sevgilisinden yeni ayrılanlara tavsiyeler

hayali bile içi cız ettirecek türden. insanlar neden ayrılır sorusunu akıllara getirten hede. sonra da neden yeniden sevgili bulmak için aranır etrafta. bu bir döngü mü? sonrası yine hep aynı mı... seviyorsan, seviliyorsan ve mutluysan bir sıkıntı yok.
ayrılınan elemana göre değişir bir kere. eğer eleman olmadık kıskançlıklarla sizi ilişkinizden soğutan, asla güvenmeyen paranoyak türden bişiyse kesin git-gelli bir ilişkidir bu ve peryodik olarak birkaç ayda bir terkediliyorsunuzdur demektir. ve bu durumda elinizi çabuk tutun... bu git-gel dönemi arasında ne götürürseniz kardır. valla bak, hemen yatıverin birileriyle, yeni birkaç numara öğrenin, başka sahalarda top koşturun. herşey kişisel gelişim için. sevgiliniz olacak denyo ağlak zırlak geri döndüğünde bunlardan ona asla bahsetmeyin. kudursun ibne merakından. ama öğrendiklerinizi de ona göstermekten çekinmeyin. iki kat kudursun.* bu elemanla nihayi sona gelindiğinde zaten geri dönüp baktığınızda üzülecek birşey bulamazsınız. biraz polyannacılık yaparsanız geçen zamana bile acıma hissiniz geçer...

ha ama ayrılınan eleman cidden sevilen ve bu sevgiyi hak eden cinstense ve içiniz ciddi ciddi yanıyorsa: (bkz: yedi tepe istanbul)

"iyice kanat ki, acısından büyümesin aşk..."
müzik dinlemeyin. türü ne olursa olsun.
müzik dinleyin. türü ne olursa olsun.
müzik izlemeyin, türü ne olursa olsun. deli misiniz oğlum müzik izlenir mi hiç? çık çık çık
hemen facebook profilinde ilişki durumunu ''ilişkisi yok''a çevir ve taleplere açık ol. dondurduğun- sevgilin varken dürüstüm nidalarıyla kullandığın fotoğrafsız profilini silebilirsin artık- romeo profilini yeniden aktive et. ama tüm bunları yaparken hep aşk aradığından dem vur ve aslında kimseleri aramadığını ya da çok seçici olduğunu belirtmeden geçme. çünkü o zaman sevgilin olmak için can atacak ama sabah uyandığında- kalmana izin verirse tabi ya da yanında kalırsa- kıçına tekme atacak doğru insanı bulacaksın.
aç biraz oku, öğren. dünya etten götten ibaret değil.
dul kadınsın, bir ihtiyacın olursa çekinme.*
eski sevgiliyle bağları hemen kopar, arkadaş kalmaya çalışma..en azından unutana kadar.
hemen yeni bir ilişkiye girme ama yeni insanlarla görüş, seviş istersen..
çok fazla eve tıkılma çık dolaş, bekar arkadaşlarınla gez, bekarlığın ne güzel bir şey olduğunu hatırla.
onu hatırlatan her türlü şarkıyı, filmi gözardı et. anılarının üstüne gitme bırak küllensinler.
- öncelikle siz ayrılmadan kısa süre önce veya karşı tarafın yavaş yavaş uzaklaşacağını anladığınız o anda, ilk yapmanız gereken bütün taşları etekten aşağıya atıverin ne olur? artısı eksisi neler? karşılıklı ayrılığın olacağını tahmin ettiğiniz güne kadar bunu olduğu gibi kabul edin, eski fotoğraflarınıza bakın ağlayın, acıklı filmler seyredin, sonra için* daha da acıklı filmler seyredin.
ağlayın sarhoş olun yataktan çıkmayın ama bu duyguyu son noktasına kadar yaşamaya çalışın.

