nuriye gülmen

katıldığı basın açıklamaları ve demokratik eylemlerinden ötürü khk ile görevinden el çektirilen akademisyenlerden sadece biri. geçtiğimiz ay işinden, öğrencilerinden ayrılan nuriye hoca ankara yüksel caddesindeki insan hakları anıt'ı önünde tek kişilik sessiz eylemini sürdürmeye devam ediyor. bugün 12.kez gözaltına alındı.

https://m.facebook.com/story.php?story_f...
ankara'nın yaşayan en iyi dersi. bizim gözlerimize baka baka, "sizin için de mücadele ediyorum." diyen. ikametgahını yüksel caddesine aldıracak kadar vazgeçmesiz. ne zaman oradan geçsem, başım öne eğik biraz da. sersem bir hal. içimde kanlı ser. onun kadar dirençli olamamanın garip bir ruh hali. iyi ki orada, hepimize iyi ki direnmek nedir gösteren.
khk ile açığa alınan, işimi geri istiyorum derken gözaltına alınan, bugün gözaltında darp edildiğini ve işkenceye maruz kaldığını gördüğüm akademisyen. bunu yapanlar, inandığınız tanrınız var ya, dilerim sizin bin türlü belanızı verir.

http://www.birgun.net/haber-detay/khk-il...

twitter'da son yazdığı tweet; "gözaltındayız. bunlar da işkencenin fotoğrafları. mengele artığı doktor tarık çıtak işkenceyi raporlamamak için muayene yapmadı."

bu da twitter hesabı: https://twitter.com/NuriyeGulmen
60 günü aşkın süren bir çalık grevi. haberlere yansır oldu yeni yeni. sağlık durumu iyi değil, sokakta devam ettiği greve şimdi hastanede devam ediyor. umarım hayatından olmadan bu adaletsizliğe bir son verilir. onunla beraber arkadaşı semih özakça da açlık grevine devam ediyor.
bu ülkede maalesef hiçbir direnişin, hak arama eyleminin sonucunu alamıyoruz. nuriye gülmen ve semih özakça gibi güzeller güzeli iki insanın eriyip gitmesi benim canımı çok yakıyor. öğrendiğimden beri yüksel caddesinden zor geçer oldum. gönlüm istiyor ki bıraksınlar bu eylemi çünkü ölümle sonuçlanmasından korkuyorum.* bu kritik süreçte üzgünüm ki adaletin sağlanacağını düşünmüyorum. ne gündem yaratacak bir basın, ne de sesini duyurabilecek bir halk direnişi var. onlar ölürken tek yapabildiğim şeyin twitter'da, facebook'da, ayı sözlük'de paylaşım yapıyor olmakta benim ikiyüzlülüğüm belki ama elimden gelen bu.
savcı tahliye olmasını talep etti fakat tutukluluğun devamına karar verildi bugün. demek oluyor ki kararı hukuk mercileri değil başkaları veriyor. sağlık durumu iyi değil. tutuklu olmasını gerektirecek tek bir delil olmamasına rağmen adaletsizlik hala diz boyu.
bu ülke şu haliyle her gün utançlardan utanç beğenirken, sadece işini geri istediği için içeriye atılması yetmediği gibi, hayatının kayıp gitmesi karşısında kimsenin bir şey yapmadığı ve bu haliyle hala içerde tutulmasının bu ülkenin utancına utanç kattığı akademisyen... devran da dönsün artık dönecekse...
269 gündür açlık grevindeydi, nihayet tahliye edildi. işine geri dönebilecek mi henüz bu konuda bir gelişme yok.
324 gün sonunda açlık grevlerini sonlandırdıklarını açıkladılar.

https://www.evrensel.net/haber/344200/nu...