homoloji

bir zamanlar var olan, ilk açılan eşcinsel ve dostlarına ait sözlük. geçmiş zaman olur ki.
hızlı gidip seyrek düşmüş sözlüklerdendir. güzeldi, keşke devam edebilseydi.
bir dönemler benim de keyifle yazdığım, sonrasında cümle çöplüğüne dönüşen mekandı.
eski bir homolog olarak özlediğim sözlük. üyeleri yüce sezen ajda mod homolog ve kezban olarak sınıflandırılmaktaydı
buluşmalarından bir tanesine katılma şansı bulup eğlenceli zaman geçirdiğim eşcinsel sözlük.

temasını özleyenlerin yada hiç homolojiden haberdar olmamaşların http://farm3.static.flickr.com/2206/2132263970_94641e5d4f_z.jpg adresinden bilgi edinip hasret giderebileceği bir sözlüktür ayrıca.
" benzerlik ve benzer" anlamına gelir. benzer hayvanları inceleyen bir bilim dalıdır. (bkz: darwin teorisi)
mbk nickiyle yazarı olduğum, değeri geç anlaşılan sözlüğün adıdır.

(bkz: kör ölünce badem gözlü olur)
klon sözlük furyasının başını çeken sözlüktür. ve türkiye eşcinsel hareketine hiç kuşkusuz katkıları olmuştur. nette gezerken rastladığım şu tanıdık satırlar bu sözlüğün kurallarının tamamıdır.**

1. homoloji, aynen öteki sözlük siteleri gibi adına manşet dediğimiz başlıklar altına tanımlar yazıp okunabilecek bir internet sitesidir. yazarlarına ise homolog denir.

2. homoloji'de diğer sözlüklerin aksine kimin ne yazdığı önemlidir. herkese açık bir alan değil, sadece gey, lezbiyen, biseksüel ve onların dostlarına açık bir kendini ifade alanıdır. homofobiye ve ayrımcılığa hoşgörü sıfırdır. homologlar siteyi dışarıdan okuyanlara ve tüm eşcinsel topluluğa karşı kendilerini vicdanen sorumlu hissetmelidir.

3. homoloji'nin içeriği internet erişimi olan herkese açıktır. kendi aramızda eğleniyor olabiliriz ama dışarıdan bakıp “ bu ibneler ne yapıyor” diye merak edenler olacaktır. o yüzden her zaman en şirin gülümsememizi takınmalıyız.

4. homoloji'de ancak kayıtlı homologlar tanım yazabilir. homolog olmak için öncelikle 2. maddedeki seçilmiş kişilerden biri olmanız gereklidir. ayrıca içeriden bir tanıdığınız, bir torpiliniz olmalıdır. yani sadece referans yoluyla homolog olabilirsiniz. homologlar referans verdikleri kişiden sorumludur. homolog olmak isteyen kişinin doğru bilgiler vermesi beklenir.

5. homoloji’ye kaydolduğunuzda kezban olarak aramıza katılırsınız. homologluğa yükselmek için 10 adet tanım yazmanız gerekiyor. bu tanımların illa ki eşcinsel temalı, eşcinsellikle ya da cinsiyet politikası ile ilgili olan manşetlere yazılması gerekiyor. yönetim tanımlarınızı onaylayabilir ancak homologluğa terfi etmeniz için biraz daha tanım girmenizi talep edebilir. gerekli yeterliliğe ulaştığınızda homologluğunuz onaylanır.

6. homolog olduğunuzda manşet açma, manşetlere tanım yazma, diğer homologlara mesaj atma, haklarında dedikodu yapma, tanımlara şugar ve madi şeklinde oy verme hakkına sahip oluyorsunuz. ayrıca homologun boy pos sayfasını da görebiliyorsunuz.

7. homolog olarak kutsandığınızda homoloji’yi bilgi vermek, bilgi paylaşmak, gullüm yapmak, yeni birileriyle tanışmak gibi belirlenmiş amaçların dışında kullanmayacağınızın da sözünü vermiş sayılırsınız.

