mavi sakal

1980lerde liseli gençlerden kurulmuş müzik grubudur. 90lı yıllardan beri birçok albümleri olmasına rağmen geniş kitlelerle asıl tanışması iki yol adlı parçayla gerçekleşmiştir. rock müzik severlerin baş tacı ve türk rock müziği tarihinde de bir çok ile imza atmış gruptur. derin bir duyuluşa sahiptirler. daha geniş bilgi için: http://www.anatolianrock.com/mavi_sakal/
tarz yapmak için pek de uygun olmayan sakal türü. beyazsa siyaha boyatmak bir nebze ama mavisi kimseye gitmez.
web sitelerinde de göründüğü gibi "yeniden" bekliyoruz.

http://www.mavisakal.com/site2007/index.html
iki yol şarkıları ile grup, gerek semfonik altyapısı gerekse klibi ile türk rockuna önemli bir katkı sağladığı kanaatindeyim
aynı zamanda mavi sakal, birçok insanın kendisinden çirkin ve korkunç mavi sakalı yüzünden korktuğu zengin bir soyludur. üç kere evlenmiştir, ancak kimse evlendiği kadınlara ne olduğunu bilmemektedir ve bu yüzden, bölgede yaşayan bütün kızlar ondan kaçarlar.

bir gün komşularından birini ziyaret eder ve üç kızından biriyle evlenmek istediğini bildirir. kız kardeşler evlenmesi için birbirlerini öne sürerler ve sonunda mavi sakal ile evlenmek en küçük kardeşin üzerine kalır. evlilik töreninden sonra kız kardeşleri ona en kısa zamanda kendisini ziyaret edeceklerini söyleyerek onu mavi sakalla birlikte şatoya uğurlarlar.

bir süre sonra mavi sakal bir yolculuğa çıkacağını bildirir. karısına şatodaki bütün kapıların anahtarlarını vererek yola çıkar. bu anahtarlar arasında karısını girmemesi konusunda kesinlikle uyardığı küçük bir odanın anahtarı da vardır. ancak, küçük kız kendisini ziyarete gelen kız kardeşlerinin de kışkırtmasıyla odaya girer. odada gördükleri onu dehşete düşürür. yerler kanla kaplıdır ve duvarlarda mavi sakalın önceki eşlerinin cesetleri asılıdır. üstelik küçük anahtara da yerdeki kan bulaşmıştır. anahtarın üzerindeki kan lekesi ne kadar uğraşsa da çıkmaz.

şatoya dönen mavi sakal daha eşini görür görmez durumu anlar ve onun kafasını keseceğine yemin eder. kız kardeşler kendilerini şatonun en yüksek kulesine kilitlerler. bu sırada erkek kardeşleri şatoyu basarak mavi sakalı öldürüp onları kurtarır. (alıntıdır)
kan kokusu albümleri ile kısa süren bir yeniden yükseliş dönemine geçen, başlıca türkçe sözlü rock müzik gruplarımızdandır.
sakalımı maviye boyadığımda alacağım yeni nickdir.
tarsus amerikan kolejinde 1979 da göründüler ilk olarak mavi sakala dönüşmeleri için 1984 e kadar olgunlaşma süreci işledi , ilk yasal albüm "çektir git " adlı rock'n roll konsept ile raflarda yeraldı. kuruluşlarından bu yana kadroda var olan iki üyesiyle birebir tanışıyor olmaktan her zaman gururlandığım istikrarlı adamlar son dönemde yeni üyelerle karapaks'a evrildiler.
karapaks kadrosuyla 2010da çıkardıkları bir unplugged albüm var duymayanlar duysun . taş gibi adamlar taş gibi çalarlar.