penny dreadful

imbd puanı 8.6 olan, doğaüstü ve esrarengiz olayları seven herkese önerebileceğim mükemmel bir dizi.
eski mısır kökenli kötü ruhlar vampirler, frankenstein ve canavar(lar)ı, demonik istila ve şeytan çıkarma, kurtadam, dorian grey gibi ağız sulandıran fantastik öğelerle dolu fantin kuntin dizi. heyecanla ikinci sezonu beklenmektedir.
atmosferi çok sağlam olan dizi, replikleri ağzımı açık bırakan dizi, eva green hayranlığımı 10'a katlayan dizi.
çok iyi dizi be.
yalnız biraz kurgusu zayıf. o da biraz yani olsun.
dorian gray'i oynayan abiyi pek sevemedim ama. dorian gray biraz daha güzel olmalı bence.
--- spoiler ---

gerçi chandler'ı baştan çıkardığı sahnede beni de baştan çıkarmadı değil. çoğu hetero insandan "ben olsam ben de verirdim" yorumunu duydum resmen. demek ki o kadar kötü değilmiş.

--- spoiler ---
bir de josh hartnett...*
ikinci sezonu başlayan dizi. üç bölüm birikmiş, indirdim ama tek başıma izleyemiyorum şit!
yamulmuyorsam mayıs ayında 3. sezonu başlayacak dizi. eva green abla yine yardıracak tahminimce.

--- spoiler ---

teaserdan anladığım kadarıyla, ethan amerika'da ve sir malcolm ise afrika'da bir yerlerde. dorian grey ve lily'nin ise bir kızları olmuş.

--- spoiler ---
ikinci sezonun genel temasına başta pek ısınamasam da nightcomers bölümünden sonra elimi kesip akan kanla kapıma akrep çiziyorum. * *
intro ve outro'su ile can yakar.intro'da çalan eserin ismi demimonde olup soundtrack'ı abel korzeniowski tarafından bestelenmişdir.
3. sezonu başlamış dizidir. yine bir görsel şiir, karanlık edebiyat harmanı.
--- spoiler ---

ilk bölümünde yeni bir başlangıç teması hakimdi, özellikle vanessa için. temizlikten sonra sigarasını yakıp ay ışığıyla bezenmiş londra manzarasını izlemek vardı şimdi onun gibi. ben anca mecidiyeköy'ü izlerim.
ha bu arada vampirlere dönüş yapmalarına sevindim. diziye dracula'nın geleceği ilk sezondan belliydi yani.
dr. jekkyll'a da pek mutlu oldum. yalnız ayağını denk alsın mr. hyde bile kurtaramaz onu lily'nin elinden.

--- spoiler ---
s03e04 itibariyle rory kinnear oyunculuk konusunda gözümde devleşmiş devleşmiş hatta taşmıştır. dizinin en zor ama en keyifli izlediğim bölümü olabilir bu.

bu diziyi sessiz gecelerde izleyin. hala içimden içimden titriyorum.
bu hafta 3. sezonun 8. ve 9. bölümünü birden vererek aramızdan bütünüyle ayrılan dizi. şu ekibi adam akıllı bir arada görebileceğimiz the league of extraordinary gentlemen tadında bir şeyler izlemek isterdim son sezonda, olmadı. gotiklikten ölürken edebiyatıyla göz yaşlarına boğan başka bir yapım daha olmayacak hayatımızda. her hafta eva green'i göremeyeğiz, anca filmden filme artık. of be...
8. bölümü izledim henüz.

--- spoiler ---

lily'nin kızını anlattığı sahnede tutamadım ağladım. billie piper'ın da eva green'den altta kalır yanı yok oyunculuk konusunda. harika bir monologdu.

--- spoiler ---
9. bölümü bitirdim. final bölümüydü.
--- spoiler ---

hiç olmadı bu. böyle bir finali kabul etmiyorum ben. sezonun başında hayata geri dönen miss ives nerde? tekrar umutla dolan vanessa nerde? nasıl bir mesaj verdi dizi bize bu finalle? üstesinden gelemediğimiz her zorlukta pes mi edelim? ölelim mi hatta? benim tanıdığım vanessa bu değil. benim tanıdığım vanessa kanlı akrebini çizer, dua eder, üstüne bir sigara yakardı. dizinin başından beri örnek aldığım, idolleştirdiğim kadın böyle yapmazdı.
kabul etmiyorum sonuç olarak. little scorpion yaşıyor hala. eskisinden de güçlü.

--- spoiler ---
--- spoiler ---

sanki bir anlaşmazlık sonucu kısa kestiler ca'nım diziyi. son bölüm biraz aceleye getirilmiş gibi geldi bana. lan bari draculayı öldürün de içimize su serpilsin biraz. olmadı böyle "my dear miss ives"

--- spoiler ---
biten dizi, biterken bende de bir şeyleri bitirdi, eva green ve rory kinnear a teşekkürler
ağır estetik kaygılarını sonuna kadar sürdürmüş, grande finale yapmış dizidir. ecnebilerin deyimi ile oldukça poetic.

--- spoiler ---

az buçuk opera bilgisine sahip herkesin bildiği gibi, soprano için mutlu son yoktur. operanın ilk kuralı, soprano ölmek zorundadır.

--- spoiler ---
hiçbir şey yapamamış olsa bile (ki yapmıştır da, çok güzel dizidir) akıllara eva green'in "seans" sahnesi ile kazınacak olan dizidir. ablamız eğer bu yıl da emmy alamazsa televizyon akademisi'ni yakmak gereklidir.
yeni başladım, ben bu diziyi modern zamanlarda geçen bir komedi olarak hayal ediyordum ama karşılaştığım sonuçtan da memnunum. ayrıca tanıdığımız karakterlere ya da tarihe dair detaylar görmek hoş, mesela ethan viskisini yudumlarken pencereden geriye çekilen kamera tower bridge'in inşaatını gösteriyordu.
ethan'ın sahnelerinde durdurup kendime dokunduğum dizi. bir erkek bu kadar yakışıklı olabilir mi oaf.

içime şeytan girmesi için dua ettiren dizi. aktif şeytanlar eklesin.*