ölen köpek ve kedilere saygı duymama hakkı

vardır böyle bir şey. köpek ya da kedi gibi gereksiz canlıların ölmelerine aşırı tepki vermem mesela ben. çin'de yenen köpeklere abartı şekilde üzülmüyorum. onların kültürü oysa neden yapmasınlar? bazıları diyor ki, "köpeklerin canı acıyor ama :(". peki senin yediğin koyunun, tavuğun, dananın canı acımıyor mu kesilirken? "ama onlar köpekler kadar akıllı değiller kii. :(" akıllı olup olmamaları, senin yetiştirme tarzına bağlıdır. bu hayvanlar akıllı ki evcilleşmişler. ayrıca "akılsız hayvan acı çekmez" diye bir kanı da yok. bence köpek ve kedilerle beynini sulandıracağına, git biraz inek, tavuk falan gör. zaten bu hayvanların gözlerinden, duygularını anlayamıyorsan, gerçek bir hayvansever değilsindir. bu dediklerim veganlara değil bu arada. ikiyüzlü hayvanseverlere.

birisi "veganım, ama böceklerin ölmesi umrumda değil" demiş. salaksın. böcek de hayvan değil mi? oyun da bir yere kadar strese girme özelliği yok mu? niye ona acımıyorsun? bu veganlar nedense doğaya hiçbir yararı olmayan, sadece tüketmeye yarayan köpek, kedi gibi hayvanları çok severler, ama doğaya çok miktarda katkısı olan, mantar, alg, bakteri, arı gibi hayvanlardan tiksinirler. arkadaşım, bu saydığım canlılar yaşamasa sen geberir gidersin. neyin acizliğini yaşıyorsun? mantarlar ve bakteriler olmasa, hiçbir yararlı atık çürüyemez. bitki gibi üreticiler, üretim yapamaz. tüketiciler de göt gibi kalır. sen dünyadaki yaşamın bakterilerle başladığını biliyor musun? sen dünyadaki oksijenin algler tarafından oluşturulduğunu biliyor musun? algler olmasaydı, sen gölgede karanlıkta yaşayan, metan soluyan o "pislik" bakteriydin. işte bu paragraf veganlaraydı.

not: kedileri severim. evde hep kedim olsun istemişimdir mesela. ama sokak kedisi. cins kedileri istemiyorum. sokakta o kadar muhtaç hayvan varken, neden cins kedi ya da köpek?