kuyuya düşen eşek

bir gün, bir çiftçinin eşeği kuyuya düşer.
adam ne yapacağını düşünürken, hayvan saatlerce anırır.
en sonunda çiftçi, hayvanın yaşlı olduğunu ve kuyunun da zaten kapanması gerektiğini düşünür ve eşeği çıkartmaya değmeyeceğine kararverir.

bütün komşularını yardıma çağırır. her biri birer kürek alarak kuyuya toprak atmaya başlarlar. eşek neolduğunu fark edince, önce daha beter bağırmaya başlar. sonra, herkesin şaşkınlığına, sesini keser.birkaç kürek toprak daha attıktan sonra
, çiftçi kuyuya bakar. gözlerine inanamaz. eşek, sırtına düşen her kürek toprakla müthiş bir şey yapmakta, toprağı aşağıya silke leyerek yukarı çıkmasına basamak hazırlamaktadır.

bir süre sonra, komşular toprak atmaya devam edince, herkesin şaşkınlığı altında eşek, kuyunun kenarından dışarı bir adım atıp, koşarak uzaklaşır!
hayat üzerinize hep toprak atacaktır; her türlü pislik ile.kuyudan çıkmanın sırrı, bu pisliği silkeleyip bir adım yükselmektir.

sıkıntılarımızın her biri bir adımdır. en derin kuyulardan bile yılmayarak, usanmayarak çıkabiliriz.silkelenin ve biraz daha yukarı çıkın.
mutluluğun 5 basit kuralını unutmayınız:

1. kalbinizi nefretten arındır ın - affedin.
2. düşüncelerinizi endişelerinizden arındırın - çoğu zaten hiç gerçekleşmez.
3. basit yaşayın ve elinizdekilerin kıymetini bilin.
4. daha çok verin.
5. daha az bekleyin
okuduğumda aklıma benzer bir hikayeyi getiren kıssadan hisse.

bir gün bir serçe kış kıyamet bastırınca sıcak ülkelere gitmeye karar verir lakin geç kalmıştır soğuktan gücü azalır ve düşer ama şanslıdır bir ineğin sıcak gübresi içine düşer ve ısınır o kadar mutlu olur ki başlar şen şakrak ötmeye bunu duyan bir kedi yaklaşır gübreye şöyle bi eşeler ve bulunca güzel şerçeyi afiyetle yer.

ne anladık bu hikayeden?
1. her üzerine pisleyen düşmanın değildir
2. seni her pislikten kurtaran da dostun değildir
3. bokun içinde alem yapmanın alemi yok. her nerede olursan ol mutlu isen ve sıcakta isen o lanet olası çeneni kapalı tut

yıllar önce l cetveli'nde levent ünsal'dan dinlenilmiştir.
önemli olan düşmeniz değildir. önemli olan bir daha ayağa kalkıp kalkamayacağınızdır.

(bkz: düşenin dostu olmaz)