kürtaj

odtü kadın çalışmaları konuya ilişkin bilgilendirici ve yönlendirici güzel bir metin hazırlamış ve kamuoyuna duyurmuş. ilgilenenler için:

http://www.metu.edu.tr/sites/default/fil...
kürtajın yasaklanması;
aslında birbiri ardına gelebilecek zincirleme sorun unsuru.
istenmeyen gebelikler kürtajla engellenemez ise, istem dışı çocukların sokak çocuğu olma potansiyelinide arttırır.
ve bu çocuklara ! ''türkiye cumhuriyeti'' sahip çıkamayacağı ve ''eğitemiyeceği'' için, ileri yaşlarda serseri ve ana baba dinlemeyen birer birey olup, tecavüzcüler ve tecavüze uğrayanların da sayısını arttıracaktır.
sadece tecavüz de değil, korunmayı bilmeyen ve kürtaj ile istem dışı gebeliğe dur diyemeyen bu matruşka gibi üreyen insanların gelir düzeyi zaten en alt seviyelerde. ve bu doğurganlığın, ailenin geçinememesine neden olup, ''bir yudum süt bir lokma ekmek'' için. hırsızlıkları gaspları ve beraberinde getireceği suçlar işlenecek...

zaten günümüz türkiyesinde cahil, korunma yöntemlerini bilmeyen ebeveynlerle dolu.
örenek; doğu şehirleri ve kırsal kesim insanları, bir bebek sırtta bir bebek karnında diğer 2-3 çocuk kuyruk gibi arkasında dolanan kadınları herkes görmüştür.
peki bu manzaranın nedeni ne ? sağlık kuruluşlarının yetersizliği, ve kadının, erkeğin bilgisizliği...

kürtajı kaldıracağınıza, türk halkı için daha etkin yollar bulmanız gerek.
aile hekimine gitmem ''utanıyorum ben'', diyen bir kadın.
''erkek adamım ben kondom kullanmam'' diyen bir bir erkek...
bu mantığa sahip topluma sahibiz. öncelikle bu zihniyeti değiştirmeli.
hiç kimse bana doğar mısın diye sormadığı gibi, ölmek ister misin diye de sormuyor... yazan: fetus.
hükümetin yaklaşık 1 aydır gündemi meşgul ettiği konu.* amaca ulaşıldıktan sonra beklenen açıklama bugün yapılmıştır konu ile ilgili. kürtaj ile ilgili herhangi bir düzenleme yapılmayacaktır. *

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20807737.asp
evlilik dışı yaşadığı ilişki sonrası hamile kalan 19 yaşında gencecik bir kızın kürtaj yaptırdığını söylediği için sevgilisi tarafından öldürülmesiyle sonuçlanan olay.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20925964.asp
yaptırılmasına karşı olunan ya da olunmayan tıbbi operasyondur. çeşitli karşı oluş nedenleri mevcuttur: bkz: dini,vicdani,siyasi,ekonomik. karşı olunmaması durumu antimilitarizmin ilkeleriyle çelişir.
10 hafta üzeri kürtajlarda kürtajı yaptıran anne adayı 3 yıl hapis cezasına çarptırılacak. *
http://www.haberform.com/haber/erdogan-kurtaj-raporu-yeni-kurtaj-yasasi-yeni-sezeryan-sartlari-tecavuz-sucunun-106744.htm
kürşat ismini duyunca aklıma geliyor yahu anlayamıyorum neden hatta adı kürşat olan insanlara kürtaj dediğim bile oldu
kuzey kıbrıs'ta yasaktır. hatta gebeliğine son veren bir kadına 9 ay hapis cezası verilmiş. hastane'de yapılan operasyon sonrasında kadın ceza alırken hastane'ye hiçbir ceza verilmemesi de ayrı bir soru işareti.
kısıtlanmasi kadinlari merdiven alti uygulamara sürüklemekte ve anne ile bebek ölümlerine neden olmaktadir. ısterseniz tamamen yasaklayın yapmak isteyen her turlu yapar buyuzden serbest olmali ki en azinda saglikli temiz bir bicimde yapilsin ayrica hic kimse dogurmak istemedigi bir cocugu dogurmak zorunda birakilamaz. ki zaten anca 10 haftada hamile oldugu anlasir. bir cocugu dusunun tecavuze ugradi korktu söyleyemedi 10 haftayi gecti dogurmak zorunda mi? ayrica dogurduklari zaman bebeklerin akibetlerini görüyoruz ve son olarak bebek olarak düşündüğünüz cenin ancak 8 ayliken tam bir bebek olur ondan once cinayet degildir.
https://www.bbc.com/turkce/haberler-duny... haberde görüldüğü üzere tamamen yasal olması da sorunlara yol açabilmekte. doğum kontrol hapları ücretsiz iken kullanmayan, korunmasız seks yapan, 2 yılda 5 kez kürtaj yaptıran insanlar grönland gibi 56.000 nüfuslu, eğitimli bir ülkede bile varken bunun büyük ülkelerde yol açabileceği sıkıntıları düşünmemek en iyisi.
türkiye'de yasal bir hak olmasına rağmen fiilen birçok devlet hastanesinde yapılmamakta, birçok bürokratik engelle zorlaştırılmaktadır.

ayrıca hormon, vajinal spiral, ertesi gün hapı gibi kadın bedeni üzerindeki medikal doğum kontrol yöntemleri neden çoğunlukla kadınların sorumluluğu ki. buyrun erkekler vazektomiye.
  • /
  • 2