hint sineması

bollywood. şarkı, dans, aşk. başkada bişi yok sanırım
black,


ve
3 idiots


güzel yapıtlardır.
aamir khan sayesinde tanışır, kısa zamanda müptelası olursunuz. bilmediğim tanımadığım çok duayeni vardır eminim ama miladı bende aamir khandır.
raj kapoor'un awaara filmi ile ülkemizde de hayran kitlesi oluşmuştur. (bkz:avaramu)

sanılanın aksine bağımsız sineması oldukça güçlü ve de başarılı olan bir akımdır. o nedenle bollywood yapımları dışına çıkmak gereklidir. 1988 yılında mira nair'in yönettiği salaam bombay bu türde izlediğim ilk filmdi. filmde, günümüzde mumbai olarak gerçek ismine dönmüş olan, bombay şehrinin devasa varoşlarında yaşayan çocukların gündelik yaşamı konu edilir. filmde oynayan genç aktörlerin önemli bir kısmı gerçek hayatta da sokakta yaşayan çocuklardan oluşmaktadır. film, o yıllarda tüm dünyada büyük ilgi görmüş ve pek çok ödül kazanmıştır.

https://www.imdb.com/title/tt0096028/

trailer:
bağımsız sinema sever bir insan olarak hint bağımsız sineması da çöptür efendim.
adamlar her koşulda en ufak seste dansa kalkıyorlar.
hem kadın ve erkeklerin zerre çekiciliği de yok. sevmiyorum seni hindistan.
hint filmlerini sadece şarkı, dans ve aşkla bağdaştırmak sığ bir düşüncedir. ayrıca dinleri eleştiren pk ve disleksik bir çocuğun hikayesini konu alan her çoçuk özeldir filmlerine bir şans verin derim.
bollywood’un ilk eşcinsel romantik komedisi be extra careful about marriage (shubh mangal zyada saavdhan) fragmanı da yayınlandı.

(bkz:hint sineması), (bkz:lgbti temalı filmler)