hiçbir şey yapmadan bütün gün evde oturmak

18 Entry Daha
1- (her ne kadar uygulaması zor olsa da) sabah erken kalkıp mümkünse sahilde bir saat yürümek ve spor adına bir şey yapılmalıdır. sabah erken kalkmak ne kadar cehennem azabı olsa da, sabahın erken saatlerinde kalabalığın henüz yığılmadığı zaman aralığında yürüyüş yapmak hem iç hem dış dengelerinize az buçuk format atıyor. özellikle işsizlik döneminde vücut saatinizin amına koymaya başlıyorsunuz, sabah ezanından sonra uyumalar, saat 2'de kalkıp gün boyu yorgun hissetmeler falan. hem zaten bu modda yaşarsanız nah iş bulursunuz.

2- porno, facebook, mesene whatsapp gibi sanal sosyalleşme zıkkımlarını minimal seviyede kullanın. hatta kullanmayın. çünkü bence bu hedeler insanların sosyalleşme açlığını geçiştiren abur cuburlar gibidir. asla gerçek yemeğin verdiği doygunluk hissini vermez. arkadaşlarınızla mutlaka her hafta bir araya gelmeye çalışın. çok tuzlu aktivitelerde de bulunmak zorunda değilsiniz. abi çok mu zor 2 arkadaşla caddebostan sahilinde bir deniz bisikleti kiralayıp yüzmek.

3- özellikle yeni mezun iseniz ve de ego sahibi biri değilseniz, geçici part time işlere de bakabilirsiniz. garsonluk, hostluk, figüranlık gibi. asosyal biri için tek başına bu tür işlere gidip başvurmanın zorluğunu anlayabiliyorum. ama eş dost akraba bir kimseniz mutlaka vardır. para kazanmak için değil o miskinlik modundan çıkmak için.

4- o dizilere filmlere falan bir limit koyun. yoksa kontrolden çıkıyor iş, biliyorum o dönemi. günde en fazla 3 diziden fazla izlemeyin. bence o bile çok da, neyse.

5- kendi kendinizin psikologu olmayı öğrenmeniz gerek bir yerden sonra. mesleğiniz ne olursa olsun, mutlaka kendinizi geliştirmenin bir yolu vardır. boş zamanlarınızı buna kanalize olmak için harcayın. emeklerinizin karşılığını alacağınız konusunda kendinizi motive etmeniz gerek.

bu söylediklerimi uygulamanın ne kadar zor olduğunun da farkındayım. ama çorap söküğü gibi gerisi gelir, bir yerden başlayın işte, hepsini aynı anda uygulamaya sokamazsınız zaten, dirayet gösterirseniz çoğunu hayata geçireceksiniz.
8 Entry Daha