pkk'nın infaz ettiği muhtar

pkk'nin yaptığı belli değildir. siirtli arkadaşlardan aldığım habere göre siirtte akp tabanı da epey rahatsız ve endişeli. yandaş medya korucu muhtar öldürüldü diyor, siirt halkı muhtarın korucu olmadığını söylüyor. devlet mit elele haydi doğuda güzellemelere tadında acayip tedirginmiş tüm halk. hdp ve dbp heyetleri de taziyeye katılmışlardır olayın hemen sonucunda. gezi sürecini yaşayanlar bu devletin insanlar üzerinde nasıl algı oluşturduğuna bizzat şahit olmuşlardır.

edit: pkk'yı savunmuyorum sadece olaylara objektif bakılmasını öneriyorum.

edit2: yani akp diyor ki, milliyetçi oy oranı yüzde 25ler civarında, kürt oy oranı yüzde 8ler civarında. eğer diyor milliyetçileri kaybetsem sonum hazin, başkanlık zor. yandaş kürtler hariç kaybedeceğim kürt oy oranı ise yüzde 4 felan. yani yüzde 4'ü gözden çıkarmışlar, yüzde 25'i kaybetmemek uğruna.


haber kaynağı: http://www.siirttenote.com/2015/04/29/ba...

siirt’in eruh ilçesine bağlı bağgöze (eynê) köyü muhtarı mustaf turhan, şehir merkezinden köye gittiği sırada kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından suikaste uğradı.

bağgöze (eynê) köyü muhtarı mustaf turhan (44), kimliği belirsiz kişi veya kişilerce uğradığı silahlı suikast sonucu yaşamını yitirdi. edinilen bilgilere göre turhan, dün geçe saat 01.30 civarında siirt’ten ayrılıp köye gitmek üzere yola koyuldu. bu sabah köy öğretmenlerini götüren servis tarafından cesedi yol kenarında bulundu.sabah saat 07.00 sıralarından seyfiye köyü köprüsü civarında ölü bulunan turhan’ın saat kaçta öldürüldüğüne dair bilgiye ulaşılmadı.

cesedi bulunduktan sonra savcılığın iki saat gibi uzun bir müddet yolda beklendiği duruma halk büyük tepki gösterdi.
saldırı sonucunda turhan vücuduna isabet eden kurşunlarla olay yerinde yaşamını yitirdiği öğrenildi. saldırı sonrası olay yerine gelen jandarma ekipleri inceleme başlattı.

turhan’ın cenazesi olay yerinde yapılan incelemenin ardından otopsi işlemleri için siirt devlet hastanesi’ne kaldırıldıktan sonra adli tıp işlemleri için diyarbakır’a gönderildi.

bazı ulusal basın organlarında köy kurucusu olarak lanse edilen mustafa turhan’ın kurucu olmadığı eşinin de hdp içinde aktif olarak çalışma yürüttüğü öğrenildi. ayrıca valiyi ağırladığı için öldürüldüğü algısı oluşturulmaya çalışılan olayın adli bir vaka olma şüphesinin baskın olduğu iddia edilmekte. tüm eruh köylerini ziyaret eden valinin bağgöze muhtarının evini de ziyaret etmesi bazı medya organlarında valiyi ağırlayan olarak lanse edilmesi dikkatlerden kaçmadı. köydeki yaylalarla ilgili daha önce büyük bir kavganın yaşandığı ve bu kavgadan sonra kendisinin tehdit edildiği bilinmekteydi. ancak olayın gerçek yüzünün yapılacak soruşturmanın ardından ortaya çıkarılması beklenmekte.

olayın ardında hdp ve dbp il yöneticileri ile siirt belediye başkanı tuncer bakırhan siirt devlet hastanesine gelerek turhan’ın yakınlarına başsağlığı diledi.