fitness salonlarındaki transfobi

daha önce macfit'teki transfobik uygulamaya maruz kalan bir trans erkek yaşadığı transfobiyi sosyal medyada paylaşmıştı. şimdi de kartal'da benzeri yaşanmış. ya müşterinize bir soyunma odası bulamıyorsunuz, insanların cinsiyet kimliklerine göre sıkıntı çıkarıyorsunuz, nasıl işletmelersiniz anlamıyorum. az profesyonel olun yafu.

https://asdi-lgbti.com/2018/03/21/istanb...
toplumu zıvanadan çıkmış, kimlik bunalımları ve toplumsal paranoya kıskacında kafayı yemiş bir ülkede çok da şaşırtmayan bir durumdur.

"elhamdülillah müslümanım" dedikten beş dakika sonra "gay değilim sadece aktifim" diyenlerin olduğu bir ülkede yaşanan akıl tutulmalarından sadece birisidir bu olay.
bence burada haksız gelişen bir durum var. trans erkek arkadaşımız görüşme esnasında neden kendisinin bir trans olduğunu ifade etmek zorunda onu anlamadım. bu kulüplerden birine ben de üyeyim, ama hiç bir şekilde üyelik esnasında iki şık haricinde bir cinsiyet belirtimi yapılmıyor. yapmak zorunda da değilsiniz. sorulmuyor bile, sadece üyelik sisteminde şıklar var işaretliyorsunuz o kadar. erkek ya da kadın bu kadar. zaten kimliğini kabul etmiş bir insan isen bunu illa insanların gözüne sokacak şekilde ifade etmek bana abes geliyor. trans arkadaş, eğer ki trans olduğunu ifade etmeseydi böyle bir tepkiyle karşılaşmayacaktı. sonuçta da istediği şekilde istediği soyunma odasını kullanacaktı. e niye sırf sorun çıkartmak ister gibi bir davranışa yeltendi. her şeyi konuş konuş sonunda ben transım de ortalığı velveleye ver. kusura bakmayın ama bence burda bir art niyet var. sonuçta ben de üye olurken ben gayim ama erkek soyunma odasını kullanmak istiyorum gibi abes bir ifade şekli kullanmadım. ifade etmek zorunda da değilim. ayrıca ülkemizde hala lgbti bireyleri kabul etmeyen bir anlayış mevcut iken bu tarz sosyal alanlarda lgbti bireylere özel bir alan oluşturma zorunluluğu da yok.
daha önce de bu tarz bir olay olmuş. yine aynı tepkiler verilmiş.
eğer ki niyetiniz ciddi anlamda sağlık için spor yapmaksa o kulübe vereceğiniz parayı, dışardan full donanımlı bir istasyon alarak kendi evinize de kurabilir, sporunuzu rahatlıkla yapabilirsiniz. ama yok sizin niyetiniz hem spor hem sosyalleşmek ise yine salona üye olabilirsiniz ama cinsiyetinizi belli etmek zorunda değilsiniz. ha niyetiniz sadece sosyalleşmek ise neden spor salonu tercih edilir onu da anlamak mümkün değil. eğer ki niyetiniz olay çıkarmaksa neden spor salonu mekan olarak tercih edilir?
yani şimdi herkesin gözü önünde trans bir erkeğe dönüşen bir rüzgar erkoçlar varken ve bu adama spor salonu üyeliği esnasında trans olup olmadığı sorulmamışken ve herhangi bir şekilde cinsiyetini ifade etmek zorunda kalmamışken bu adamın bu tarz bir olayını duymadık, ama sıradan bir trans vatandaşın olayını duyduk. neden, çünkü sıradan trans bireyler olay çıkarmayı çok seviyorlar bence. olay bu kadar basit.
sanırım burada trans arkadaş kimliğini fitness şirketindekilere veriyor, dolayısıyla henüz operasyon geçirmediyse bu kimlik pembe renkli oluyor. bunlar da "vışşş,erkek gibi görünüyor ama pembe kimlik lan,oha bu bu ne bu" benzeri tepkilerle erkek soyunma odasını kullanamazsınız diyorlar. arkadaşımız da kadın soyunma odasını kullanmak istemiyor. bu durum umumi wc'lerde de yaşanıyor. transların en çok sıkıntı yaşadıkları noktalardan ikisidir soyunma odaları ve wc'ler. hayatta olduğu gibi buralarda da fena halde ötekileştiriliyorlar.
