mustafa kemal atatürk

türkiye'nin en büyük putu sıralamasında liderliğini açık ara farkla korumakta.
başlığı görünce bugün 10 kasım sandım.değilmiş.
putlar kovalasın sizi. bi öğrenmişiniz amına koyduğumun memleketinde ataput ataput zırlıyosunuz. argümanlarınızı da sikiyim. biri der allahsızdı, biri der diktatördü. şu ülkedeki büyük resmi bi kürtçüler bir de islamcılar çözdü. biz de puta tapınıyoruz işte böyle. yazıklar olsun.
bu ülkenin ilk ve tek başkomutanıdır.
türkiye cumhuriyeti devleti'nin ilk cumhurbaşkanı, siyasetçi, asker, yazar, bilim insanı.
soyadı kanununun yürürlüğe girmesiyle ata'ya bir soyadı verilmesi meselesi hasıl olmuş. okuduğum kadarıyla kendisine soy adları gösterilmiş. türklerin atası tabirini iddialı bulmuş ama sevmiş de.
etelalp, korkut, çoğaş, bozkurt gibi önerilen konuşulan sözcükler varmış. fakat içlerinde ata türk yani türklerin atası anlamına gelen kelime seçilmiş. iyi ki de seçilmiş.
ayrıca 17 aralık 1934'te çıkarılan yasa ile bu soyadının diğer kişiler tarafından kullanılması yasaklanmıştır.
büyük ölümlere matem gerekmez. fikirlerine sahip çıkılsın yeter.

kurucu babamız, unutmadık! cumhuriyetin bir genci olarak saygıyla anıyorum.
bu ülkenin başına elen en büyük şans... keşke bir 10 yıl daha yaşasaydı o zaman kendisine diktatör; ayyaş diyenlerin olmadığı; modern; demokrat bir ülkede olacaktık. sadece 10 kasımda değil her zaman saygıyla anıyor; arıyoruz.
günümüz siyasi ve ekonomik durumunu bir nebze gören insanların gözleri yaşlı anması elzem olan lider.
lider dediysem gerçek bir dünya lideri, şimdiki gibi sunı bir gündem oluşturarak kendine bu yakıştırmayı yapanları kastetmiyorum elbette.

dileriz bir daha mustafa kemal atatürk'e ihtiyaç duyacağımız kurtuluş için çırpındığımız günler olmaz, yine dileriz ki mustafa kemal'lerin bu ülkede hiç bir zaman etkisi azalmaz.
düşünüyorum da şu anda ülkenin halini görseydi, "dolardan,ekonomiden bana ne, müslüman dediğin şükreder namazını kılar." diyen bir zihniyetin; ülkenin en az %30'unu oluşturduğunu, açtığı/ açmaya çalıştığı fabrikaların tek tek kapatıldığını, kapattığı/kapatmaya çalıştığı tekke-zaviyelerin yerine pedofililerle,din şarlatanlatıyla dolu sözde kuran kurslarının açıldığını. yapmak istedikleriyle gerçekte dönüşülen şey arasındaki uçurum o kadar fazla ki. daha yazılacak çok şey var ama, saygı ve rahmetle anıyoruz.
yüz yıl önce söylediklerinin bu denli gerçekleşmesi... işte ileri görüşlülük budur.
övülesi bir lider , yanlış yaptığı şeyler vardır muhakkak lakin burda kötü yorumlarınızı yazmadan önce bi nutuk okusanız hani daha iyi olur neyi neden yaptığını bilmeden bu eleştiriler ve hakaretleri hak etmeyeceğini düşünüyorum anlatmaya kalksak zor lakin merak ediyorum olmasaydı batının kölesi olan imparator kılıklı kuklalar bu ülkeyi ne hale sokardı bilmiyorum bide bunu düşünsün osmanlıyı benimsemiş savunan kesim ,
varlığı türklere armağan olan bir lider bence …
  • /
  • 4