gıda boyalarına alternatifler

kırmızı: acı olmayan biber tozu kullanılabilir. gerçi biberin rengi tam olarak kırmzı olmuyor. biraz daha turuncumsu oluyor. pancar kökü ya da frambuaz gibi kırmızı meyveler de kullanılabilirmiş ama denemedim. pancar, eğer yemeğin tadını değiştirmiyorsa kullanması en uygun olan bitki kaynağı, ama turpgiller genellikle yemeğin tadını bayağı bir değiştiriyor.
turuncu: acı olmayan biber tozuna birazcık zerdeçal katılabilir. havuç da kullanabilirsiniz, ama bol miktarda kullanmanız gerekiyor.
sarı: sarı için en uygun organik madde, zerdeçal. yemeğin tadını çok değiştirmez, ama birazcık baharatımsı bir koku ekleyebilir.
yeşil: yeşil için en iyi bitkisel kaynak, ıspanak. ama hazırlaması birazcık zahmetli. ıspanağın üzerine kaynar suyu döküp 5-10 saniye bekledikten sonra blenderdan geçiriyorsunuz. içine mümkün olduğunca az su koyuyorsunuz. daha sonra iyice ıspanağı çekiyorsunuz ve suyunu süzdürüyorsunuz. bu lapamsı yeşil maddeyi eklediğiniz şey, yeşil oluyor. acaba ıspanağı kurutsak, içindeki klorofil maddesi zarar görmeden toz olarak kullanabilir miyiz?
kahverengi: en iyi madde kakao. ama yemeğin tadını değiştirir.

bu arada yemek derken, yaptığınız her türlü şeyi, pastayı, hamuru falan kastediyorum.

mavi, mor, pembe ve siyahı oluşturmak çok zor maalesef.

mavi için lahanayı kullanabilirsiniz, ama çok kırılgan bir mavi oluyor. yani rengi değişebiliyor ve ayrıca çok güçsüz bir renk. brillant blue kadar güçlü değil. sakın mor lahanadan yaptığınız mor ya da mavi rengi pastaya falan eklemeyin. iğrenç kokuyor. ve de pişince gri oluyor pasta. mavi için, tayland'da bulunan mavi çay bitkisini kullanabilirsiniz. tamamen organik, ama bir sorun var. sadece tayland'da bulunuyor. spirulina yosununu da kullanabilirsiniz, ama onu bulması da zor. ayrıca güçlü bir mavi vermiyor. en iyisi bluechai. amerika'da falan ithal ediliyor ama burada olmuyor.

siyah da zor, ama imkansız değil. japonlar, yenebilen kömürden siyah ekmek yapmışlar, ama onu bulması da zor. en iyi siyah rengi veren o. mürekkep balığı mürekkebi falan da var da o da tat değiştiriyor. siyah zor olduğu için, gri de zor.

eğer mavi ve kırmızı rengi veren maddeleri bulursanız, mor yaparsınız. onun dışında mor renkli, tat değiştirmeyen bir madde var mı bilmiyorum. sanki pancar vardı mor renk.

yapılması en zor renk pembe. hatta imkansız gibi bir şey. fuşya pembesi yapamazsınız. belki pancar kökü ile, beyaz renkli maddeleri çingene pembesi yapabilirsiniz.
arkadaşlar afedersiniz 2-3 ay önce mavi gıda boyasından kek yaptım. misafirler filan hep beraber afiyetle yediğimiz keki tuvalette mavi olarak dışarı attık. şirinler gibi tuvalet yaptık mübarek. misafirin çocukları da mavi sıçınca annesi korktu. çocuğuma ne oldu diyor. anasini satiyim gıda boyasını dayadım biraz daha dayasam şirin baba'ya dönüşmüştük.