8. homologlar, sözlükteki her hatayı, her rahatsızlık verici konuyu ajdamodlara bildirmelidirler ki yaratılan sevgi, dostluk kardeşlik ortamı, sinerji, vs. bozulmasın.

9. öteki homologları mesajlarla taciz etmek yasaktır. zarf atma fasilitesi sadece haberleşmek içindir. eğer homolog taciz edilmekten mutluysa ona karışmayız.

10. homoloji yöneticileri ki adminlere yüce sezen, moderatörlere ajdamod denir, gerekli gördüklerinde herhangi bir homologu susturabilir ve silebilir.

11. ajdamodlar ve yüce sezenler tepedeki mikrofonu sık sık kullanacaktır. bir şey dediklerinde bir kulak verin.

12. format konusunda sıkı kurallar homologlar, ajdamodlar ve yüce sezenler tarafından sözlük kullanıldıkça ortaya çıkan durumlara göre şekillendirilecektir.

13. kullanıcılar şu hiyerarşiye göre sıralanır: kezban, homolog, muhbir, ajdamod, yüce sezen.

14. homoloji'de çoğul kişilik vakaları hoş karşılanmaz. aynı homologun birden fazla karakteri olduğunu fark edersek terapi desteği sağlarız.

15. homoloji diğer sözlüklerden farklı olarak tüm kullanıcılarından yani homologlarından ortak bir yaklaşım bekler. homofobi ve ayrımcılık içeren hiçbir tanım yazılamaz. tüm tanımlarda mümkün olamayacağını bilsek de sözlükte genel olarak gey bir dokunuş olmasını istiyoruz. bunu yaratacak olan da siz homologlarsınız.

16. yazılan tanımlarda efemine bir hava ya da komik derecede butch esintiler olmasını bekliyoruz. tanımın bir eşcinsel tarafından yapıldığının anlaşılmasını, meşhur belli etmemek kasıntısının tam tersini, her şeyin belli olmasını istiyoruz. içinizde hiçbir şey kalmasın. yazın, bol bol yazın.

17. homoloji’de dilbilgisine önem verilir. ancak zorunluluk görülen yerlerde yabancı sözcüklere ses çıkarılmaz. bir de bazı eşcinsellerin travesti ve transseksüellerin kullandıkları sözcüklerden oluştuğu için nefret ettiği, bazılarının ise güle oynaya kucakladığı kelavca ya da lubunca diye bilinen sözcükleri de rahat rahat kullanabilirsiniz.

18. tanım yazarken chat ağzı kullanılamaz ve imla kurallarına uyulur. ğ'nin en sevdiğimiz harf olduğunu unutmayınız ve onu cümlelerinizden eksik etmeyiniz. örnek: yazınız bööle olduunda yanlış olacak ve silinecektir.

19. homoloji’de konuşma ağzı sadece tanımdaki diyaloglar içinde ise hoş karşılanır. bunda da aşırıya kaçılmaması beklenir.

20. özellikle cümlenin anlamını değiştirebilecek kritik zamanlarda noktalama kurallarına uyunuz, anlaşılmadığı için silinen tanımlarınızdan dolayı çemkirmeyiniz. bunun haricinse noktalama serbesttir.

21. yıldız özelliğinin gelmesiyle şimdiye kadar tolerans gösterilen gülücükler ve ait oldukları yerlere, yıldız içlerine girecektir. bundan önceki tanımlardakiler de düzeltilirse iyi olur... bu gülen elemanların infazı görüldüğü yerde gerçekleştirilecektir. yıldız verebilmek için : (bak: yıldız)

22. homoloji'nin daha çabuk gelişebilmesi için site içi link veriniz, vermeyeni uyarınız. özellikle özel isimler, eser isimleri ve önemli olaylar verilmesi kesinlikle istenen linklerdir. (bak: link vermek)

23. homoloji'de de diğer sözlüklerde olduğu gibi eserler orjinal isimleriyle kendi manşetleri altında incelenir, sahibinin manşetinden esere link verilir.