- geldik 2. aşamaya. ergen değilseniz veya bir piç kurusu ile çıkmadıysanız büyük ihtimal yüz yüze görüşün, ne de olsa o kadar yıl birbirinize hayat arkadaşlığı yaptınız. "senin de mutlu olmanı isterim" demeyin veya bunu söylemesine izin vermeyin. en nefret edilen cümledir. ileride görüşmek istediğiniz kadar yakın olduğu için hangi taraf olursanız olun laf sokmayın, sokulan lafları olgunlukla karşılayın, kendinizi ve onu affedin.

- bir süre görüşmemek 2 insan için en iyisi, ama facebooktan silmeyin,* silerse de;
1-zaten çok karaktersizdir hemen başka yataklarda yerinizi ayarlayın.
2-halen seviyordur anlayış gösterin.

-facebook profilinizi single yapmayın, gizleyin. ayrıldıktan sonra single yapmak kadar loser bir davranış biçimi yoktur.
1-eğer karşı taraf aynı şeyi yapıyorsa lale belkıs'ın kurduğu cümleyi aynı ses tonunda kurun: "kocamın kurtulamadığı aşağılık kompleksi, layığını buldu sonunda...!" yine bir lale belkıs kahkahası atın hayata iyi gelecektir. zira ayrıldıktan sonra bu kadar yeni gelin azgınlığında davranıyorsa zaten ucuz bir erkek figüründen öteye gidemiyordur, şükredin.

-bu çetrefilli kısa süre geçtikten sonra arada sırada mesaj atın komik video yollayın* arayın bilmediğiniz bir şeyi sorun. zaman verin, 1-2 ayda bir kahve için buluşun ve sevgilisi olup olmadığını sormayın;
1-eğer sevgili yapmışsa ve söylerse sevindiğinizi belirtin ama adını otunu bokunu filanını sormayın, gerek yok. tünelin ucu boka çıkıyor. ha illa yeni sevgilisini ballandıra ballandıra arap yarrağı gibi anlatmaya devam ediyorsa facebook'tan silmeniz bile bu kadar karaktersiz bir insanla geçirdiğiniz yıllarınızı geri getirmeyecektir, telefonunuzu dahi değiştirin.
2-eğer sevgilisi varsa veya bir şekilde öğrendiniz o söyledi vesaire ama daha fazla bir şey anlatmıyor; meraklanmayın halen size karşı saygısı var, hassas ve sizi düşünüp kırılmanızı istemiyordur. adam gibi adamdır içiniz kan ağlasa da geçecektir, hediye filan alın.

tabi öncelikle aldığı kitapları demir bir kovanın içerisinde yakıp sadece en çirkin fotoğrafları dışında bütün fotoğraflarını da silmeyi unutmayın. siz hoş bir insansınız ve hayatınızın o dönemi için o süperdi ama bitti. götünüzü de yırtsanız bitecekti zaten kandırmayın kendinizi. hem sürekli pirinç pilavı yemekten hoşlandığınızı söylemeyin. papazların bile türlü yediği bir dünyada pilava doyduğunuz için şükredin ve başka dünya mutfaklarına açık olun.

afiyet olsun.

