarken yakamoz yakamoz çakar aklıma. susadım sana tek bir nefeste, yaşadım aşkımı bir hevesle. gözümün önünde durma ne olur. yaşamak öyle zor ki bu bedende. hadi yoluna eyvallah, mutlu ol gülüm inşallah, sen biten günün ardından bir başına kalma inşallah."

ergenken bile bir başka hissettirirdi bu şarkı. bir de büyüyüp bir şeyler yaşayınca, bambaşka... hayat öyle bir noktaya geliyor ki bir yerden sonra, 'senin için canımı veririm' dediğin insanın başka birini bulup mutsuz olmamasını diliyorsun. sen biten günün ardından bir başına kalma inşallah, beni bir başıma koydun ama...