kadıköy

istanbulun en yaşanacak yeri. tarihi, çarşısı, mekanları ile başka yerde yaşamayı düşünmüyorum. avrupa yakasında eğlenirsin ama kadıköyde yaşarsın.
bildiğim tek yer boğa heykeli...212 her türlü yer 216 yı
istanbul dışına çıktığımda ilk özlediğim yerdir. kafeleri, çay bahçeleri, barları ile beni benden alan moda gibi güzel bir semte de sahip anadolu yakası incisi ilçe.
ömrüm boyunca alışamadığım, keyifle yada zevkle gidip gezemediğim biryer...
varsa yoksa avrupa yakası.
istanbulda en sevdiğim yer. kadıköy özeldir bende ve hep güzeldir bu nedenle.*
istanbulun ısınamadığım semtlerinden biri.
kadıköy demek, istanbul deyince heyecanlanmak, birgün kapağı istanbula atmak demektir.
istanbula o kadar yakın olmak, ama istanbul olmamak demektir. kadıköy denizi olan ankarada yaşamak demektir. mersinde, adanada , orda burda yaşamak demektir.
çünkü istanbul dışındaki tüm şehirler aynıdır ve kadıköy istanbul değildir.
istanbulla ilk tanışmam kadıköyle olduğu için diğer semtler hep yavan gelir bana,benim için kadıköy istanbuldur. e bir fenerbahçe gerçeği de vardır.
modadır, boğadır candır...
denizden esen rüzgarıyla büyüleyen semt.
yaşanılası semtler listesinde 1. sırayı hiç bir yere kaptırmayan istanbulun nadide ilçesi.
özellikle merkez ve moda da entellektüel tiplerin yaşadığı, bunun yanında pek çok sanatçı ve akademisyen barındıran, adını duymayanların 1999 da akmar ve satanizm ile tanıdığı ve bir zamanlar sandal sefası yapılan ama artık bok sefasına dönen kurbağalı deresi ile renkli ve gerçekten yaşanılası bir ilçedir tüm bunların verdiği kendini beğenmişlik ile belediye sloganı kadiköyde yaşamak ayricaliktir olmuştur.
çocukluğumun, gençliğimin geçtiği, her sokağında ayrı bir anımın olduğu, istanbulun pis yüzünden kaçarken sığındığım güzel liman. her gün karşıya geçmek zorunda kalsam bile, kadıköyde yaşamanın keyfi bir başka...
ayrıca istanbulun diğer ilçelerine göre sayılı bir kaç ilçesindendir. eski adı, körlerin yeri anlamındaki kalkedondur.
istanbul'da yaşabılabilecek 2-3 semtten birisidir. izmir'e benzer ama izmir gibi gereksiz sempatizanlık beslemez kendisine bünyesindeki insanlar.
dünyanın hiçbir yerine değişmeyeceğim evim. her sene daha bir kalabalıklaşsada, sevdiğim mekanları kapatıp uyduruk cafeler açsalarda, arnavut kaldırırmlarını bozup dümdüz yol yapsalarda en huzurlu hissettiğim yer.
istanbul'un erken uyuyan semti. sanki diğerleri 24 saat diyenlere bir eyüp ile kadıköy'ü karşılaştırmayın bile derim. her nedense kadıköy bu kadar cıvıl cıvıl ve zengin olmasına rağmen erken uyumaktadır. uyuma kadıköy!
iskelesinden başlayıp bahariye caddesine doğru yukarı çıktıkça insan profili olarak epey değişiklik gösteren istanbul ilçesi. insanıyla, duruşuyla hep nedense izmir semti gibi gelir. tabii kalabalığını saymazsak. biraz daha spesifik olmak gerekirse moda sakinliğini, sahilini izmir'in bostanlı'sına çok benzetirim. iki şehirde de hayatım boyunca gelir düzeyim ne olursa olsun yaşamayı seçeceğim semtlerdir ikisi de.
ancak kadıköy ve moda yaşlı nüfusuyla da çok ünlüdür ve bu nüfus yakın zamanda yürürlüğe giren içki servisi yapan mekanlar ve tekel marketlerin 12'de kapanmasını mecbur kılan yasanın çıkmasına neden olmuşlardır. ben anlamıyorum kadife sokakta yaşarsan zaten o gürültüye maruz kalmak 'zorunda'sındır. bilmem kaç yıldan beri anadolu yakasında gençlerin en çok takıldığı mekan haline gelmiş sen git yaşlılar rahatsız oluyor diye yasak koy. barlar sokağına birkaç sokak uzaklıkta yani sakin sokaklarından birinde yaşayan biri olarak bir kere bile sarhoşların verdiği bir rahatsızlığa tanık olmadım.
tabii haklılık payı da var. orada 30-40 yıldan beri yaşayan ve evini değiştiremeyecek olan insanlar da olduğuna eminim. ama ne olursa olsun eğlence merkezleri insanların rahatsızlığı yüzünden kapatılmamalı, engellenmemeli diye düşünüyorum.
son zamanlarda eski keyfi vermeyen yer. sanki gün geçtikçe daha da kalabalıklaşıyor. kafa dinlemek isteyenler için moda daha cazip.
  • /
  • 3