myers-briggs kişilik tipi göstergesi

sonuclari oldukca tutarli kisilik tipi indeksi. bireylerin dünyayı nasıl algıladığı ve kararlarını nasıl verdiklerini ortaya koymayi hedefler. sorular bireyin nasil bilgi edindigine, karar verdigine, enerjisini dis mi ic dunyadan mi aldigina, birseyleri sonuclandirdigina mi yoksa ucu acik mi biraktigina odaklanir. kariyer, es seciminde, olumlu olumsuz yonleri saptamada oldukca iyi bir testtir.

kategorileri once disadonuk (extrovert), ıcedonuk (ıntrovert) baslayan siniflandirmaya cevaplara gore su kategoriler kombo yapilir:
ıcgoru (ıntuitive) / duyu (sensing)
hissiyat (feeling) / dusunce (thinking)
algi (perception) / judgment (yargi)
başarılı bir çalışma olmuş. mağazacılık yaptığım dönemde şirket tarafından müşteri analizi yapıp onlara nasıl bir tutum ile yaklaşmamız gerektiğini öğrenmemiz adına psiko-analiz eğitimi almıştım.ismini tam hatırlayamadığım bir profesör tarafından aldığım bu eğitimde de insanları 4 renkte kategori ediyorduk. yeşil-mavi-sarı-kırmızı. insanları kategorize etmek ne kadar doğrudur bilemiyorum fakat bu şemaya göre hareket ederek insanların psikolojik bariyerini kırıp onları manipule etmek mümkün olabiliyor.