reza zarrab davası

iran vatandaşıydı ve sonrasında türk vatandaşı oldu. bir dönem kadın pazarladığı,
bazı siyasetçileri umreye gönderdiği, kutularla paralar verdiği, saatler hediye ettiği şeklinde bir dizi haber olmuş, türkiye'de hukuksal bir süreç başlamadan bitirilmişti.
fakat yıllar sonra amerika'da reza zarrab'ın gözaltına alınması ile konu dünyayı ilgilendiren bir hal aldı. kara para aklamak, iran'a uygulanan ambargonun türkiye tarafından delindiğine yönelik belgeler vb. bir çok olay sonrası sanık iken suçunu kabul edip davada tanık durumuna geldi. fırtına öncesi sessizlik. şuan hükümet kendisine sahip çıkıyor olsa da bana kalırsa yakın zamanda vatan hainliğine terfi edebilir. izleyip göreceğiz.
amerika'da yaşayan zeynep erkan davayı yakınen takip ediyor ve facebook üzerinden videolarla paylaşıyor. direkt konuşulanları hem ingilizce hem türkçe şekilde paylaşıyor. havuz medyasından değil de bu kadının profilinden takip etmek daha mantıklı geldi bana.

edit: aktroller kızın sayfasını şikayet edip kapattırmışlar, şimdi kendi profilinden paylaşıyor.

https://www.facebook.com/zeyno.nakre

edit: sayfasını geri alabilmiş.

https://www.facebook.com/ZeynoErkanNews/

ne olur ne olmaz, youtube hesabını da verelim.

https://www.youtube.com/channel/UCv8XYrl...
türkiye'nin başını fena yakacak ve yakması da lazım gelen dava. kılıçdaroğlu'nun dün ortaya çıkardığı belgelerle bir araya gelince tadından yenmez bir şölene dönüştü.
gelişmelerden haberdar ediniz. yoğunum. haber bakamıyorum.

edit: @sebla_kucuk
twtr da dakika dakika paylaşım yapıyor.
akp trolleri zeynep erkan'ın sayfasını şikayet ederek kapattırmışlar. şuan kendi profilinden davayı satır satır anlatıyor.

https://www.facebook.com/zeyno.nakre

edit: sayfasını geri alabilmiş.

https://www.facebook.com/ZeynoErkanNews/
reza zarrab'ın türkiye'de banka hesabı açabilmesi için egemen bağış'ın yardımcı olduğunu öğrendik. halkbank'ta da zengin iranlıların parasını türkiye üzerinden avrupaya çıkarabilmeleri için hesap açmak istemişler fakat bankanın müdürü bunu kabul etmemiş. sonrasında ekonomi bakanı zafer çağlayan "gelirin %50'sini bana verirsen halkbank hesabı konusunda yardımcı olurum" demiş. reza zarrab zafer çağlayan'a toplamda 45-50 milyon euro rüşvet verdiğini açıkladı. milletin hukuku bizdeki gibi kişiye özel uygulanmıyor. çatır çatır konuşturuyorlar zarrab'ı, bülbül gibi ötüyor. bakalım devamında kimler kimler neler almış, neler yemiş. gün gün takip ederek öğreneceğiz.
3-4 sene önce adı geçen 4 bakanı yargılayın başa bela olacak bu reza dedik dinletemedik. şimdi gelmiş orospu çocukları, bu kumpastır, amerikanın mahkemesini ciddiye almayın, tek yürek olun, aynı gemideyiz lafları filan. türkiye cumhuriyeti 1923ten bu yana bu kadar çomarı birarada görmedi.
kendi işleri için kullanırken devlet protokolüne aldıkları adam, aleyhlerine dönünce müfteri oluyor... hepsi tutuştu şimdi, baskı altında söylüyor o lafları, fetöcü o fetöcü diye hönkürmeleri boşuna değil. yaw reza da ne rezaymış...
o değil de saatin parası konusunda ne kadar pahalı olduğunu konuşuyorduk. adamlar bize harbiden de fakir demiştir. mk.
reza rap yapar çok kötü toslar
davadaki sabah oturumunda zarrab, dönemin halkbank genel müdürü süleyman aslan'a da rüşvet verdiğini söylemiş. rüşvet vermeden önce zafer çağlayan'dan izin almış. şu da var, davada sanık olan mehmet hakan atilla'ya hiç rüşvet vermemiş. halkbank sonrası ziraat bankası ve vakıfbank iran para ticaretine halkbank'taki sistemin aynısını recep tayyip erdoğan'ın onayıyla hayata geçirmişler.
davada zarrab'ın ifadelerine göre dönemin içişleri bakanı muammer güler'in oğlu barış güler'e çin banklarında da aynı para aklama işini yapabilmek için aracı olması konusunda 100bin dolar rüşvet vermiş. fakat çin bankaları bu tür işlemlere izin verilmeyeceğini belirtmiş. her ülke türkiye gibi yolsuzluk bataklığı değil ki.

http://halktv.com.tr/reza-zarrab-muammer...
reza zarrab'ın yakınlarının mal varlıklarına "yabancı devlet lehine casusluk" gerekçesiyle el konuldu fakat yakınları içinde ebru gündeş'in yer almıyor olması oldukça ilginç.

edit: evlenirken ebru gündeş mal varlığı anlaşması yapmış kendisiyle, herkesin malı kendine demişler. o yüzden ebru gündeş'in mal varlığına henüz el koyulmamış.
dava sürüyor, çapraz sorgulamalar da başlamış.

2013 yılında türkiye'de tutuklandıktan sonra nasıl serbest kaldınız? sorusuna "kısmen rüşvet vererek" şeklinde cevap vermiş.
davadan yeni haberler de var. 2016 kasım ile 2017 mart ayları arasında aynı hücreyi paylaştığı diğer mahkuma tacizde bulunduğu, tecavüze zorladığı yönünde haberler çıkmış. bunu yaşadığını iddia eden mahkum, reza'ya dava açmış. ayh olaylar, olaylar. ahahaha

kaynak:

https://www.nytimes.com/2017/12/07/world...
mehmet hakan atilla'nın 6 suçlamadan 5inde suçlu bulunduğu dava. kara para aklama dışında suçlu bulunduğu maddeler;

-abd ve özellikle de abd hazine bakanlığı'nı dolandırmak için kumpas kurma,
-uluslararası acil ekonomik güç yasası'nı (ınternational emergency economic powers act) delmek için kumpas kurma,
-bankacılık sisteminde sahtekarlık yapma,
-bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurma,
-kara para aklamak için kumpas kurma
reza zarrab’tan zafer çağlayan açıklaması: rüşvet verdim! evet eski ekonomi bakanı zafer çağlayan'a rüşvet verdiğini resmen açıklamış.ama bunlar bu günlerde konuşulmaz olmuş unutulmuş oluyor bazen, bu gibi durumda olan bir olaydır.

http://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/son-...