gazi katliamı

bu gün üzerinden 18 yıl geçmesine rağmen üzerindeki sır perdesi hala aralanmamış, can veren 17 insanın katillerinin hala bulunamadığı katliamdır.
yüzyıllardır bu topraklarda kendilerine bir ibadethane bile reva görülmeyen ve her fırsatta kırımlara maruz bırakılan alevi halkına yönelik resmi katliamların son halkasıdır.
halkin galeyana gelisi olarak lanse edilmeye calisilsada profesyonel ellerle baslatilmis oldugu asikardir. zira hareket eden arabadayken, kahve oturan alevi dedesini alnindan vuracak kadar basarili nisanci olabilmek icin iddia edilen gibi birinden ziyade profesyonel olmak gerek.

surekli sag-sol, alevi-sunni gibi ayrimciliklari fitilleyerek ulkede ki ulusculuk mantiginin bitirilmeye calisilmasinin yakin tarihli bir ornegidir.

her iki inanis yada dusuncedeki insanlarin yarasini sarmasi gerektigi donemlerde oldugumuza inaniyorum.

bu tarz dis tahriklere olabildigince gelmemekte yarar var.

gun birlik olup, yaralari sarmanin zamanidir. bu olaylari unutmamali hatirlamali, fakat artik ders almaya bakilmali.

aleviligin en guzel dusuncelerinden biride, bariscil olmasidir. o yuzden dedikleri gibi" gelin canlar bir olalim" donemidir.
12 mart 1995 akşamı saat dokuz civarında ticari bir taksiden açılan ateş sonucunda başlayan olaylar silsilesidir.

mahallenin merkezinde yer alan ve daha çok alevi vatandaşların gittiği bilinen kahvehanelere açılan ateş sonucunda bir alevi dedesi hayatını kaybetti, pek çok kişi yaralandı. ticari taksi hızla olay yerinden kaçarken bazı görgü tanıkları mahalle çıkışında bekleyen polis aracının da taksi ile birlikte mahalleden ayrıldığını öne sürdüler. olayların mahalle genelinde duyulmasıyla halk yerel karakola yürüyerek ilk protestoyu gerçekleştirdi ancak polis ateşle karşılık verdi.

yaşananların şehir genelinde duyulnasının ardından 13 mart sabahı binlerce kişiden oluşan kalabalık gazi mahallesinde toplanarak yürüyüşe geçti. daha sonra basına yansıyan görüntülerden de anlaşıldığı üzere halkın üzerine özel harekat polisleri tarafından uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. 17 kişinin ölümüyle sonuçlanan bu katliamın ardından olaylar 15 mart gününe kadar sürdü ve gazi mahallesi'nde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

gelelim ilginç ayrıntılara:

- basına yansıyan fotoğraflarda uzun namlulu silah kullanan polisler görünürken olay sonrasında istanbul emniyet müdürlüğü polislerde sadece beylik silahlarının bulunduğu söyledi.

- ilk ateşin açıldığı ticari taksi olay sonrasında yol kenarında bulundu. taksinin şoförü boğazı kesilerek öldürülmüştü.

- adli tıp tüm tüm öldürülenlerin göğüs ve baş gibi hayati yerlerinden vurulduğunu açıkladı. yani polis kalabalığı dağıtmak için değil bizzat hedef gözeterek ve öldürmek için nişan alarak ateş açmıştı.

- özel harekat mensubu olan ve daha sonra susurluk davasında da yargılanan ayhan çarkın ve oğuz yılmaz'ın elinde uzun namlulu silahlarla olaylar sırasında polis saflarında yer aldığını gösteren fotoğraflar basına yansıdı.

- 16 eylul 1997 tarihinde görülen duruşmada sanık polisler, adem albayrak, metin mehmet gundoğan, hamdi özata, hasan yavuz, isa bostan, sedat özdemir, hayrulluh şişman ve metin çakmaz hakkında tutuklama kararı verildi ama sonraki duruşmalarda hemen hepsi tahliye edildi.

- 2002 yılındaki karar duruşmasında adem albayrak 6, mehmet gündoğan ise 3 yıl hapis cezaı aldı. diğer sanık polisler hiç ceza almadı.

- ceza alan iki polis ceza indiriminden yararlandırıldı ve hiç hapis yatmadı.

- adem albayrak aldığı mahkumiyet kararına rağmen 2006 yılına kadar göreve devam etti ve süreç içerisinde terfi alarak terörle mücadele şubesine atandığı basına yansıdı.

- ölenlerin yakınları avrupa insan hakları mahkemesi nezdinde türkiye'ye dava açtı. aihm türkiye'yi suçlu bularak 510 bin euro cezaya çarptırdı.

- olaylar sırasında yetkiyi elinde bulunduran şu isimler hiç yargılanmadı,

emniyet istihbarat daire başkanı, hanefi avcı
emniyet genel müdürü, mehmet ağar
başbakan, tansu çiller
istanbul emniyet müdürü, necdet menzir
istanbul valisi, hayri kozakçıoğlu
içişleri bakanı, nahit menteşe

sonuç; 22 kişi hayatını kaybetti, kimse ceza almadı.