kadına yönelik şiddet

bana göre ülkenin sosyal sorunlarının en başındadır.

kadına şiddet aslında zayıflığın göstergesidir bence. zayıf olanın üzerinde güç bazlı hakimiyet kurarak,ego tatminidir.

maddiyat,maneviyat,eğitim düzeyi falan hiçbirisi farketmeksizin kadına şiddet hep var olan bir gerçek güzel ülkemde. hiç unutmam bir yıl önce falan şanlıurfada kadına şiddeti protesto eden kadınlar,aynı yürüyüşte polislerden şiddet görmüşlerdi..

(bkz: memleketimden insan manzaraları)
bu da son haberlerden... allah belanı versin be adam *
http://www.haberturk.com/gundem/haber/77...
aile ve sosyal politikalar bakanlığı, kadının statüsü genel müdürlüğü tarafından 2012-2015 kadına yönelik şiddetle mücadele ulusal eylem plani yayınlanmış.

http://www.kadininstatusu.gov.tr/upload/mce/2012/kadina_yonelik_siddet_uep.pdf
mor çatı kadın sığınağı vakfı şiddete uğranılan durumlarda yapılabilecekleri aktarmış. amaç aslında bu şiddet sonrasını çözmek değil şiddeti çözmek olmalı.

http://www.morcati.org.tr/tr/sayfa/3/siddete-ugradiginizda.html
kendinden güçsüze mecbur kalmadıkça el kaldıran şerefsizdir, sorunludur, zayıftır, güçsüzdür, komplekslidir. türkiye' de kadına şiddetin son 10 yılda tavan yapmasının sebebi de kadınların dövülmesinin insanlara gerek tv' de gerek yazılı basında çok normal birşeymiş gibi aktarılması.
insanlık dışı bir durum
bir tür ata sporudur. türkiyenin modernlesme serüveniyle birlikte, diger ata sporlarimiz gibi unutulmaya ve yokolmaya yüz tutmustu. ancak son yillarda devletin yaptigi yatirimlar ( aile ve sosyal düzenlemeler bakanligi), yeni yasal duzenlemeler (ceza indirimleri vs) ve medyanin destegiyle ( yapilan sikimsonik diziler ve erkek egemen dilin hakimiyetinin saglanmasi) sayesinde tekrar eski popülaritesini kazanmistir. bu spor dalina verilen destek, erkekligin kitabini yazan türkün gücünü 7 düvele göstermis, yeni dünya sampiyonluklarini beraberinde getirmis, kodumu oturtan bir millet oldugunuzu dosta düsman göstermistir.
http://www.ntvmsnbc.com/id/25383512
faili erkek olsa da arka planında bizzat kadınların olduğu şiddet eylemleridir.
erkekler ağaç kavuğundan çıkmadı onları da bir kadın doğurdu ve büyüttü.sosyal çevre her ne kadar çocuk gelişimini etkilese de ilk eğitimi anne veriyor.erkekleri daha saygılı daha hümanist daha insancıl yetiştirmek yine kadının elinde.ama bu böyle olmuyor en güzel oyuncak erkeğe alınıyor,yemeğin en güzel yeri erkeğe yediriliyor.kaynanalar gelinlerini rakip olarak görüp gelinleri dövdürüyor hatta öldürmeye azmettiriyor.abilere,babalara,kardeşlere,amcalara kadının namusunu bahane edilerek üstünlük ve koruma kollama hakkı tanınıyor.tüm bu imtiyaz ve pohpohlamalardan sonra götü kalkan haşin erkeğimiz kadını bir mal bir hayvan gibi bir refleks geliştiriyor.

-babana söylerim bacaklarını kırar.
-abine söylerim keser.
-kocandır döver de severde gibi cümleleri her gün bir kadın diğer bir kadına söylüyor bu ülke de.ataerkil topluma suç atmak kolaya kaçmak her ne kadar doğruluk payı olsa da.cinayetleri engellemek erkeklerin kadar erkekleri ve kadınları yetiştirenlerin de sorurumluluğu.
bitmiyor!

http://kaosgl.org/sayfa.php?id=12516
bianet.org'un her ay düzenli olarak yayinladigi "kadina yönelik siddet" raporunun ekim ayi bilançosu açiklandi. buna göre,
erkekler ekim ayinda 10 kadin ve bir bebegi öldürdü, 16 kadina ve kiz çocuguna tecavüz etti, sekiz kadini yaraladi.
kadının dile getirebildiği ölçüde bilinen şiddettir. belki de asıl şiddet kadının susturulmasıyla başlar.

(bkz: susmak)
insanın bastırılmış acizliklerini kendinden güçsüze ödetmesi. sadece kadın değil herhangi bir canlının başka canlıya uyguladığı şiddetin altında bu gerekçe yatar..
özellikle ekonomisi iyi olmayan ülkelerde sıklıkla karşılaşılan bir durum. büyük güçlerin kuklası durumunda olan yöneticileri sayesinde, savaş- savaş halinde bulunulduğundan dolayı, gelişmemizi sağlayacak adımların hep ertelenmesi, ya da atılsa bile yeniden bozulması sonucu, mehter marşı gibi bir ileri bir geri yaptığımızdan,ilerleyememiz. eğitim, ekonomik bağımsızlık şart dedirten durum...
ne kadar yaygın olduğuna görmek için medyada yer bulmuş haberlere link vermeye gerek olmadığını düşünüyorum. mesela ben şu an bu entry'i bir kadının çığlığı ve bir öküzün böğürmelerini dinleyerek giriyorum. hatta bu koroya bazen küçük bir çocuğun ağlamaları da eşlik ediyor. hemen hemen her gün üstteki öküzün karısını dövmesini dinleyerek geçiriyorum. diyeceksinizki be eşşoleşek neden bir şey yapmıyosun? bu ne soğuk kanlılık? üst komuşundan daha da şerefsizmişsin falan. evet dediklerinizde haklısınız. her duyarlı vatandaş gibi ya da her insan kalbi taşıyan insan gibi polisi arayıp kadının ızdırabına son vermem gerek. ancak ortada küçük bir problem var işte. üst komuşumun kendisi de polis olur.
  • /
  • 3