orphaned land

grubu iki kelimeyle açıklayacam: oryantal metal. evet, gayet yüzeysel bir açıklama. ama bu iki kelime, grubu tam anlamıyla açıklıyor.

israil'li grup 1991 yılında kuruluyor. şarkılarında saz, buzuki, darbuka, cümbüş gibi yöresel enstrümanları kullanıp metal müziğin bütün elemanlarıyla beraber ortaya eşsiz (ortada birsürü folk metal grubu var; biliyorum. orphaned land, folk metal yapmıyor) bir müzik çıkarıyorlar.

bir demoları;
the beloved s cry (1993)
üç ep'leri;
the calm before the flood (2004)
promo split mcd (2005) ( sentenced ile çıkarılmış bir split)
ararat (2005)
ve dört tane de stüdyo albümleri var;
sahara (1994)
el norra alila (1996)
mabool (2004)
the never ending way of orwarrior (2010)


bir de dip not:
grup üyeleri ülkelerin kodamanları tarafından üretilen siyasete baş kaldırıyorlar. israil'in çoğu politikasını sert bir dille eleştiriyorlar. türkiye hayranı olduklarını söyleyebilirim. birçok kere konser veriyorlar ülkemizde. hatta bir ara türkiye ve israil arasında diplomatik krizler patlak verdiğinde "şimdi oraya gelip konser vermek türkiye'deki bazı dostlarımızı üzebilir" diye konserlerini iptal etmek zorunda kalmışlardı.

orphaned land candır.
grubun takip ettiğim kadarıyla 7 albümü var idi, oryantel ile death metali birleştiren farklı bir türle şarkı yapan gruptur.
türkiye'ye de bir dönem sıkça gelmişlerdi hemen hemen heryerde konser verdiler bi afyon'da vermediler kanımca.
bir dönem grup hakkında çok dedikodu çıkmıştır, grup üyeleri hepsi de müslüman oldular ve artık türkiye'de yaşayacaklar gibi, o zamanlar tabi ergeniz heves etmiştik burda yaşarlarsa ooooo mis sürekli konserlerine gideriz diye, fakat nafile grup ülkesini terk etmemiş israil'in topraklarına kök slamıştır. biz de havamızı aldık.

canlı performansları çok övülmektedir. özelikle türkiye konserlerinde erkin koray şarkıları söyleyerek bir de sahneye dansöz zıplar. umarım bigün kanlı canlı görmek dinlemek kısmet olur, gözümüz açık gitmez inşallah!