24. tanımlarınızın kişisel olmamasına dikkat ediniz. ayrıntılı bilgi için : (bak: kişisel tanım)

25. ilk tanım kesinlikle açıklayıcı olmalıdır. açıklayıcı olmayan tanımlar silinecektir.

26. başka bir tanıma cevap vermek için tanım yazmayınız. atışmaya dönen tanımlar zaten silineceğinden, sizinki de anlamsızlaşacak ve kaçınılmaz olarak silinecektir.

27. herhangi bir manşeti anketleştirici tanımlar silinecektir.

28. homoloji yöneticileri gerekli gördüklerinde bir homologun tanımlarını silebilir.

29. hukuki sakınca görülen her tanım anında uçurulur, homologun kulağı çekilir.

30. homologlar, ajdamodlar tarafından silinmiş tanımlarını düzeltip tekrar sözlüğe çıkarabilir. ancak bu tanım önce ajdamodun onayından geçer. eğer bir şikayetiniz olursa tanımınızı silen yöneticiye, tanımınızı ve silinme nedenini mesajınıza ekleyerek itiraz edebilirsiniz.

31. homoloji'de manşetler kurallara uygun olmalıdır. manşet atma kuralları için : (bak: manşet)

32. eğer manşet atıyorsanız, yani bir başlığı ilk siz açıyorsanız ilk tanımın o başlığı açıklayıcı olmasına özen gösteriniz. açıklayıcı olmayan tanımlarınızın silinmesini ve manşetinizin başkası tarafından sahiplenilmesini istemeyiz.

33. homoloji’de ilk başta anketlere izin veriliyordu ama tadında bırakılmadığı ve bazı homologlar tarafından tanım yazmak anket doldurmakla eş tutulduğu için kaçınılmaz olarak yasaklanmıştır.

34. homoloji yönetimi, homolog kendi isteğiyle sözlükten ayrılırken ya da kural ihlalleri nedeniyle sözlükten silinirken homologun tanımlarını silmekle yükümlü değildir. ayrıca homolog bu durumda tanımlarını silme hakkına da sahip değildir. homolog olurken girdiği tanımların homoloji'ye ait olduğunu kabul eder.

35. homoloji kuralları manşetine tanım yazmak yasaktır.

36. homoloji türkçe bir kaynak olma iddiasındadır ve bu nedenle dili türkçe'dir.* tanımda türkçe karşılıkları yazılmak şartıyla başka dillerde manşet atılabilir. tanım içinde ise yabancı sözcük ve cümlelerin kullanılması hoşgörülebilir. ancak tanımın tamamını yabancı bir dilde yazmak yasaktır. homologların kullandıkları yabancı sözcük ve cümleleri ellerinden geldiğince türkçe anlamlarıyla yazmaları beklenir. yabancı eserlerden yapılan uzun alıntılarda çeviri olmaması durumunda tanımın önemine göre inisiyatif moderasyondadır. bir tanımın anlaşılmasını zorlaştıracak derecede, çevirisiz yabancı sözcük içermesi, tanımı okuyup anlayacak kişi sayısını azaltacağından homologun okuyucu kaybetmesi anlamına gelir. homoloji elitizm gibi sunulan "sadece yabancı dil bilenler okusun anlasın" faşizmine destek vermez.

37. homolog olmayı kabul etmek geyleri sevmeyi ve bu kurallara uymayı kabul etmek demektir. bu kurallar tartışmaya, değişmeye ve gelişmeye açıktır. tüm homologların katkısıyla daha iyi işleyen bir homoloji ve bir sevgi çemberi yaratmayı umuyoruz.

