harem

an itibariyle muhteşem yüzyılın gerilimini arttıran kadınlar kulübüdür.
aynı zamanda üsküdar ın bir semtidir.*
bütün dünyanın hatta bizlerinde merak ettiği osmanlının mahremi, hep kapalı kapılar ardında kalan dünya. hadımları,ağaları cariyeleri ve kalfalarıyla saray içinde saray, dünya içerisinde dünya olmuştur.
harem mukaddes ve muhterem yer anlamına gelir aynı zaman da padişahın ailesine verilen genel isim olmuş ve bu isim halk arasında kendi haneleri içinde kullanılmıştır. hakkında ki bilgi sadece o yüzyıllarda edinilen notlardan veya anılardan ibaret olmuştur.
osmanlı da tam bir entrika yuvasıdır
alanya limanda bulunan 2007 yazında önünden geçerken duyduğum ve adeta beni büyüleyen sesi barındıran barın adı. gariptir ki beni büyüleyip içeriye sokan sesin sahibi deniz hanım o sırada sultan süleyman şarkısını seslendiriyordu.
m.a erbil,levent üzümcünün oynadığı foxt ta yayınlanan dizi...gülme krizine sokar.
istanbul üsküdar'da bulunan şehirlerarası otobüs terminali. 1970 te hizmete girmiştir ve istanbul'un ilk şehirlerarası otobüs terminali ünvanına sahiptir.
insanı padişahlığa özendirir.
dizi olan versiyonunda isimleri basur kralligi ve kirim kongo kralligi olan iki devletin çekismeleri anlatiliyor. basur kralliginin para birimi "basur fitili", kirim kongo kralliginin ki "kirim kongo kenesi". kirim kongo krali rolünde oynayan m.ali erbil'in dizideki ismi ulan bator. oglunun ismi ise ulan bune. basur krali küçük esat'in hareminde toplunur, gülçubuk, siskanaz isimli cariyeler var. haremin yöneticisi zillikadin. birde feminen aga isimli harem agasi var. eglenceli bir dizi. an itibariyle fox tv'de.
erkeklerin uçkurlarına hakim olamadığının geçmişten gelen kanıtı