fakir kene

birhanım'ın, can keskinim'in 2016 yayımı yepisyeni kitabı. diğer kitapları gibi, bu da metis yayınları'ndan...
77 sayfadan müteşekkil kitapta, 5 başlıkta (kargo, kardeş payı, küçük şeyler, always on the move, cümle kapısı) toplanmış 19 yazı/şiir bulunmakta.

birhan keskin külliyatı içerisindeki en sivri, en başkaldıran dizeleri barındırmasıyla göynümdeki yeri ayrıdır benimçün.


şöyle ki:

"... / mesai saatlerinde çaktırmadan şiir okursun. n'olcak ki, bırak patronlar seni kovsun! / ..." (kargo, syf: 10)


"... / bizim millet şiiri sevmediği gibi el ele tutuşmayı da sevmiyor." (hidrofor, syf: 15)


"... / diyor ki, yasalar getirdim, gıcır gıcır, delik deşikti eskisi / anlıyoruz ki yasalar dümdüz ediyor ciğerimizi / diyor ki, yasaklar getirdim ama senin iyiliğine canımın içi / ... / valla bak biz mi düşeceğiz hep iskelelerden / başlarına yık şunların bu metropolleri." (iskelede bir çırak, syf: 25-26)


"... / biz, üç beş adam, ömrünü çimenlere ayıran / razıyız gölgesinde uyuduğumuz ağaçtan. / ve zerre ipimizde değilsin başkan. / ..." (çimenlerin efendisi, syf: 27)


"... / dam dedim de aklıma geldi abdullah! / kar altında çadırda hâlâ değil mi bir van? / ..." (kara çıkalım, syf: 32)


"... / aynı günde ölür aynı günde yıkar aynı gün gömeriz. / ... / bir otobüs dolusu genç, hangisi öldü, kurtuldu mu benimki / diyemeyiz / benimki diyemeyeceğimiz bir yerdeyiz biz ross. / ... / ali öldürüldü dövülerek, / kadın erkek hepimiz onun anasıyız." (sağlıklı yas, syf: 33-34-35)


"... / sahi biz kaç darbeden sonra ölülerimiz oluyoruz. / ... / türkiye giderek üzücü bir habere dönüyor... / ..." (http://anitsayac.com , syf: 36)"... / bir küfür gibi evde oturuyorum." (küçük şeyler vi, syf: 50)


... / nereye varsam olmuyor, / ... / ben kime yazılmış çok eski bir mektubum / ..." (hıdırellez, syf: 56)http://www.metiskitap.com/catalog/book/6166
üç bacaklı evrime geçememiş kenedir.kan bulamadığı için aç ve fakir olarak dolaşır.bakteri üretemediğinden derbeder olmuştur.tutunduğu hayvanın anal ve perianal bölgelerinden memnuniyetsizdir, geldiği yaşamı sorgulamaya başladığı noktada köpek sahibi tarafından iki parmak ucuna sıkıştırılmış peçete ile koparılıp öldürülür.şanssızdır.bahtsızdır.