politically correct

olanla olması planlanan arasındaki farkın olması gereken lehinde kabul görmesi durumu. yani acı gerçeklerin, duyulmak istenmeyenlerin güzel kılıflarla örtbas edilmesi hali. bir nevi yeni yeni kavramlarla eskileri reddedip asıl konudan uzaklaşma tavrı toplumu uyutmak için sürdürülen medya, basın, politika üçlemecesinde yıllardır yapılanların- yine konuyla ilişkili olacak ama- yeni bir isimle yeniden gündeme getirilebilme başarısıdır.

- eşcinseller çoğaldı
- hayır biz eşcinsel değiliz gayiz
- gay değil bir kere o homoseksüel
- o eskide kaldı ibne diyelim olsun bitsin
- hayır hiç karizmatik durmuyor en iyisi eşcinselde karar kılalım gibi konunun özünden uzaklaşarak konuyu ne kadar önemsemediğimizi gösterme girişimleridir.
amerikan halkının (ve devletinin), çok ikiyüzlü bir halk (ve devlet) olmasından mütevellit sıklıkla başvurduğu yöntemdir. nezaket icabı boka kaka demek gerektiğini düşünürler.
zira herkesin her önüne gelene her boku bahane ederek dava açtığı/açabildiği bir memleketten bahsediyoruz..
bu yüzden türlü çeşitli minareyi kılıfina uydurma yöntemleri bulmuşlardır.
günlük hayatta kullanılan yüzlerce deyim, politically correctness'a örnek gösterilebilir. mesela "zenci" yerine "african american", ya da "gerizekalı" yerine "intellectually challenged" sözlerinin kullanılmasi gibi..
birde olayın politik dile yansimasi vardir ki evlere şenlik..
mesela "işgal" yerine "terörle savaş", "savaş sanayii" yerine "savunma sanayii", "başka ülkelerin içişlerine karışmak" yerine "dünyada demokrasiyi ve barışı savunmak" ifadeleri kullanılır.

(bkz: karıncayı sikip belini incitmemek)