tamam, hiçbir şekilde ötekileştirme kabul edilemez. bunu inkar edemeyiz. lakin bu arkadaş operasyon geçirmeden parasını oraya buraya harcarsa nasıl operasyon geçirecek? yani madem böyle bir durumu var operasyon geçirmek için parasını biriktirir, operasyonunu geçirip kimliğini alır, ondan sonra istediği yerde istediğini yapar. operasyon geçirmemiş bir birey henüz trans değildir ve kendisinin trans olduğunu ifade etmesi de saçmadır. yani bu şuna benziyor ben bir erkek olarak gidiyorum ben transım diyorum, kadın soyunma odasını kullanmak istiyorum diyorum ama görüntüm tamamen erkek!!! e bu durumda salonlar haklı olarak kadın soyunma odasını kullanamazsın der. ben de tıpış tıpış geri dönerim. olay çıkarmak gibi bir haklı durumum da olamaz. dünyanın neresine gidersen git bu durum diğer dünya ülkelerinde de bu şekilde karşılanır. bu durumda yapılan haber de saçma olur ki haberde sanki trans olduğu için salon acayip bir muamele yapmış gibi lanse edilmiş bu da ayıp sonuçta. her halükarda trans olsa da olmasa da bunu dillendirmek zorunda değil. spor salonları insanların cinsiyetleri ile ilgilenmez. onlar sizin sporunuzu yapmak için vereceğiniz paraya bakar.
operasyonunu geçirene kadar olması gereken yerde olsun, operasyonu geçirdikten sonra yine olması gereken yerde olsun. bunda bir gariplik yok.
sırf haber yapılmak için ya da sırf spor salonunu kötülemek için yapılmış bir haber gibi geliyor bu durumda bana bu haber. valla ben olsam spor salonu sahibi, dava açarım direk. kazanırım da şu haldeki ülke şartlarında. çünkü durum çok saçma yani.
ayrıca trans bireyler(operasyon geçirmiş olanlardan bahsediyorum), diğer lgbti bireylere oranla toplumda bir şekilde daha fazla kabul görmekteler zaten, ki bu da cinsiyetini değiştirmesinden ve yine değiştirdiği cinsiyetle, ilişki kurmak istediği cinsiyet arasında heteronormatif şartlar uygun olmasından kaynaklanıyor.
bu tarz bir durumda herhangi bir tepki verileceğini de düşünmüyorum.
fitness salonuna gitmek istemesi gayet doğal çünkü istediği bedene kavuşmaya çalışıyor. eğer kişi bir trans erkek ise kaslarını geliştirmesi ve aldığı hormon tedavisiyle beraber hayal ettiği bedene kavuşabilmesi için fitness yapması şart. bir de bir kişinin trans olması için illaki operasyon geçirmiş olması gerekmez. kişiler kendilerini nasıl tanımlıyorsa o esastır. yunanistan dahil bir çok ülke trans kimlikleri ameliyata göre ayırmadan direkt beyanlarıyla kimlik değişimini sağlıyorken bizde hala mavi, pembe kimlik var. ameliyat olmadan olmuyor, hatta öncelikle doğurma yeteneğinden mahrum olmayı şart koşuyordu. kısırlaştırılma zorunluluğu henüz daha yeni kalktı. operasyonsuz da trans kimliklerin kabulü epey bir yılımızı alacak gibi görünüyor. operasyona bağlı koşulması çok fena yanlış, kadınların soyunma odasında yaşayacağı psikolojik travmayı düşünmek lazım. bir de o anda odadaki diğer kadınların tepkileriyle o travma daha da büyüyecek. az biraz empati.