dipnot: ha bu yemek seremonisini eski sevgilinizin gözü önünde yapmayın amma velakin o yapıyor yine de hazmedemiyorsa, kendisine köşedeki bakkaldan limonlu sarıkız sodasından alın, işe yarayacaktır.
ilk birkaç gün ağla içinde ukde kalmasın. ardından biraz iç seni kendine getirir. lakin hala unutamadıysan hemen git ve başka birini bul. öncekini unutmanın en kolay yoludur.(vicdana bağlı elbette)
yalvarırım ** sevişebilecek dokunabilecek birini bulun. o kadar sene azgın iki erkeğin her azdıgında seviştiğini düşününce baktınız 2-3 aydır sevişemiyorsunuz...tabii ki kendinizi kötü hissettiniz. ama seks içerikli bir dürtü de değil belki tamamiyle, yeni bir ten yeni bir öpüşme, yeni bir dokunuş biçimi belki de...biriyle ölene kadar sevişmeniz lazım ve bu genelde ayrıldıktan 2 ay sonra orataya çıkan bir evre. hormonumuza sağlık.
gidip hemen yeni bir sevgili bulun.
keşke yemek tarifi gibi kolay olsaydı. ilişkiye bitti denildiğinde kalp bitmiş olmuyor ki. istediği kadar sıkıntılı süreçler geçmiş olsun. yürümeyeceği belli olmuş olsun. ne fark eder. acıyacak işte. ne yaparsan yap. ilişki içinde paylaşılanların zamanla da pek alakası yok. kısa sürede çokça duygular da paylaşılabilir. acıyacak işte. dokunup birer birer sevdiğin eşyalara. acıyor acıyor acıyor her yolu denedim bitmiyor kalbimin ortasına bıraktın aşkını batıyor. geçer geçer daha öncekiler gibi bu da geçer. yok ötesi. yazan yazmış söylemiş. ben ne yaptım daha önceleri? salmamak lazım kendini, aksine çok daha iyi görünmek lazım. ondan kalan ne varsa derhal ortadan kaldırılmalı. ortadan kaldırmak derken yok edilmeli yani bir yerlere kaldırmak değil. resim eşya ne varsa yok edilmeli. iletişim tamamen kesilmeli. içinde yeni ve acınası umutlar bırakılmamalı. öyle ya da böyle umut kalır ya içinde. yok işte onu bile sileceksin. kimseye söyleyemediğin söylemediğin arar geri dön yalvarırım seni çok özledim temalı düşünceler silinmeli. arasa da konuşulmamalı. bitti gitti. bir sorun var ki bitti. yeniden başlasa aynı şeyler aynen geri gelecek. işten güçten uzak kalmadan aksine yapışarak devam hayata. gerçek dostlar yanında olacak saçmalayacaksın ağlayacaksın. belki onları da kıracaksın ama yanında kalacaklar. sen iteceksin onlar geri gelecek. zaman geçecek. acıyacak acıyacak. ama zamanla azalacak. asla tamamen geçmeyecek. kimse onun yerini alamayacak. sadece yeni birileri kalbinde başka bir yere kurulacak ki o da yeni yaralar açacak sonunda. hayat işte, delik deşik kalp ile yola devam. tepeden tırnağa herkes yaralı.
arkasından kötü sözler söyleme. onun, hayatının belli bir dönemini paylaştığın bir insan olduğunu unutma. ayrıca büyük laflar etme. gün gelir tükürdüğünü yalamak zorunda kalabilirsin.
dibi görmesi gerekiyorsa görsün .ağlasın zırlasın .sonrada çilek yesin
ne yaparsan yap yeni birini bulana kadar hatta belki de bulduktan sonra bile onu unutamazsın önce bunu bilelim canım. o yüzden saçma saçma depresyona girebilirsin bu senin hakkın. ha sonra ne olacak en geç 3 ay sonra kesin toplanmış olursun, öyle ekstra bişey yapmana gerek yok.

e baktın olmadı, sana önerim tıp oku. yoktan yere hayatını sikecekler. tüm ideallerin tek tek batacak. üzülmeye veya depresyona girme hakkın olmayacak. üstüne dayak falan da yersin. heh işte bak her şeyi unuttun. şöyle bi 10 yıl sonra acıdan zevk almayı öğrenirsin, öyle ayrılma sonrası trip falan kalmaz ortada. öyle şeylere hakkın yok.**
al ickini eline, ic, sov, agla, zirla, kus vs... ertesi gun git ve kendine realist bir kitap bul. oku yahu. bu hayat denen sey ask, seks, aci vesaireden ibaret degil. gez, gor, dinle, izle, anlat... yalnizligin tadina var. hic yapmadigin seyler yap. ya da yapmaya calis...
sevgilimden ayrildim diye zirlayan insana hem acir hem de cok gulerim. cunku her sey cok komik. evet.
  • /
  • 2