pandora nın kutusu

yunan mitolojisi nde
zeus , demirci tanrısı olan oğlu hephaistos u görevlendirerek tanrıçalara benzeyen bir kadın yapmasını söylemiş.
hephaistos , topraktan ve sudan bir genç kız yaratmış.
tanrılar ve tanrıçalar bu kıza güzelliği , tatlı dili ve çekiciliği vermiş.
hermes ise bu kızın kalbine sadakatsizliği , ağzına da yalanı vermiş.

zeus ise bu kıza bir kutu hediye etmiş,
ve bu kıza kutuyu açmamasını sıkı sıkı tembihlemiş.
adını tanrıların armağanı anlamına gelen panroda ismini vermişler.

tanrılar, pandora yı prometeus un kardesi olan epimetheus a yollamışlar. prometeus kardesi epimetheus a tanrılardan gelen bir hediyeyi kabul etmemesi gerektiğini anlatmış ama epimethus kardeşinin uyarılarına kulak vermemiş , ve güzeler güzeli pandoraya aşık olmuş
epimethus ile pandora evlenmiş herşey güzel giderken pandora nın aklına zeus un verdiği hediye kutu gelmiş.
zeus un uyarısını unutan pandora kutu nun içindekileri merak ederek kutuyu açmış.
kıskançlık , öfke , açlık , ölüm ve o güne kadar yeryüzünde mutlu yaşayan insanoğlunu acıya ve kedere boğacak olan her türlü kötülük dünyaya yayılmış.
ne yaptığına şaşıran pandora bir hışımla kutuyu kapatmak istemiş , bir tek şeyin dışında kutunun içindekiler uçup gitmiş bile.
pandora nın bu son çabasıyla kutuda kalan tek şey, insanoğlunu, bütün bu kötülüklere rağmen ayakta tutabilecek bir şeymiş : umut
hmm! geçtiğimiz zamanlarda bana hep küçük denk gelmişti ama bu sefer büyük hissediyorum... gibisinden dialogların geçtiği var mısın yok musun yarışmasını akıllara getirir.
2008 yaapımı bir yeşim ustaoğlu filmidir kendileri.

istanbul’un farklı semtlerinde yaşayan, her biri diğerinden farklı sorunun ve hayat standardının içinde sıkışıp kalmış, birbirinden habersiz, orta yaş ve sınıfa mensup üç kardeşi (nesrin – derya alabora, güzin – övül avkıran, mehmet – osman sonant), bir gün doğup büyüdükleri batı karadeniz dağlarındaki köylerinden gelen bir telefon bir araya getirir.

yaşlı anneleri nusret hanım (tsilla chelton) kaybolmuştur. annelerini aramak için buluşan üç kardeşin köylerine yaptıkları mecburi yolculuk, saklı kalan pek çok sorunun, hayatlarındaki ve ilişkilerindeki bir çok çarpıklığa dair pek çok şeyin pandora’nın kutusu misali ortaya saçılmasına neden olur.
benim için mulholland drive'daki kutudur. belki de en çok gönderme yapılan mitolojik öğedir.
age of mythology'de
"pandoras box" diye bir hile, az mı kullanmadım.
türkiye'nin yetiştirdiği az sayıdaki auteur yönetmenden biri olan yeşim ustaoğlu'nun alzheimer hastası olan yaşlı bir kadınla torunu arasındaki ilişkiyi anlatan filmi. anneanne rolündeki kadının müthiş oyunculuğu ve derya alabora'nın inanılmaz performansının birleşmesi sonucu ortaya mükemmel bir film çıkmış. hala tadı damaktadır.