kendisine sorulmayan soruya atlayıp cevap veren insan

ukaladır, çok bilmiştir, ağzına kürekle vurulasıdır.
okulumuzdaki sanat tarihi öğretmeni. kadın konuşmayı seviyor ya da kendine hakim olamıyor. konu onu ilgilendirsin ilgilendirmesin, çat diye lafın içinde.
her geniş yelpazeli ortamda bir tane ablak suratlı, herkesin nefret ettiği ama kimsenin kavga etmedi, götümüzün dibinden de ayırmadığımız halde bir yere gidince derhal arkasından konuşulan kişinin esas özelliklerinden biridir.
bilgi fışkırtması yaşayan kişidir. erken boşalma sorunu vardır.
onun açısından bakıldığında aslında çok acınası bir durumdur. düşünün ki kendini hergün düzgün ifade edemiyor arada geliyorlar ve hop ogün cevaplayabildigi konuşabildiği kadar çok konuşuyor. ona da şans tanıyın. onun da canı var yazık.

evet itiraf ediyorum ben bunu çok yapıyorum ama bana da yazık değil mi?
bir insanın ki bu yazıda ondan tam teşekküllü bir insan olarak bahsedilecektir, kendisi dışında konuşan en az iki şahsın körlerle sağırlar birbirini ağırlar atmosferinde altmış dokuza girişeyazdığını görüp de kendi erdemleri ve alışkanlıkları istikametinde giriştiği bir davranışın yarattığı durum. daima sazanlıkla suçlanan bu şahısların açısından düşünün bir de: sizi inanılmaz kasvetli dünyanızdan ki orası kötü yoldur ve izlemesi bile yorucudur, çekip kurtarmayacak olursa dış bir güç ki ben buna olricin görümcesi diyorum ama siz iç fışkırış da diyebilirsiniz, bu yaptığını affetmeyip insanlık dışı bir hareketle olanlara yalnızca aciz bir seyirci gibi şahitlik ettiği için cezalandırılacak gibi hisseder. durum bu kadar örümcek ağı hafifliğinde iplerle örülü iken o zıplıyor diye... hayır bilmiyorsan sus adam sansınlar... ya da hayır, bilmiyorsan bilene danış hesabı üzerine vazife değilse de dış bir güçten ki az önce insan dedik biz ona hani "kendisine sorulmayan soruya atlayıp cevap veren insan"dan feyz al, onu dinle. sen yorulmazsın. düşüncenle dövdüğün adam seni yorgunluktan kurtarır. sanki cevap verdi de kötülüğünü istediğini sandığın adam. belki de sen de yanıt verebilirdin. ama hayat öyle spontane ki sonra -ki sonraya ben, pencere dışındaki hayat gerçek değildir diyorum- senin sorunun tadına bir vedat milor şapırtısıyla cevap ararken acımasızca akıp gider. bırak da tasarrufa gidelim. hayat sazanlarla güzel. peki ben neden sazan addedilen insanın -ki ben, ben yaşar usta sazanları severim ve onları oldukça cesur bulurum bu dünyayı kendi ekseni ve belirlediği kurallara göre şekillendirmeye çalışan zavallıların dünyasında hepsi birer don kişotturlar- bunların avukatlığına giriştim? çünkü hayat onlara güzel, sevişmeyi de onlar bilir savaşmayı da. insan bazen kalender olmalı, o iki kişinin ne düşüneceğini bilmeden elini burnunu sokmalı konuşmaya. hayır bu kadar pankartlık bir iğrenme söz konusuysa kapalı kapılar ardında konuş kardeşim. biraz daha uzaklaş tenffüs arasında ya da ne bileyim o pek sevdiğin soru soranınla tenhada bir restoranda yemek yiyip soruşun yahut ne bileyim o servisi kullanma az ye de kendine araba al... aman da söze dalıyor yok soruya cevap veriyor aman komşular yangın var triplerine girmene ne hacet var ha bunun bir sonraki aşaması o soruyu kıvırıp münasip bir yerine sıkıştırıver olur ki biz bunu tasvip etmiyoruz. tavsiye etmiyoruz. arada tariz ediyoruz. tenha tenha... balkon çocuğu.

kim mi demiş?
taşağım böyle buyurdu. * **
(bkz: bilince doldurmak)
bazen insan kendini tutamaz hani gereksiz bilgiler atlası timsali dolanılırken içindekileri bu yolla patlatıverir. bir önerisi, fikri, bilgisi varsa paylaşmak isteyen insanlardır ama sınırı nazikçe göstermek gerekebilir.ukala iseler çekilmezler. sevdiklerine yaptıkları bir tür önem gösterme belirteci olarak görülebilir. nadir yapılır ama sıklığı gına getirir.

x*: saçlarımda dökülüyor ....
b*: hmmmm defne sabunu kullan ha bi de argan yağı var. defne sabunu hataylı mehmedin iyidir. migroslarda, metro gros marketlerde bulursun fiyatı da ..... argan yağlı maske de watsonda var.....

(b)= bıraksanız burdan kuantum fiziğine bağlayıp ardından yemek tarifi verecek kadar gazlıdır
(y)= götüm götüm olay mahalinden uzaklaşma çabası içerisindedir
kendini kanıtlamak gibi bir derdi vardır.sizin bilmediğiniz şeyi bildiğini dolayısıyla sizden üstün olduğunu göstermeye çalışıyordur.
boyle insanlari cok seviyorum. uzun uzun dinliyorum. kendini tatmin etmesine izin veriyorum. ben de bundan zevk aliyorum...
kendi kalesine gol atan bir maldır !
maksat, sormadan söylemek.
bir konu konuşulurken hemen "o değil de" deyip kendiyle ilgili anısını anlatarak muhabbete turp suyu sıkandır aynı zamanda.