medcezir

levent yükselin ilk albümüdür. kendisinin aklımızda yer etmesini sağlayan muhteşem albüm adı ve şarkıdır. sözcük anlamı gel git demektir ve kanımca bir şarkıda bu kadar iyi anlatılmamıştır.

dökülür yedi verenler teninden
rengarenk açarsın mevsimli mevsimsiz
bir tanem değişir kokun
ısınır kanın beni yakarsın
vazgeçilir gibi değil bu medcezirler
tutuşur geceler yanar geceler söner
bedenim altüst sarhoş başım döner
karışır tenime karışır terinin tuzu
bir tanem
vazgeçilir gibi değil bu medcezirler
fırtınam felaketim hasretim
yetmiyor sevişmeler yetmiyor
şiddetin ne hoş ne güzel şefkatin
sevdikçe sevesim geliyor
ölene kadar peşindeyim bırakmam

suların ayın etkisiyle alçalıp çekilmesine denir (bkz: gel-git)
türkçe rap yapan ceza nın2002 yılında ilk solo albümünde yer alan ve albümün çıkış parçası olarak klip çekilen parçası.

levent yükselin bir erkeğin ağzından duyulamayanları adeta haykırdığı şarkılarından oluşan döneminin ve gelecek dönemlerin albümü. ama burada kastedilen erkekliğin altının çizilmesi değil, erkeklik altında gizlenen duyguların dışavurumudur.

(bkz: duygusuzluk aşılanmış erkekler)
ankara da bir cafeydi bir ara,şimdi noldu bilemem...

lise zamanları okul çıkışı koşa koşa giderdik bir bok varmış gibi...

ay tanrım ne amelece...
levent yüksel' in belki de kariyerinde ki en en iyi albüm, her parçası başka lezzetteydi,

albümün şarkı listesi;
01. yeter ki onursuz olmasın aşk
02. med cezir
03. istanbul
04. kadınım
05. beni bırakın
06. tuana
07. uçurtma bayramları
08. dedikodu
09. bu gece son
10. yeniden başla
ayın dünyaya yaklaşıp uzaklaşması ile gerçekleşen doğa eylemi, denizler çekilir ve insanlarda da bir takım duygusal değişmeler yaşanabilir.
med (flow) ve cezir (ebb), nasa'ya ait iki küçük uydunun isimleridir. bu uydular yerçekimi arastirmalari ve haritalama için ay yörüngesine yerleştirilmişler, 11,5 ay süren misyonları bittikten sonra ise geçtigimiz günlerde kontrollü bir biçimde ay yüzeyine çarptırılarak imha edilmişlerdi.
içinde bir adet hot sekreter şükran'ın bulunduğu şeyimsi...
(bkz: hande çayır)
zamanında fırtınalar kopartan the o.c. çakması dizi. serenay sarıkaya ve çağatay ulusoy'un kariyerlerinin parladığı dönem. şu sıralar teve2'de tekrarları yayınlanıyor.
levent yüksel'in albümde yer alan 8 şarkının sözü sezen aksu tarafından 1 şarkı da sezen aksu-levent yüksel ortaklığı ile yazılmıştır. sezen aksu 1993 yılında evlendiği ahmet utlu'ya özel teşekkür yayınlayarak tüm şarkıları ahmet utlu için yazdığını üstü kapalı itiraf etmiştir. sezen aksu'nun alter egosunda bu albümün levent yüksel'e yol açmak için değil ex aşkı onno tunç'a diss atmak için yapıldığı da söylenir.

ahmet utlu ile 23 eylül 1997 yılında boşanan sezen aksu, bu kez 3 ay sonra düğün ve cenaze albümünü yayınlayarak bir çeşit esaretten kurtuluş ve utlu'ya diss atma yolunu seçmiştir.
dümdüz ergen aşk dizisi diyenlere bakmayın. sadece serenay sarıkaya çağatay ulusoydan ibaret değil. günümüzde güzel kız yakışıklı erkek ekrana koyalım, hiçbir şey yapmasa da izlenir denilip yayınlanan içi boş ay yapım dizilerine bin basar.