(bkz: özledim)
kimlerce ve neden kapatıldığını bir türlü anlamadığım, zamanında sayısız entry girip eşcinsel eşe dosta önerdiğim ilk göz ağrım. yıllarca arayıp da bulamadığım. ayı sözlüğün açılmasından 1 sene sonra haberimin olması da homolojiden sonra eşcinsel ortamlardan kopuşumdandır.
çok büyük bir kazanç aynı zamanda çok büyük bir kayıba dönüştü. yanılmıyorsam teknik nedenlerden kapandı. onca emek verdik, tanım girdik ve yok oldu. hala içim acır. sonradan açılanlar sanırım tutmadı. çoğu kişi de motivasyonunu, hevesini yitirdi. şu sözlüğe bile yazarken aynı kaygım yok değil. tüm lgbt lerin ve dostlarının bir arada olmayışı da başka bir olumsuzluk. homolog olmayı özledim. tanıdığım-tanımadığım bir sürü homologdan ayrı düşmek de çok üzücü.
eskiden çok keyifle yazdığım, ajda mod olarak da aktif bir şekilde içinde yer aldığım, kurucusu ile arkadaşı olan domain sağlayıcı arasındaki kişisel bir çatışma yüzünden son bulan, bununla bir çok insanın çok üzülmesine sebep olan, güzel dostlukların kurulduğu ilk eşcinsel sözlüktür.
sanki sansür mekanizması vardı homoloji de ayı sözlük te pek yok neyseki...yazılan entryler birilerinin hoşuna gitmeyince cart diye silinirdi. hayal meyal hatırlıyorum örnek verebilsem keşke.
vakti zamanında ilk eşcinsel sözlük olmasına rağmen yönetiminin faşizan tutumları nedeniyle önce bir bir yazar kaybetmiş, arkasından da kapanmak zorunda kalmış, iki de bir de saldırıya uğrayan eşcinsel sözlük sitesi. umarım burda mesela politika konuşmak, kürt konusunu konuşmak yasaklanmaz.
"sansürcü" değil de "hassasiyeti olan" bir sözlüktü kendisi.* homofobik ve transfobik söylemle birlikte herhangi bir ayrımcılığa müsamaha göstermeyen, cinsiyetçi entryler girilmesinin, cinsiyetçi küfürler edilmesinin, faşizan, militarist, heteroseksist dil kullanılmasının hoşgörülmediği ve düşünülenin aksine politikanın çokça konuşulduğu ve kısıtlanmadığı bir sözlüktü. lgbt aktivizminin bir ayağı olarak da düşünüldüğü ve o şekilde işlediği için zaten kendisinin politik bir duruşu ve anlamı vardı. kapanmak zorunda kalması da daha önce de açıkladığım gibi çok kişisel bir sebepten ötürüdür.
sadece eğlenme amaçlı başlayıp kısa sürede eşcinsel kültür ve hareket için tartışma noktası olmayı başarmış sözlük idi. eğrisiyle doğrusuyla kısa bir süre de olsa, facebook'un olmadığı günlerde eşcinsellerin bilgisayarlarını açtığında girdikleri ilk site olmayı başarmıştı. kapanışı ise tamamen teknik sorunlar nedeniyle olmuştur. r.i.p *
aynı nick ile yazarı olduğum, götünü açan türbanlı kız yaz homolojiye gönder seviyesinde seyreden bir ideolojik bilince sahip, nickini hatirlamadigim bir ajdamod ile didişmem neticesinde ayrıldığım, ilk göz ağrım sözlük.
bir ara benim de homologu olduğum sözlüktü. küçüktüm o aralar. sonra bir kayboldu ki daha ben hiç bir şey anlamamışken. tanrım. ne özlüyorum bazen.
kör ölür badem göz olur deyimini açıklayan sözlük. hiç özlemiyorum... moderatör gazabı yüzünden zamanında çok insanı küstürmüşlerdi.
ilk üye olduğum sözlük. zaman nasıl geçiyor insan hiç anlamıyor.
  • /
  • 2