fiona apple

şarkılaştırdığı hikayelerini şiirsel bir üslupla sunan, birçok sanatçının da hayranlık beslediği usta besteci/şarkıcı. eğer yaptığı pop müzikse pop müziği yeniden yaratan kadın.
beatles dan coverladığı " across the universe " şahanedir.
çok güzel, teknik, kusursuz sesin değil, insanın içine işleyen ve duygu barındıran sesin daha makbul olduğunu kanıtlayan müzisyen. sesindeki bir çatallanmayı bile, sertabın kusursuz, teknik ancak duygusuz sesine tercih ederim mesela, örnek vermek gerekirse.
en çok sevdiğim 10 kadın vokal * arasındadır. ilk defa müzik piyasasına girmesi, ünlü bir plak yapımcısına dadılık yapan bir arkadaşına kendi demosunu vererek plak şirketine iletmesini istemiştir. bu plak yapımcısı sony musictir. öyle ünlü olmuştur. bazen insana allah da yürü ya kulum diyecek işte. iyiki vermiş o demoyu da dinliyoruz bu güzel sesi.

(fast as you can)
(paper bag)
(across the universe) *
bu kadın müzik dünyasının başına gelmiş ve gelecek en güzel şeylerden biri. tamam kabul edelim bu tabiri birçok sanatçı için kullanırız ama fiona apple bir başka. bu kadında günümüz güzellik anlayışının dışında, hatta onu elinin tersiyle iten bir güzellik, sanki saklanırken sakladıklarını ortaya çıkarmak istercesine bir hoyratlık, bir anda zirevdeyken- en üstte değil belki ama çok çok önemli bir yerde- her şeyi bırakabilecek cesaret mevcut. eğer müzik icrası şarkı söylemek olsaydı fiona belki en iyisi olamazdı ama popüler kaygıların çok ötesindeki yorumlayışına ne demeli.

uzun isimlere sahip albümlerini belki ilgi çekmek için yapıyor, belki acılarını olduğu gibi yansıtıyor, belki aşktan başka pek bir kelamı yok. ama işte bunlar ruhla var olabiliyor. kadın söylemesi yürek isteyen en iyi coverların da sahibi üstelik; i want you, why try to change me now, i walk a little faster gibi. kendi albümleriyse zaten yaşının çok ilerisinde. ve beklenen, arzulanan, yıllardır hasreti çekilen albümü yolda. ve ilk klip huzurlarımızda; every single night. fiona mı; yine çok güzel, yine çok vamp, yine çokça iddiasızlığa soyunmaya çalışsa da pek özel.
not about love adlı şarkısının klibinde zach galifianakis oynamaktadır.

klibin linki :
dünyadaki en muhteşem insandır. ve son verdiği röportajlarda yeni albüm hazırlıklarına başladığını söyleyen kadındır. *
son albümü fetch the bolt cutters eleştirmenlerce 2020'nin en iyi albümlerinden biri olarak kabul ediliyor. ayrıca birden fazla grammy ödülü alması bekleniyor.