şimdi benim aklıma takılan şey şu. bana bunu açıklayın lütfen.
kendini trans olarak tanımlayan bir birey operasyon geçirmek için, operasyondan önce olmasını istediği cinsiyet şartlarını yerine getirmeli midir? yani önce hormon tedavisi, vücut şeklinin değişmesi mi gerekir? yoksa ameliyatını geçirdikten sonra mı bu şartları ve tedavileri uygulaması gerekir? önce bunu açıklığa kavuşturalım. sonra da içinde bulunduğumuz ülkenin şartlarını konuşalım. ki bence konuşmaya da gerek yok herkes, her şekilde olan bitenden haberdar.
heterosal düşünce ile erkek gibi görünen birey operasyon geçirmediyse erkek kabul edilmez. aynı şekilde kadın gibi görünen birey de operasyon geçirmeden kadın kabul edilmez. bu ülkedeki düşünce sistemi bu şekilde işliyor. o zaman sen de bir trans birey olarak bu ülkede yaşamak zorundaysan başka bir alternatifin yoksa bu ülkenin, bu şartlarını kabul etmek ve operasyonunu geçirmek zorundasın. bunu yap gel. sonra bu ülkenin baş tacısın.
yani ben kişisel olarak bu durumun normal olduğunu savunmuyorum. dikkatinizi çekerim. ben bu ülkedeki şartların bunlar olduğunu ve bu ülkede yaşamak zorunda olan lgbti bireylerin bu şartları kabul etmek zorunda olduğunu ifade etmeye çalışıyorum.
eğer ki herhangi bir avrupa ülkesindeki gibi kafa yapısı gelişmiş bir toplum olsaydık zaten bu konuyu, bu şekilde konuşmuyor olurduk.
ülke şartları öyle gerektiriyor diyerek kimseyi öyle olmaya zorlayamazsınız. kişi cinsiyet kimliğini nasıl tanımlıyorsa kişi zaten öyledir. bu ülkede penise ve vajinaya verilen değer kadar insanlara değer verilseydi zaten bunları konuşuyor olmazdık. diğer konu ise hormon alımı başladıktan sonra vücudun ameliyata hazırlanma süreci 2-3 yılı buluyor. bu süre zarfında da kişinin hem hormon tedavisi hem de yeni bedene geçiş için iyi bir dönem geçirmesi gerekiyor. iyi bir dönem derken bunun ruhsal açıdan da başarılı geçmesi gerekiyor. internet üzerinde bol miktarda makale mevcut. okuyup detaylarıyla bilgi sahibi olabilirsiniz. bu ülkede transfobi öldürüyor...
madem ruhsal açıdan başarılı bir dönem geçirmeleri gerekiyor. niye kendilerini sürekli zora sokacak ve psikolojilerini bozacak davranışlarda bulunuyorlar? malesef kabul etmek istemesek de bu ülkenin bir takım gerçekleri var ve bu gerçekleri göz ardı ederek insanlar diledikleri gibi yaşayamazlar. keşke dilediğimiz gibi yaşayabilseydik! ama şu şartlarda bu mümkün değil. gay, lezbiyen, biseksüel, aseksüel olabiliriz. evet biz kendimizi nasıl tanımlıyorsak öyleyiz. ama bu trans bireyler için ya da trans olmak zorunda olan bireyler için geçerli değil bence. biz herhangi bir cerrahi müdahaleye ihtiyaç duymuyoruz ve bunun rahatlığıyla dilediğimizi bir şekilde yaşayabiliyoruz. bunu topluma yansıtmadan ya da yansıtarak, kendi içimizde gizli ya da açık şekilde halledebiliyoruz ki çoğu açık insan bile zorlanıyor bu şekilde hayatını sürdürmekte. lgbti bireylerin serbestçe kendi hayatlarını yaşayabildiği bir ülkede değiliz. bu yüzden hal ve hareketlerimize mecburi şekilde kota koymak zorunda kalıyoruz. trans olan bireyler de geçiş dönemlerini rahat bir şekilde geçirmek istiyorlar ise onlar da bir şekilde hal ve hareketlerine kota koymak zorundalar. mecburi şekilde bunu yapmalılar. keşke hiç birimiz bunu yapmak zorunda kalmasak ama mecburuz. insanları kendilerine karşı ya da bizlere karşı oluşabilecek olumsuz tepkilere sebep olacak davranışlarda bulunarak kışkırtmak ne bize, ne de karşımızdaki insanlara hiç bir fayda sağlamaz. sözün özü barışçıl ve anlayışlı bir toplum istiyorsak bu karşılıklı saygıdan geçiyor. insanları kışkırtarak, tepki çekerek bir yerlere varamayız malesef. o fobi bu fobi diyerek biz de heteroları ötekileştiriyoruz bir şekilde. biraz empati ya da sempati yapmak hepimizin elinde ama karşılıklı olmalı bu, tek taraflı değil.