i never promised you a rose garden

türkçeye "sana gül bahçesi vadetmedim" olarak çevrilen delilik üzerine yazılmış mükemmel bir joanne greenberg romanı. bir başyapıt.

her ne kadar roman olsa da, yazar, kendi hayatını; intihar denemesini, ailesini, tımarhane yaşamını, kurduğu yr ülkesini... anlatır.
okunması gereken kitaplar arasında olması gerekendir.

şizofreniyi küçük bir yahudi kızın üstesinden görürüz. onun dünyaya bakışının ve yetişkinlerin bakışlarının ne kadar farklı olduğunu görürüz okudukça. suçlu kimdir diye sordurur derinlere indikçe.

"sana hiç bir zaman gül bahçesini vadetmedim ben. hiç bir zaman kusursuz bir adalet vadetmedim ve hiç bir zaman huzur ve mutluluk vadetmedim. sana ancak bunlarla savaşma özgürlügüne kavuşmanda yardımcı olabilirim. sana sunduğum tek gerceklik savaşım" diye güzel bir yazısı vardır.
joanne greenberg tarafından yazılmış, şizofren bir genç kızın hikayesinin anlatan kitabın ismidir.

16 yaşında şizofren teşhisi ile akıl hastanesine yatırılan deborah isimli bir yahudi kızın, geçmişte yaşadıklarını ve kendi psikiyatristi ile olan ilişkisini anlatır. herkes tarafından okunmasını önersem de, ağır bir kitaptır. iletişimsizliği, vazgeçilen insanların içindeki umudu, insanın içindeki o savaşan son gücü güzelce anlatır anlayana.
kitabı bana düzenli alışveriş yaptığım kitabevinin sahibi önerdi ve aldım, kitaplığımda 4 ay kadar durdu, sonra ben biriyle tanıştım * ve kendisi kitabın inanılmaz büyük bir hayranı çıktı, sırf onun için kitabı okumaya karar verdiğimde kitaplığımda olmadığını gördüm!

(bkz: şeytan aldı götürdü)

hala nerede olduğunu bilmiyorum o kitabın, baştan almak zorunda kaldım.
joanne greenberg`e ait bir eser.
psikoloji bölümü son sınıf öğrencisiyken gözlem ve görüşme teknikleri (psychological observation and interview techniques) dersinde bitirme projesi olarak analizini yapmış olduğum eşsiz kitap. ciddi anlamda tekrar tekrar okundukça başka başka manalar çıkardığınız ve romanın baş karakteri deborah'ın aleminde eşsiz keşiflere çıktığınız bir başyapıt. okuyunuz, okuduysanız tavsiye ediniz okutunuz efem.

(bkz: sana gül bahçesi vadetmedim)